Dom » Budownictwo

Wysoka termoizolacja domu. Jak unikać utraty ciepła przez okna PVC?

Wysoka termoizolacja domu. Jak unikać utraty ciepła przez okna PVC?
Zobacz więcej zdjęć »
Opłaty za ogrzewanie stanowią dużą część wydatków domowego budżetu, które ponosi każdy z nas. W miarę możliwości szukamy sposobów, by ograniczyć ich wysokość do niezbędnego minimum. Jedną ze skutecznych metod jest właściwy wybór, montaż oraz pielęgnacja okien.


Zakup okien PVC – na co zwrócić uwagę?

Wybór właściwych okien to podstawa przy budowie domu bądź wymianie okien na nowe. Już wtedy warto zwrócić uwagę na aspekty, które pozwolą nam w przyszłości zaoszczędzić na energii cieplnej. Jednym z najważniejszych kryteriów powinien być współczynnik przenikania ciepła Uw. Określa on, jak wiele ciepła wydostaje się na zewnątrz budynku przez okna. Im mniejsza wartość Uw, tym więcej ciepła zostaje wewnątrz pomieszczeń. W konsekwencji koszty ogrzewania są niższe. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na odpowiednią konstrukcję profili, pakiet szybowy oraz uszczelnienie.

 

Konkretne przykłady okien PVC o znakomitej izolacji termicznej

Systemy okienne PVC firmy NITUS (KBE 76AD oraz KBE 76MD) osiągają znakomite parametry izolacji cieplnej. Posiadają profile o grubości 76 mm oraz pakiety 3-szybowe z ciepłą ramką. Pierwszy z systemów wyróżnia profil 5-komorowy i podwójne uszczelnienie, drugi zaś 6-komorowy profil oraz potrójne uszczelnienie. Wszystkie wspomniane parametry gwarantują niski współczynnik przenikania ciepła, który wynosi zaledwie: Uw = 0,76 W/m2K. Dzięki zaawansowanym technologiom okna spełniają aktualne wymogi prawa budowlanego oraz idealnie sprawdzą się w budownictwie energooszczędnym.

 

Warstwowy montaż okna PVC

Nawet najwyższej jakości okna nie zagwarantują nam niższych kosztów ogrzewania, jeśli nie zainstalujemy ich odpowiednio. Nieprawidłowy montaż może doprowadzić do powstania tzw. mostków termicznych w miejscu styku ramy okna ze ścianą. To z kolei jest przyczyną przenikania ciepłego powietrza na zewnątrz budynku oraz zimnego do środka. Najlepszą decyzją jest skorzystanie z usług profesjonalistów.

Pracownicy firmy NITUS stosują tzw. warstwowy montaż okien, często nazywany również montażem ciepłym. Na początku dbają przede wszystkim o odpowiednie przygotowanie otworów oraz osadzenie okien w ścianach. Następnie stosują do zamocowania nie tylko piankę, ale również taśmę paroszczelną oraz wodoodporną taśmę paroprzepuszczalną. Tylko sucha pianka gwarantuje odpowiednią izolację termiczną. Zdaniem ekspertów, montaż warstwowy zapewnia aż dwa razy większą szczelność, niż użycie wyłącznie pianki.

 

Wietrzenie pomieszczeń zimą

Choć utrata energii cieplnej zniechęca nas zimą do otwierania okien, ze względu na jakoś powietrza i nasze zdrowie, powinniśmy robić to regularnie. Najlepszym sposobem jest wietrzenie domu 2-3 razy dziennie przez maksymalnie 10-15 minut. Okno należy otworzyć na całą jego szerokość. Tylko w takim przypadku dojdzie do skutecznej wymiany całej objętości powietrza. Około 10 minut wcześniej należy skręcić grzejniki, a następnie odkręcić je tuż po zamknięciu okien. Pozwoli to uniknąć dodatkowych strat ciepła.

 

Konserwacja uszczelek

Na minimalizację strat cieplnych z wnętrza pomieszczeń wpływa również dbanie o kondycje uszczelek. Jeśli zauważymy, że są one uszkodzone, zagniecione lub popękane, należy wymienić je na nowe. Często spotykanym problemem jest ich parcenie: szybsze twardnienie i w efekcie rozpadanie się. Regularna konserwacja oraz czyszczenie uszczelek jest koniecznością, aby służyły nam jak najdłużej. Podczas tej czynności, nie wolno używać żrących substancji. Najlepiej sprawdzą się środki specjalnie do tego przeznaczone lub zwykła woda z mydłem. Kiedy jednak wymiana uszczelek jest konieczna, należy pamiętać, aby robić to podczas dodatnich temperatur.

 

Systematyczna regulacja mechanizmu okien

Ruchome elementy okna zużywają się w trakcie codziennej eksploatacji. Jeśli zauważymy problemy z domknięciem skrzydła lub klamki, to sygnał dla nas, że należy je wyregulować. Możemy zrobić to samodzielnie lub poprosić o pomoc fachowców. Jeśli chcemy wybrać pierwszą metodę, to najlepiej skorzystać z instrukcji, jaką dostaliśmy przy zakupie okien lub z pomocniczych wskazówek w sieci. Niestety nieumiejętna regulacja może doprowadzić do pogłębienia uszkodzeń. Skorzystanie z pomocy profesjonalistów jest w tym wypadku najlepszym wyborem i nie niesie ze sobą wysokich kosztów.

 

Kiedy rozważyć wymianę okien na nowe?

Jeżeli powyższe porady nie przyniosły oczekiwanego efektu, należy wziąć pod uwagę wymianę okien na nowe. Warto przy ich wyborze, montażu oraz konserwacji zastosować porady z tego artykułu. Należy pamiętać o tym, aby wymiana okien odbywała się podczas dodatnich temperatur. Szacunkowy czas kompleksowej wymiany jednego okna o standardowej wielkości to około 3 godziny. Jest to inwestycja, która dobrze przemyślana, na pewno zwróci się po latach.

 

 ***

Firma NITUS specjalizuje się w produkcji bram segmentowych garażowych i przemysłowych. Jest także producentem stolarki aluminiowej, PVC i przeciwpożarowej, rolet zewnętrznych, moskitier oraz komórek lokatorskich. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w miejscowości Jurków (powiat brzeski, woj, małopolskie). Więcej informacji na stronie www.nitus.pl

NITUS
www.nitus.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NITUS
http://www.nitus.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 8 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »