Dom » Nieruchomość

Wysokie ceny gdańskich nieruchomości

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, wysokości cen wolnostojących nieruchomości na gdańskim rynku zbliżają się do tych, z jakimi powinny się liczyć zainteresowani kupnem lokalu w stolicy.
W porównaniu z wydatkami związanymi z nabyciem mieszkań, koszty domów są dość atrakcyjne. Dzięki niskim poziomom stóp procentowych kredyty hipoteczne nadal są dość tanie i łatwo dostępne.

W Gdańsku domy są w cenie

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Osoby zainteresowane kupnem nieruchomości w Gdańsku powinny przygotować się na wydatek prawie tak duży, jak w przypadku inwestycji w stolicy. Przeciętna cena domu o powierzchni do 250 metrów kwadratowych w Gdańsku wynosi aktualnie średnio 880 tys. zł. Co ciekawe, obecnie tego typu nieruchomości są wyceniane wyżej jedynie w Warszawie. – Metr kwadratowy mieszkania w Gdańsku to koszt rzędu 5 380 złotych, za tę samą powierzchnię domu zapłacimy natomiast około 4 700 złotych. Średnia cena wolnostojącej nieruchomości o metrażu do 250 mkw. w Gdańsku to 880 tys. złotych. Warto także zauważyć, że w lipcu na gdańskim rynku nieruchomości mieliśmy do czynienia z dużą rozpiętością cen. Najtańsze domy można było nabyć za około 410 tysięcy złotych, a najdroższe osiągnęły cenę nawet 1,5 mln zł.

Różnice cen transakcyjnych na trójmiejskim rynku

Kwoty, jakie należy przeznaczyć na zakup mieszkania w Gdańsku pozostają na stabilnym poziomie i wynoszą niemal 5 000 zł za mkw. Z kolei w Gdyni w porównaniu do poprzedniego miesiąca kupujemy nieco tańsze mieszkania. – Osoby zainteresowane zakupem lokalu na gdyńskim rynku powinny dysponować środkami rzędu 4 800 zł za mkw. – wyjaśnia Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. –  W Gdańsku większość transakcji dotyczy mieszkań dwu- i trzypokojowych znajdujących się w budynkach pochodzących z lat 1970-1990 r. Co ciekawe, mniej transakcji dotyczyło centralnych rejonów miasta, np. Starówki.

W Gdyni króluje natomiast budownictwo z wielkiej płyty. Popularnością cieszą się głównie nieruchomości zlokalizowane w dzielnicach Chylonia czy Redłowo. W przeprowadzanych transakcjach cena za mkw. rozpoczynała się od 3 500 zł za mkw. Jak zwykle sezon wakacyjny to także zwiększone zainteresowanie nabywaniem mieszkań w celach inwestycyjnych.

Ułatwiony dostęp do kredytów hipotecznych

Dzięki temu, że stopy procentowe w Polsce pozostają na rekordowo niskim poziomie, kredyty hipoteczne nadal są tanie i dość łatwo dostępne.  Kupując mieszkanie o powierzchni 60 metrów kwadratowych w Gdańsku po przeciętnej cenie, rata wyniesie 1 376 zł (w przypadku okresu spłaty 25 lat). Jeszcze trzy lata temu była to suma 1 911 zł. – Nadal dla wielu osób zainteresowanych kredytem problemem pozostaje natomiast wkład własny, który musi wynosić nie mniej niż 10% wartości mieszkania – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – W Gdańsku kupując nieruchomość o powierzchni 60 mkw. trzeba posiadać aż 29 874 zł. Dzięki rządowym dopłatom wkładu własnego nie muszą posiadać jedynie osoby, które spełniają warunki programu „Mieszkanie dla młodych”. Już niedługo będzie ich więcej, gdyż pomoc będzie można uzyskać nie tylko na nowe mieszkania, ale również te z rynku wtórnego. Trzeba jednak dodać, że limit ceny dla tych ostatnich będzie znacznie niższy. W Gdańsku cena metra kwadratowego nowego mieszkania musi być mniejsza niż 5 234 zł, a używanego nie będzie mogła przekraczać 4 283 zł.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pr@zarowkamarketing.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »