Motoryzacja » Transport

Wymiana prawo jazdy na polskie - kiedy jest potrzebna?

Wymiana prawo jazdy na polskie - kiedy jest potrzebna?
Zobacz więcej zdjęć »
Każdy cudzoziemiec, który na stałe zamierza przenieść się do Polski, ma obowiązek wymiany prawa jazdy na polskie. Także powracający z emigracji Polacy powinni wymienić prawo jazdy uzyskane za granicą.

Jak krok po kroku, nawet bez specjalistycznej pomocy, wymienić zagraniczne prawo jazdy na polską wersję?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:Proces wymiany prawa jazdy na polskie

Po pierwsze, żeby uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdu w Polsce, należy udać się do wydziału komunikacji przypisanego do danego miejsca zamieszkania. Nie każdy obcokrajowiec musi od razu po przekroczeniu naszej granicy pędzić do urzędu gminy. Jeśli praca lub studia zatrzymują Cię w Polsce na okres krótszy niż określony przez ustawodawcę (zazwyczaj jest to 6 miesięcy), możesz poruszać się po drogach na podstawie zagranicznego prawa jazdy. Również osoby posiadające uprawnienia wydane na terenie Unii Europejskiej nie muszą się martwić o formalności - ważne zagraniczne prawo jazdy w zupełności wystarczy do spełnienia wymagań ustaw.

Jeśli jednak Twoja sytuacja przedstawia się inaczej, konieczne będzie złożenie wniosku o wymianę w urzędzie. Po przedłożeniu odpowiednich dokumentów (o których zaraz będzie mowa), wydział komunikacji ma czas na weryfikację zagranicznego prawa jazdy. Zwykle na podjęcie decyzji czeka się od kilku tygodni do paru miesięcy. Dlatego warto wczesniej zadbać o wymianę prawa jazdy, przed upływem półrocznego okresu swobodnego poruszania się po drogach. Za brak ważnych uprawnień do prowadzenia pojazdu grozi obecnie kara grzywny od 1500 zł do 30 tysięcy złotych.Wymiana prawo jazdy na polskie - koszt

Zazwyczaj wydział komunikacji żąda opłaty w wysokości około 100 złotych za wymianę zagranicznych dokumentów na polskie prawo jazdy. Suma ta może powiększyć się o kilkadziesiąt złotych, jeśli w grę wchodzą dodatkowe czynności, takie jak tłumaczenie zagranicznego prawa jazdy przez przysięgłego tłumacza. Przed wizytą w urzędzie można sprawdzić cennik na stronie wydziału lub skontaktować się z pracownikiem urzędu. Tłumaczenie jest konieczne w przypadku m.in. prawa jazdy ukraińskiego czy białoruskiego. Przy wymiane brytyjskiego prawa jazdy, pomimo wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, nie potrzeba za to tłumacza. Jak widać, koszt wymiany prawa jazdy jest mały, a szybkość wniesienia zgłoszenia ogromnie wpływa na czas otrzymania uprawnień do prowadzeniu pojazdu w Polsce.Wydanie prawa jazdy - niezbędne załączniki do wniosku

Złożenie niezbędnej dokumentacji jest konieczne, by otrzymać polski odpowiednik zagranicznego prawa jazdy. Żeby pierwsza wizyta w wydziale komunikacji była jednocześnie tą jedyną, zabierz ze sobą:

  • swoje zagraniczne prawo jazdy
  • dowód osobisty albo paszport
  • zaświadczenie o zameldowaniu na terenie Polski
  • zdjęcie do prawa jazdy (wymiar 35x45 mm)
  • tłumaczenie prawa jazdy na język polski wykonane przez przysięgłego tłumacza


PKK - czym jest i dlaczego trzeba je założyć?

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) to podstawowy panel, dzięki któremu nie tylko obywatele Polski mogą rozpocząć naukę jazdy i zdobyć wymarzone prawko. Także obcokrajowcy powinni zarejestrować się na domenie obywatel.gov.pl, rejestrując swoje dane identyfikacyjne. Obok danych osobowych, miejsca zamieszkania, formularz obejmuje również numer identyfikacji, który wydawany jest osobom zza granicy po przeprowadzce do Polski. Oczywiście, nie dotyczy to Polaków, którzy urodzili się w Polsce, a prawo jazdy zdobyli na obczyźnie. Oni podają swój numer PESEL. Po zatwierdzeniu, numer PKK ważny jest przez pół roku od daty założenia profilu. Jeśli w tym czasie nie doszło do wymiany prawa jazdy, należy PKK odnowić. Po założeniu Profilu Kandydata na Kierowcę można zgłosić swój wniosek do wydziału komunikacji wraz z kompletną dokumentacją.

Wymiana zagranicznego prawa jazdy na polskie

Istotne jest nie tylko jak, ale i kiedy obcokrajowiec ma szansę wymienić zagraniczne prawo jazdy na polskie. Wymianę prawa jazdy usprawiedliwia posiadanie prawa pobytu na terenie Polski, między innymi wizy, karty pobytu czasowego lub stałego. Jeśli o uprawnienia do kierowania pojazdem ubiega się obywatel jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, konieczne staje się posiadanie zameldowania na pobyt czasowy lub stały. Jak już wspomniano, niekiedy zagraniczne prawo jazdy wystarczy do poruszania się w ruchu drogowym. Jeśli pobyt w Polsce nie przekracza 6 miesięcy, prawo jazdy wydane poza granicami Polski będzie respektowane. Dzięki temu studenci, kierowcy oraz osoby pracujące u nas dorywczo nie muszą martwić się o wymianę zagranicznego prawa jazdy.Wymiana prawa jazdy - końcowy etap

Wymiana prawo jazdy na polskie trwa zazwyczaj około miesiąca. Gotowy dokument jest do odebrania w wydziale komunikacji, w którym złożony został wniosek. Nowe prawo jazdy należy odebrać osobiście, a osobom niepełnoletnim muszą towarzyszyć rodzice lub opiekunowie. Prawo jazdy w Polsce jest ważne przez 15 lat od daty wydania. Uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii C do D1 + E są ważne maksymalnie przez 5 lat. Po tym czasie należy odnowić prawo jazdy, po kontroli lekarskiej.


Źródło fotografii: unsplash.com
Licencja: https://unsplash.com/licenseRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »