Zdrowie » Medycyna

Wyspana możesz więcej

Wyspana możesz więcej
Zobacz więcej zdjęć »
8 godzin na dobę, ok. 122 dni w roku, 1/3 życia – tyle mniej więcej przesypia każdy z nas. Nie ma jednak nic bardziej błędnego niż przekonanie, że to czas stracony. W czasie snu w organizmie zachodzą procesy, bez których nie bylibyśmy w stanie funkcjonować.

Nasz mózg intensywnie pracuje, tworząc przestrzeń do nauki, wspomnień i przyswajania nowych informacji. Niestety z powodu natłoku spraw, gonitwy myśli, stresu możemy doświadczać problemów z zaśnięciem lub budzenia się w środku nocy[i]. Z myślą o tych, którym codzienne sprawy nie pozwalają zasnąć, powstał nowy preparat Magne-B6 Sen – suplement diety ze specjalnie skomponowanymi składnikami wspierającymi zdrowy sen[ii].

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

To, co potocznie nazywamy niedosypianiem, prowadzi nie tylko do zaburzeń koncentracji, uwagi czy czasu reakcji. Przewlekły brak snu może zwiększać ryzyko otyłości, cukrzycy czy chorób układu sercowo-naczyniowego1.

Dzisiejszy świat funkcjonujący non stop, 24 godziny na dobę nie sprzyja odpoczynkowi. Przecież jest tyle ważniejszych spraw niż sen. To, czego nie zdążymy zrobić w ciągu dnia, staramy się nadrobić w nocy. 1/3 dorosłych śpi mniej niż 6 godzin na dobę. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci czas trwania snu skrócił się o 1,5 do 2 godzin. Zaczynamy żyć w społeczeństwie pozbawionym snu[iii].

Ile godzin powinniśmy spać?

Naukowcy zauważyli, że jeżeli nie wprowadza się żadnych restrykcji dotyczących snu (np. budzik), zdrowi dorośli śpią zwykle 8-8,5 godziny. Nie oznacza to, że każdy powinien spać dokładnie tyle samo czasu. Tak, jak różnimy się między sobą wyglądem czy budową ciała, tak różny może być czas snu, który będzie dla nas odpowiedni. Niektórzy potrzebują tylko 7 godzin snu, inni 91.

A to ciekawe!

 

Jeżeli wydaje nam się, że 1/3 życia to bardzo dużo czasu poświęconego na sen, porównajmy się do innych ssaków. Na przykład tygrys, zwierzę silne, drapieżne i czujne, śpi prawie 16 godzin. Natomiast delfin, inteligentne stworzenie, które porozumiewa się za pomocą dźwięków, odpoczywa ponad 10 godzin[iv]. 8 godzin snu naczelnego ssaka, czyli człowieka, to może jednak wcale nie tak dużo…

Natura tak ułożyła nasz cykl snu i czuwania, by organizm był zdrowy i mógł funkcjonować w pełni w ciągu dnia. Wciąż jednak szukamy różnych sposobów na „poprawianie” natury. Pragniemy dodatkowych godzin tak bardzo, że wręcz tworzymy teorie, które nie mają pokrycia w nauce. O czym mówimy?

Mity o śnie

Tak, jak w przypadku różnych dziedzin nauki, tak i w sprawie snu przez lata powstawało wiele mitów. Oto kilka z nich.

1.       Skrócenie czasu spania o godzinę nie wpłynie na funkcjonowanie w ciągu dnia1.

To „delikatne niedospanie” może wcale nie wpłynąć na poczucie senności w ciągu dnia. Nie oznacza to jednak, że organizm na tym nie stracił. Nawet niewielki ubytek czasu snu może wpłynąć na zdolność logicznego myślenia czy szybkość reakcji. Co więcej, może przyczynić się do niekorzystnego wpływu na nasz układ sercowo-naczyniowy, równowagę energetyczną czy też zwiększyć podatność na infekcje, jeżeli to niedosypianie jest wciąż powtarzane. W dłuższej perspektywie ta jedna wciąż ucinana godzina snu spowoduje dług wobec naszego organizmu, negatywnie wpływający na jego kondycję.

2.       Im jesteśmy starsi, tym mniej snu potrzebujemy1.

Powszechne jest przekonanie, że osoby starsze potrzebują mniej snu, bo w rzeczywistości zazwyczaj śpią mniej. Słyszymy, że wstają one o 4 rano, ponieważ nie mogą spać. To jest właśnie istotą rzeczy –  nie mogą spać lub czują się zmęczone mimo odpoczynku, ponieważ jakość snu pogarsza się wraz z wiekiem. Nie oznacza to jednak, że potrzebują mniej snu niż osoby młodsze.

3.       Godziny nieprzespane w ciągu tygodnia można odespać w weekend1.

Rzeczywiście dodatkowe godziny snu w weekend mogą spowodować, że będziemy się czuć bardziej wypoczęci, jednak nie wyrównają one długu wobec naszego organizmu. Takie działanie nie wpłynie też na lepsze funkcjonowanie w ciągu tygodnia. Dodatkowo, może to zaburzyć nasz biologiczny zegar i spowodować trudności np. w porannym wstawaniu w dniach pracy.

Jeżeli więc chcemy być zdrowi, mieć dużo energii, funkcjonować na tzw. wysokich obrotach, warto zacząć od zdrowego, głębokiego i spokojnego snu…1

Gdy sen nie przychodzi…

Łatwo powiedzieć? Zwykle zbyt mała ilość snu nie jest efektem świadomie podjętej decyzji. Nasze działania może wręcz zmierzają ku temu, by właśnie się wyspać, a jednak sen nie przychodzi.

Dlatego warto rozważyć stosowanie preparatów, które wesprą zdrowy i spokojny sen. Jednym z nich jest Magne-B6 Sen, nowy wariant suplementów diety w rodzinie Magne B6 – marki magnezowej nr 1 na świecie[v]. Preparat oprócz wysoce przyswajalnego cytrynianiu magnezu[vi] i witaminy B6 przyczyniających się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz  utrzymania prawidłowych funkcji psychologicznych, zawiera również składniki ziołowe wspomagające zasypianie i spokojny sen:

  • Chmiel wspiera fizyczne i psychiczne odprężenie, głęboki oraz zdrowy sen.
  • [i] National Institutes of Health. U.S. Department of Health and Human Services, National Heart Lung and Blood Institute. Your Guide to Healthy Sleep. http://www.nhlbi.nih.gov/health/resources/sleep/healthy-sleep; 2015-04-07

[ii] Opakowanie produktowe suplementu diety Magne-B6 Sen.

[iii] Chao C-Y et all. Sleep duration is a potential risk factor for newly diagnosed type 2 diabetes mellitus. Metabolism Clinical and Experimental  2011;60: 799–804

[iv] http://animals.howstuffworks.com/animal-facts/all-creatures-sleep.htm/printable; 2015-04-07

[v] W odniesieniu do preparatów magnezowych marki Magne B6; na podstawie danych IMS Health, baza MIDAS A12C1, sprzedaż ilościowa na rynku aptecznym w roku 2013

[vi] Ranade V.V., Somberg J.C. Bioavailability and Pharmacokinetics of Magnesium After Administration of Magnesium Salts to Humans. American Journal of Therapeutics 2001; 8: 345-357



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Nepentes

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »