Zdrowie » Uroda
Wyeksponuj swój charakter dzięki okularom
Zobacz więcej zdjęć » |
Jednym z istotnych zadań należących do optyka, u którego wybieramy okulary, jest rekomendacja kształtu oprawek i „szkieł” – podkreślających naturalne walory estetyczne naszej twarzy. Jak to możliwe? Zasady doboru tłumaczy Marek Jakubowicz, optyk i wiceprezes Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
- Punktem wyjścia doboru kształtu i rodzaju okularów jest zdefiniownie detali anatomicznych twarzy, dla której zamierzamy je przeznaczyć. Jest to bardzo ważne, bowiem ułożenie wszystkich „linii", zarówno tych zależnych od konstrukcji i kształtu oprawek, jak i związanych ze szczegółami anatomicznymi twarzy, będzie wpływało na finalne wrażenia estetyczne - tłumaczy Marek Jakubowicz, optyk, wiceprezes i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. - Podobnie, jak dobry fryzjer powinien zaproponować i doradzić wybór fryzury, która będzie współgrać z naturalną urodą klienta oraz wyeksponuje jego atuty wizualne, także optyk powinien dążyć do tego samego efektu, dzięki rekomendacji odpowiednich oprawek - dodaje Marek Jakubowicz.
Jakim „kształtem" jesteś?
Przy doborze oprawy pojawiają się kwestie, z których większość z nas nie zdaje sobie sprawy, a pominięcie ich sprawi, że okulary nie pozwolą na komfortowe funkcjonowanie.
- Przy doborze oprawek ważny jest m.in. kąt pochylenia oprawy do policzków czy panoramiczność oprawy. Należy sprawdzić, czy środek źrenicy nie jest zbyt wysoko w stosunku do górnej krawędzi opraw, czy oprawka nie uciska skroni albo zbytnio od nich nie odstaje. Okulary nie mogą też leżeć krzywo na nosie ani uwierać uszu. Dopiero gdy weźmiemy pod uwagę te wszystkie elementy oraz uwzględnimy wszystkie asymetrie naszej głowy i twarzy, możemy wybrać odpowiednie - wygodne oprawy - podkreśla Marek Jakubowicz.
Jeśli myślisz o zakupie okularów i zastanawiasz się, który styl oprawek będzie idealny dla ciebie, możesz to sprawdzić jeszcze zanim wybierzesz się do optyka. Wystarczy, że ocenisz w lustrze lub na podstawie zdjęcia paszportowego, jaki kształt ma twoja twarz. Wyróżnia się kilka podstawowych kształtów:
- Okrąg - jeśli twarz ma kształt okręgu, najlepszym rozwiązaniem będą oprawki wkształcie prostokątów. Skontrastują owalny obrys i skoncentrują uwagę na całej twarzy, a nie tylko na okularach. W tym wypadku szczególnie wystrzegaj się okrągłych oprawek, gdyż efekt będzie zgoła przeciwny!
- Kwadrat - zazwyczaj osoby z taką twarzą mają wyraźnie zarysowaną szczękę oraz szerokie czoło. Do tak wyraźnych linii twarzy warto dobrać delikatne i owalne oprawki. Nie będą zbyt „agresywnie" przyciągały uwagi. Nie sprawią również, iż twarz zacznie wyglądać topornie. Uzyskamy przeciwny i niekorzystny efekt, jeśli zdecydujemy się na wyraźne iprostokątne oprawki - te na naszej twarzy będą wyglądały bardzo ostentacyjnie.
- Diament - to kształt twarzy z szerokimi i wystającymi kośćmi policzkowymi i jednocześnie wąskim czołem oraz równie wąską szczęką. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku będą oprawki w kształcie trapezów z dłuższym górnym odcinkiem. Linie takich okularów nie są równoległe do ziemi, ale do linii policzkowych dzięki skierowaniu ich pod lekkim kątem, ato stwarza wrażenie ich „przesuwania się w górę". Dobranie odpowiednich oprawek do linii kości policzkowych pozwoli uzyskać „radosny" iatrakcyjny wyraz twarzy. Podobny efekt można również otrzymać przy oprawkach owalnych - wtedy kształt jest „wydłużany" przy górnych krańcach oprawek. Takim osobom nie są polecane duże i prostokątne oprawki, które „kłócą się" z naturalną estetyką twarzy.
- Podłużny - przypomina okrąg, jednak taka twarz jest „wyższa" niż szersza. Idealnym rozwiązaniem będzie zatem wybranie dużych i szerokich oprawek, które wizualnie poszerzą twarz, nadając jej bardziej naturalne proporcje Wybranie owali zamiast prostokątów dodatkowo wpłynie pozytywnie na wyraz twarzy - będzie wydawała się bardziej subtelna. Wtym wypadku priorytetem jest wielkość - przy podłużnej twarzy nie powinno wybierać się zbyt małych oprawek.
- Prostokąt - to połączenie kwadratowej i podłużnej twarzy. Możemy o niej mówić, gdy podłużna twarz ma szeroką i bardzo wyraźną linię szczęki. Takim osobom profesjonalny optyk powinien zaproponować owalne oprawki, ale z ważnym zastrzeżeniem - powinny być szerokie, aby nie pomniejszały twarzy i nie nadawały jej nienaturalnych proporcji. Prostokątne oprawki mogą sprawiać posępne wrażenie.
- Serce - to kształt szeroki w okolicach czoła i stopniowo zwężający się wkierunku brody. Taki układ naturalnie podkreśla kobiecą estetykę twarzy. Tutaj kluczem jest wybór lekkich i„nieprzesadzonych" oprawek, które delikatnie wzbogaca estetykę twarzy inie zaburzą naturalnych predyspozycji.
Nieoceniona porada optyka
Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie w samodzielnej ocenie kształtu swojej twarzy, powinniśmy wesprzeć się opinią profesjonalnego optyka. Oprócz porad merytorycznych, w salonie optycznym będziemy mogli przetestować na sobie wszystkie zaproponowane rozwiązania i faktycznie wybrać to, które w jak najefektywniejszy sposób wyeksponuje nasze naturalne walory i da nam poczucie komfortu. Pamiętajmy jednak, aby wybierać rzetelne i profesjonalne salony prowadzone przez optyków z odpowiednimi kompetencjami.
- Niestety w Polsce profesja optyka nie jest zawodem ustawowo regulowanym - dodaje Marek Jakubowicz. - Z tego powodu konsument może trafić do salonu prowadzonego przez laika, któremu na ogół zależy jedynie na szybkiej sprzedaży bez udzielenia fachowej porady. Ze swojej strony polecam salony zrzeszone w Krajowej Rzemieślniczej Izbie Optycznej. Warunkiem należenia do KRIO są udokumentowane stosownymi świadectwami i dyplomami kompetencje i praktyka zawodowa. Jeśli chcemy wybrać pasujące nam oprawki i przy tym mieć pewność, iż przy wyborze optyk kierował się zasadą, że są one odpowiednie aby zamontować prawidłowo soczewki bezbłędnie korygujące wadę naszego wzroku, zachęcam i namawiam do wyszukania jednego z takich salonów w Internecie lub do uzyskania telefonicznej informacji w KRIO o najbliższym profesjonalnym optyku działającym w rejonie naszego miejsca zamieszkania- podsumowuje na zakończenie Marek Jakubowicz.
Więcej informacji na temat wad wzroku, sposobów ich korekcji oraz specjalistycznych badań można znaleźć w filmach edukacyjnych Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, zrealizowanych pod merytorycznym patronatem Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z udziałem optyków, optometrystów i okulistów. Materiały dostępne są pod adresem: http://www.krio.org.pl/filmy-edukacyjne
Nadesłał:
38PR
|
Komentarze (0)