Dom » Wnętrza

Wyroby ceramiczne, a porcelanowe – czym się od siebie różnią?

Wyroby ceramiczne, a porcelanowe – czym się od siebie różnią?
Zobacz więcej zdjęć »
Ceramika i porcelana jest dla mniej znających się na temacie osób, tym samym materiałem. Niemal zawsze mówiąc o tych wyrobach, stosują zamiennie obydwa te terminy. Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest.

Choć zazwyczaj każdy zrozumie o co chodzi drugiej osobie, to pomimo wielu podobieństw, wyroby te w znaczny sposób się od siebie różnią.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Do pomocy w odnajdywaniu różnic poprosiliśmy krakowską firmę ZAMAC. Jej założyciele od lat specjalizują się w tworzeniu ogniotrwałych wyrobów ceramicznych o formowaniu próżniowym. W prosty sposób postarali się wytłumaczyć, gdzie spośród obydwu materiałów możemy dostrzec inną specyfikę.



Podstawowe różnice wizualne – z czego tworzy się obydwa wyroby?

Nie da się ukryć, że zarówno ceramika, jak i porcelana jest wykonywana z gliny. Oprócz tej samej bazy, raczej trudno dostrzec więcej podobieństw. Różnice zaczynają się już przy samym procesie wytwarzania. Ceramikę wyrabia się poprzez podgrzewanie i zestalanie podstawy. Porcelana jest natomiast wypalana w temperaturze znacznie przekraczającej 1000 oC. To w konsekwencji prowadzi do powstania jej lekko przezroczystego koloru. Ceramika jest natomiast w pełni nieprzezroczysta i wyposażona w znacznie grubszą powierzchnię.

Mając niekiedy pod ręką ceramiczne i porcelanowe naczynia możemy dostrzec, że drugi z tych materiałów jest mocno śliski i gładki. Wyroby ceramiczne są natomiast znacznie bardziej porowate, co odbiera im nieco z estetyki.



Właściwości ceramiki i porcelany – do czego się nadają?

Choć w kwestii wyglądu porcelana prezentuje się dużo bardziej elegancko, tak jest to jedyna rzecz, w której przeważa nad ceramiką. Materiał ten doskonale spisuje się w roli naczyń czy też wyposażenia domu. Jest jednak bardzo gęsty i niezbyt radzi sobie zarówno z niskimi, jak i wysokimi temperaturami. Tego nie można powiedzieć o ceramice, którą niekiedy wystawia się do bardzo ciężkich zadań. Najbardziej odpowiedzialną odmianą tego materiału jest ceramika ogniotrwała. To właśnie ona przez wzgląd na ilość tlenku glinu jest wykorzystywana w odlewnictwie oraz przemysle ciężkim. Może wytrzymać temperatury rzędu 2000 oC bez jakiejkolwiek reakcji. Oprócz niej stosuje się jeszcze ceramikę białą, techniczną i strukturalną.

Odnośnie porcelany, dzieli się ją na grupy: twardą, miękką i kostną. Do bardziej zaawansowanych celów używa się oczywiście twardszej odmiany, która różni się od innych znacznie wyższą temperaturą wypalania.

Jakie elementy najczęściej wykonuje się z porcelany i ceramiki?

Nawet w naszych domach z łatwością da się zauważyć po kilka wyrobów z jednego, jak i drugiego materiału. W kwestii porcelany, mowa oczywiście o umywalkach, toaletach czy po prostu naczyniach. W niektórych posiadłościach napotkamy również na porcelanowe płytki. Ceramika posiada znacznie szerszy wachlarz zastosowań zarówno w domach, jak i przemyśle. Można spotkać ją na dachu w formie pokrycia oraz na ścianach jako cegły czy pustaki. Świetnie sprawdza się również w roli termoizolatora na zbiorniki, co tylko potwierdzi nam krakwoska firma ZAMAC.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »