Zdrowie » Uroda
Wypadanie włosów- profilaktyka i leczenie
Zobacz więcej zdjęć » |
Gorzej jeśli chodzi o typowe łysienie – stale utrzymujące się wypadanie włosów – leczenie w takim przypadku opiera się na doborze takich środków, które wpłyną na przebieg mechanizmów odpowiadających za przerzedzanie się czupryny.
Teoretycznie profilaktyka zawsze odnosi lepsze efekty, ale skąd mamy wiedzieć, że należałoby zadziałać profilaktycznie? Osoby, u których łysienie zaprogramowane jest genetycznie nie powinny mieć z tym problemu, ale wszyscy pozostali niestety już tak. Z drugiej strony większość mężczyzn i kobiet zagrożonych łysieniem zapisanym w genach zaczyna dostrzegać zagrożenie dopiero wtedy, gdy już pojawi się u nich wypadanie włosów. Leczenie wdrożone odpowiednio szybko zahamuje to zjawisko, a na profilaktykę jest już nieco za późno.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Okresowe wypadanie włosów
Najczęściej zagraża nam wskutek niedożywienia tj. braku pewnych składników pokarmowych. Nawet osoby, które odżywiają się prawidłowo w pewnych okresach życia mogą mieć większe zapotrzebowanie na niektóre składniki, a nie zaspokajając go narażają się na wypadanie włosów. Leczenie łysienia okresowego można sprowadzić w zasadzie do suplementacji. Rynek oferuje nam sporo suplementów, które wzmacniają włosy od wewnątrz i nie mniej specyfików pielęgnacyjnych (szampony, odżywki, etc.), które działają od zewnątrz. Możemy też sięgnąć po znane i stosowane z dawien dawna metody naturalne – doustne przyjmowanie drożdży (najlepiej drożdży piwnych – w tabletkach – są najszlachetniejsze) i płukanki np. z wykorzystaniem piwa lub ziołowych naparów działają bardzo podobnie do suplementów i środków pielęgnacyjnych, tym bardziej że specyfiki te i tak opierają się na substancjach naturalnych.
Profilaktykę należałoby sprowadzić do dbania o dietę i odpowiednią pielęgnację. To powinno wystarczyć.
Wypadanie włosów uwarunkowane hormonami
W tym przypadku należałoby wyróżnić dwa typy wypadania włosów. Jedno zjawisko jest zjawiskiem okresowym. Wypadanie włosów pojawia się np. u kobiet po ciąży, co wiąże się z chwilowym spadkiem poziomu hormonów. .Drugim typem łysienia jest łysienie kobiece i łysienie męskie pojawiające się wskutek działania androgenów bądź niedoboru estrogenów (to drugie w przypadku kobiet). Obydwa typy łysienia są w zasadzie zaprogramowane genetycznie. Panowie łysieją już od lat młodości – pierwsze włosy wypadają często już w wieku lat dwudziestu, panie zazwyczaj zaczynają tracić włosy w okresie okołomenopauzalnym. To dziedziczne i genetyczne wypadanie włosów. Leczenie sprowadza się najczęściej do zastosowania preparatów bazujących na minoxidilu i zawierających blokery enzymów (oraz pochodnych hormonów) odpowiedzialnych za łysienie.
Wypadanie włosów a choroby
Szczególnym typem łysienia jest łysienie plackowate, na którego pojawienie się wpływ również mogą mieć geny, ale jest ono najprawdopodobniej skutkiem dysfunkcji układu odpornościowego (etiologii tego wypadania włosów jeszcze nie poznano, leczenie jest dobierane indywidualnie z wykorzystaniem bardzo różnych metod i środków). Poza tym po chorobach z wysoką gorączką, w stanach stresowych, niektórych chorobach skóry głowy również może pojawić się wypadanie włosów. Leczenie we wszystkich tych przypadkach polega na wyleczeniu choroby będącej pierwotnym sprawcą problemu. W przebiegu większości takich chorób, umiejętnie leczonych, nie dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych toteż włosy odrastają, jeśli chodzi o łysienie plackowate jest ono nieprzewidywalne – ma skłonność do remisji i reemisji. Jak dotąd nie wynaleziono skutecznej metody leczenia.
Komentarze (0)