Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Wrześniowe szczepienia – zdrowie przez cały rok

Według Państwowego Zakładu Epidemiologicznego, przez pierwsze cztery miesiące tego roku grypa była przyczyną śmierci 140 osób. Co roku przeciwko tej chorobie szczepi się zaledwie 6-8 % Polaków. Tymczasem zbliża się kolejna fala zachorowań, dlatego warto zaszczepić się już we wrześniu.

To szansa na zmniejszenie ryzyka zarażenia aż o 70-90 % i uniknięcie niebezpiecznych powikłań.


Grypa jest chorobą zakaźną, wywołaną przez wirusa, który przenosi się drogą kropelkową. Jego przeniknięcie przez błonę śluzową dróg oddechowych i uszkodzenie rzęsek nabłonka skutkuje powikłaniami ze strony układu oddechowego. Trwający 48 godzin okres wylęgania choroby to czas intensywnej replikacji wirusa i rozwoju grypy, w następstwie których ujawniają się kolejne objawy.


- Podstawowymi objawami grypy są suchy kaszel, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe oraz towarzysząca im wysoka gorączka. Pierwszym dniom zakażenia towarzyszy nagła, wysoka temperatura oraz dreszcze, często mylone ze zwykłym przeziębieniem. Tymczasem szybkie rozpoznanie infekcji wirusowej jest niezwykle istotne. Niewłaściwie leczenie bądź „przechodzenie choroby” może skutkować poważnymi komplikacjami takimi jak np. zapalenie płuc, mięśnia sercowego czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - tłumaczy lek. med. Krzysztof Kozbur z Centrum Medycyny Profilaktycznej w Krakowie.


Atak agresywnego i podlegającego nieustannym mutacjom wirusa jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, osób starszych i przewlekle chorych. Osłabiony organizm jest również podatny na groźne dla zdrowia i życia komplikacje. Z powikłaniami pogrypowymi zmaga się średnio 20-30 % ludzi. Szczepionka przeciwko grypie to najskuteczniejsza forma zapobiegania chorobie. Uodparnia ona nie tylko na grypę sezonową, ale również na wirusy odzwierzęce tj. ptasią czy świńską grypę.


- Najlepiej zaszczepić się we wrześniu i październiku tj. przed szczytem zachorowań, który trwa od października do kwietnia następnego roku. Szczepionka chroniąca przed grypą zawiera nieaktywnego, martwego wirusa, bądź tylko jego białka zewnętrzne. Na jej podanie układ immunologiczny reaguje wzmożoną produkcją przeciwciał, co skutkuje czynnym uodpornieniem się przeciwko grypie. Rozwija się ono w przeciągu 2-3 tygodni po zaaplikowaniu szczepionki i utrzymuje przez okres 6-12 miesięcy – wyjaśnia lek. med. Krzysztof Kozbur.


Profilaktyczne szczepienia ochronne przeciwko grypie są szansą na uniknięcie infekcji i chronią przed wystąpieniem rzadkich, lecz groźnych powikłań. Z uwagi na nieustanne mutacje wirusa grypy i tworzenie się nowych szczepów, firmy farmaceutyczne uaktualniają skład szczepionki, zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia. Przewiduje ona, które szczepy wirusa grypy mogą być aktywne w nadchodzącym sezonie na podstawie danych pozyskiwanych w każdym okresie epidemicznym za pośrednictwem ogólnoświatowej sieci laboratoriów. Gwarancję bezpieczeństwa stosowania zapewnia rejestracja przez Europejską Agencję ds. Rejestracji Leków (EMEA).


Dowiedziona w licznych badaniach klinicznych skuteczność szczepionki przeciwko grypie spowodowała, że wiele instytucji międzynarodowych takich jak Światowa Organizacja Zdrowia czy Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP) zaleca jej stosownie. W aktywną promocję profilaktyki włączyła się również Komisja Europejska, która zachęca państwa członkowskie Unii do podjęcia zdecydowanych działań mających zapobiegać rozwojowi i rozprzestrzenianiu się choroby. Zgodnie z tymi zaleceniami do 2015 roku kraje Wspólnoty powinny zapewnić sezonowe szczepienia przeciwko grypie 75 % obywateli znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka. W Polsce co roku szczepieniom poddaje się maksymalnie 8 % ludzi, podczas gdy do nabycia odporności na poziomie całego społeczeństwa, potrzebne jest regularne szczepienie około 70-80 % obywateli.


Natalia Żalińska
Centrum Medycyny Profilaktycznej już od 1986 roku sprawuje specjalistyczną opiekę leczniczo-profilaktyczną nad swoimi pacjentami. To również największa na terenie Krakowa placówka, udzielająca ambulatoryjnych świadczeń medycznych w pełnym zakresie. Współpraca z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz Urzędem Miasta Krakowa stanowi gwarancję kompleksowej i jeszcze skuteczniejszej opieki nad chorymi. Troszcząc się o zdrowie pacjentów Centrum Medycyny Profilaktycznej aktywnie wspiera profilaktykę i promocję zdrowia. Ponad 20-letnie doświadczenie w świadczeniu usług medycznych zaowocowało zaufaniem ponad 700 firm i rzeszy usatysfakcjonowanych pacjentów.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Centrum Medycyny Profilaktycznej
http://www.cmp-krakow.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 1 dzień:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »