Firma » Biznes
Wzrasta wartość zaległości zagranicznych kontrahentów polskich eksporterów
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Z analiz Euler Hermes wynika, że wyraźnie spada sprzedaż do krajów Unii Europejskiej, a jednocześnie eksporterzy częściej ponoszą straty z tytułu niezapłaconych należności na tych rynkach.
- Wzrost wartości ubezpieczanych transakcji, zwłaszcza na rynki Europy Środkowo-Wschodniej (do Czech +20% w stosunku do roku ubiegłego).
- Polskie firmy na trzykrotnie większą skalę niż rok temu zamawiają raporty na temat odbiorców z najbardziej perspektywicznych krajów regionu – takich jak Rosja, Słowacja, Czechy, kraje nadbałtyckie.
- Sprzedaż za granicę wiąże się także z większym ryzykiem, zwłaszcza na Zachodzie – od pół roku obserwujemy zwiększoną ilość strat, jakie ponoszą eksporterzy do krajów zachodnioeuropejskich.
- Także rynki Europy Środkowej i Wschodniej mogą być ryzykowne – perspektywy branż na najważniejszych z nich.
Wzrost wartości ubezpieczanych transakcji, zwłaszcza na rynki Europy Środkowo-wschodniej
- W strukturze ubezpieczanych przez Euler Hermes transakcji polskich przedsiębiorstw wartość należności eksportowych w stosunku do tych krajowych wzrosła w ciągu roku aż o 5% – mówi Rafał Hiszpański, Prezes Zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes. – To dużo, tak szybkiego wzrostu eksportu w ramach sprzedaży naszych klientów dotychczas nie obserwowaliśmy. Drugim trendem obserwowanym na podstawie ubezpieczanych przez nas transakcji jest rosnąca w stosunku do ubiegłego roku wartość transakcji, pw. na rynki Europy Środkowej i Wschodniej. Za niekwestionowanym w tym zestawieniu na pierwszym miejscu rynkiem niemieckim są odbiorcy z Czech. Wartość ubezpieczanej przez nas sprzedaży na rynek naszych południowych sąsiadów zwiększyła się w ciągu roku o 20%, wyprzedzając obecnie znacznie wartość transakcji klientów na rynek włoski, francuski czy brytyjski.
- Część transakcji z krajami zachodnioeuropejskimi dokonywana jest w ramach wewnętrznych rozliczeń pomiędzy koncernami, które w Polsce zainwestowały, ale potencjał tych gospodarek, liczba działających tam firm nadal znacznie przekraczają analogiczny potencjał krajów naszego regionu. Jeśli wiec wartość transakcji klientów w Europie zachodniej nie rośnie, a nawet kurczy się (np. na rynek włoski czy brytyjski), to świadczy o pewnym impasie, w jakim trwają tamtejsze firmy – zauważa Tomasz Starus, Dyrektor Biura Oceny Ryzyka i Główny Analityk w Towarzystwie Ubezpieczeń Euler Hermes. – To skłania polskich przedsiębiorców do szukania odbiorców w Europie Centralnej – poza wspomnianymi Czechami rośnie także wymiana handlowa ubezpieczonych firm z rynkiem rosyjskim, litewskim, słowackim czy rumuńskim.
Polskie firmy na trzykrotnie większą skalę zamawiają raporty na temat odbiorców z najbardziej perspektywicznych krajów regionu
O szukaniu szans na sąsiednich rynkach świadczy także dynamicznie rosnący popyt na informację gospodarczą.
- W bieżącym roku najszybciej rosły zamówienia polskich przedsiębiorstw na raporty kredytowe w odniesieniu do firm z rynku czeskiego, słowackiego czy rosyjskiego – dostarczyliśmy ich trzykrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – zauważa Maciej Harczuk, Prezes Zarządu Euler Hermes Collections. – Nie mniejsze zapotrzebowanie na informację gospodarczą jest w odniesieniu do krajów nadbałtyckich – wystarczy wspomnieć, iż np. liczba badanych przez nas na zamówienie polskich dostawców firm litewskich czy łotewskich już dawno przekroczyła w tym roku w obydwu przypadkach tysiąc. Popyt na raporty w stosunku do odbiorców z pozostałych krajów wschodnioeuropejskich, takich jak Białoruś, ale też Rumunia, Bułgaria czy chociażby Chorwacja rośnie o ponad 25% w stosunku do roku ubiegłego.”
Wyższa sprzedaż za granicę wiąże się także z większym ryzykiem, zwłaszcza na Zachodzie
Średnia wartość pojedynczej faktury (a więc i potencjalnej szkody…) wystawianej odbiorcy zagranicznemu jest wyższa niż tej na rynku lokalnym. Większe kwoty to nie jedyny powód, który skłania polskich przedsiębiorców do ostrożności – jak mówi Tomasz Starus z Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes: - Oceniając dla polskich firm odbiorców zagranicznych, stosunkowo często mamy do czynienia z sytuacją (zwłaszcza na rynkach zachodnioeuropejskich), iż tamtejsi przedsiębiorcy nie mogą znaleźć lokalnych dostawców chcących ich nadal kredytować z powodu ewidentnie złej sytuacji i opinii na rodzimym rynku, dlatego nie mając wyboru zwracają się w stronę dostawców z zagranicy, najchętniej z Europy Wschodniej, którzy jak liczą – słabiej są zorientowani w ich sytuacji, a także gorzej sobie radzą, są mniej zdeterminowani w ewentualnym windykowaniu należności. Polska, jako największy kraj w regionie jest z reguły ich pierwszym wyborem….
Potwierdza to Rafał Hiszpański, Prezes Zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes: - Ostrożność jest uzasadniona – od pół roku obserwujemy wzrost ilości szkód z tytułu niezapłaconych faktur w eksporcie, głównie przez odbiorców z Europy Zachodniej. Wyraźnie odbicie na rynkach zachodnioeuropejskich jeszcze nie nastąpiło – a przynajmniej nie widać jeszcze pozytywnych efektów dla wyników finansowych tamtejszych przedsiębiorstw, nawet z najlepiej sobie radzącej gospodarki niemieckiej. Trzeba o tym pamiętać – wzrost sprzedaży nie oznacza jeszcze dla eksporterów automatycznie analogicznego przypływu gotówki, a niestety w zbyt wielu przypadkach wiąże się niestety jedynie z kosztami poniesionych nakładów i podatków.
Warto wiedzieć o rynkach Europy Środkowo-Wschodniej
- Rosja: osłabienie popytu wewnętrznego i średniorocznie niższe ceny surowców zmniejszy wzrost PKB do 3,2% w 2013 roku. W 2014 r. spodziewamy się skromnego (w stosunku do lat poprzednich) ożywienia, które wyrazi się wzrostem PKB o 3,8%.
- Czechy, Węgry, Chorwacja i Ukraina pozostają w 2013 r. w recesji lub rosną w symbolicznym tempie. W 2014 r. ich wzrost w najlepszym wypadku nadal będzie skromny.
- Rumunia: wzrost przyspiesza stopniowo w latach 2013-14 (z niecałego 1% w tym roku do ponad 2% w przyszłym).
- Kryzys w strefie euro zagraża popytowi zewnętrznemu, co jest groźne dla gospodarek krajów o mniejszym rynku wewnętrznym, nastawionych głównie na eksport, o czym świadczy wzrost upadłości przedsiębiorstw (Czechy +10%, Słowacja +5%).
- Słowenia: recesja pogłębi się w 2013 r. (-3% PKB) i trwać będzie jeszcze w 2014 r. (-0,5%) z powodu kryzysu w sektorze bankowym i konsolidacji fiskalnej. Upadłości i zatory płatnicze znacznie wzrastają.
- Niestabilne przepływy kapitału, kursy walutowe i inflacja ograniczają możliwości pobudzania gospodarki za pomocą polityki pieniężnej, zwłaszcza na Węgrzech, w Rumunii, Ukrainie i Serbii.
*****
Kontakt dla mediów:
Artur Niewrzędowski
TALKING HEADS PR
tel. 509-433-874
e-mail: artur.niewrzedowski@thpr.pl
*******
Euler Hermes jest liderem na rynku ubezpieczeń należności handlowych oraz jednym z liderów w zakresie gwarancji ubezpieczeniowych i windykacji należności. Euler Hermes zatrudnia ponad
6 000 pracowników w ponad 50 krajach, oferując kompleksowe usługi w zakresie zarządzania należnościami. Skonsolidowany obrót grupy Euler Hermes w 2012 roku wyniósł 2,4 miliarda euro. Euler Hermes rozwinął międzynarodową sieć nadzoru, która umożliwia analizę stabilności finansowej ponad 40 milionów przedsiębiorstw na całym świecie. Na koniec grudnia 2012 Grupa Euler Hermes na całym świecie obejmowała ochroną ubezpieczeniową transakcje handlowe na kwotę 770 mld euro.
***
Euler Hermes, członek grupy Allianz, jest notowany na giełdzie Euronext w Paryżu i otrzymał rating AA- od agencji Standard & Poor’s. W celu uzyskania dalszych informacji zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.eulerhermes.com oraz śledzenia Twittera @eulerhermes
***
W Polsce grupa Euler Hermes jest obecna od 1998 roku. Towarzystwo Ubezpieczeń Euler Hermes SA oferuje ubezpieczenia należności handlowych oraz gwarancje ubezpieczeniowe. Jednocześnie druga spółka działająca na polskim rynku - Euler Hermes Collections Sp. z o.o. oferuje windykację należności, raporty handlowe, ocenę ryzyka oraz program analiz branżowych. Obsługę klientów zapewnia Euler Hermes Services Polska Sp. z o.o. Usługi doradztwa prawnego świadczy Euler Hermes, Mierzejewska - Kancelaria Prawna Sp. k.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
an@thpr.pl
|
Komentarze (0)