Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Wzrasta zasiłek wychowawczy

Wzrasta zasiłek wychowawczy
Zobacz więcej zdjęć »
Zasiłek wychowawczy stanowi formę pomocy finansowej dla rodzin borykających się z kłopotami materialnymi.

Zasiłek ten przyznawany jest rodzicom biologicznym lub adopcyjnym, rodzicom samotnie wychowującym dzieci, opiekunom prawnym dzieci, opiekunom faktycznym, a także osobom pełnoletnim uczącym się, które pozostają na utrzymaniu rodziców. Zasiłek wychowawczy przysługuje w/w osobom, jeśli dziecko, które mają na utrzymaniu, nie przekroczyło jeszcze pewnego, określonego wieku.

Inna kwota zasiłku przysługuje na dziecko do 5 roku życia, inna do lat 18 i inna na dzieci powyżej 18 lat. Ponadto zasiłek wychowawczy pobierać można nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 24. roku życia pod warunkiem jednak, że po osiągnięciu pełnoletności kontynuuje ono naukę. Dla przypomnienia: dzieckiem, na które przysługuje zasiłek wychowawczy jest również dziecko małżonka, dziecko adoptowane lub w sprawie którego toczy się postępowanie o adopcję, a także dziecko znajdujące się pod opieką prawną.


Próg dochodowy obecnie jest mniej korzystny niż ten, który wejdzie w życie 1 listopada tego roku (2012). Obecnie mamy progi w wysokości 504 zł na jednego członka rodziny w przypadku pobierania zasiłku na dziecko zdrowe i 583 zł na dziecko z orzeczeniem niepełnosprawności. Od listopada kwoty te wzrosną do 539 zł i 623 zł, a w listopadzie 2013 do kwoty aż 574 zł i 664 zł. Razem z progami zasiłku wychowawczego wzrasta też jego wysokość.


Obecnie kwota miesięcznego zasiłku wychowawczego wynosi 44 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia; 56 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia; 65 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia. Jednak od dnia 1 listopada 2012 roku kwoty te będą kolejno wynosić 77 zł, 106 zł oraz 115 zł.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nnbobak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 11 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »