Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Z nowego badania wynika, że internet jest źródłem konfliktów i oddalania się w rodzinie

Z nowego badania wynika, że internet jest źródłem konfliktów i oddalania się w rodzinie
Zobacz więcej zdjęć »
Sposób, w jaki prowadzimy nasze życie cyfrowe w domu, ma duży wpływ na relacje rodzinne — tak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz iconKids & Youth.

Badanie, w którym rozmawiano z ponad 3 700 rodzinami w siedmiu państwach, pokazuje, w jaki sposób świat cyfrowy burzy tradycyjną dynamikę rodziny. Podczas gdy w przeszłości rodzice byli pierwszą instancją, do której zwracały się dzieci poszukujące odpowiedzi na pytania lub rad, jeden na czterech (23%) ankietowanych rodziców twierdzi, że ich dzieci wolą „zajrzeć” do internetu niż z nimi porozmawiać.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Badanie pokazuje również, że niemal połowa (42%) rodziców nie należy do grona znajomych swoich dzieci na portalach społecznościowych, a jeden na pięciu (18%) twierdzi, że ich dzieci uważałyby to za obciach. 

Jedna piąta rodziców (21%) i dzieci (22%) twierdzi, że internet może spowodować napięcia w rodzinie. Najbardziej niepokojące jest to, że jeden na trzech rodziców (31%) uważa, że świat online izoluje ich od swoich dzieci.

Konflikt dodatkowo zaostrza fakt, że urządzenia, na których członkowie rodziny korzystają z internetu, często są współdzielone. Dwie trzecie rodzin stwierdziło, że wspólnie korzysta z jednego komputera. W efekcie jedna trzecia rodziców (31%) narzeka, że ich dziecko zepsuło coś na urządzeniu połączonym z Siecią lub zainfekowało je wirusem, korzystając z internetu (30%), podczas gdy jedna czwarta (24%) musiała zapłacić za coś, co ich dziecko zamówiło lub pobrało online. Podobnie 13% dzieci oskarża rodziców o zepsucie urządzenia, a 16% narzeka, że ich rodzice przez przypadek usunęli część ich danych.   

Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla klientów indywidualnych, Kaspersky Lab, powiedział: „To całkiem naturalne, że wspólne korzystanie z urządzeń może spowodować konflikty w rodzinie. Jednak w miarę jak spędzamy coraz więcej czasu online, zmienia się również dynamika rodziny. Ważne, aby członkowie rodzin rozmawiali ze sobą o tym, jak dostrzec i zareagować na potencjalne zagrożenia, przy czym rodzice powinni wspólnie z dziećmi uzgodnić podstawowe reguły dotyczące najlepszych sposobów poruszania się w świecie cyfrowym. Należy również poważnie traktować kwestię ochrony. Zalecamy zainstalowanie na wszystkich urządzeniach zintegrowanego rozwiązania bezpieczeństwa internetowego dla domu. Taką ochronę należy wzmocnić poprzez oprogramowanie kontroli rodzicielskiej, które potrafi zablokować dostęp do nieodpowiednich stron internetowych lub aplikacji i zapobiec ujawnieniu lub usunięciu poufnych danych”.

Janice Richardson, starszy doradca w europejskiej sieci szkół (European Schoolnet), dodaje: „Chociaż internet staje się źródłem konfliktów w niektórych rodzinach, badanie przeprowadzone niedawno przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej zwraca uwagę na wyłaniający się trend polegający na tym, że rodzeństwo i członkowie dalszej rodziny przejmują znacznie większą rolę w aktywności online dzieci. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dzieci instynktownie zwracają się do osoby, która według nich potrafi rozwiązać problemy techniczne, doradzić w kwestii stron i narzędzi bezpieczeństwa oraz zaoferować obiektywniejsze odpowiedzi na delikatne pytania. To podkreśla, jak ważne jest, aby rodzice i opiekunowie rozwinęli swoje kompetencje techniczne i stworzyli oparte na zaufaniu relacje ze swoimi dziećmi, ustalając jednocześnie podstawowe zasady dotyczące korzystania z internetu i urządzeń w celu uniknięcia konfliktów. Jednocześnie dostawcy oprogramowania i mediów społecznościowych również powinni dążyć do opracowywania narzędzi, które są bardziej przyjazne dla rodziny”.

Wiele porad dotyczących ochrony dzieci w internecie znajduje się na oficjalnym blogu Kaspersky Lab – Kaspersky Daily: https://kas.pr/bS5P. Informacje dotyczące rozwiązania technicznego dla tych problemów są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/safe-kids.  

Informacje na temat iconKids & Youth

iconKids & Youth to jedna z czołowych w Europie agencji prowadzących badania dotyczące dzieci i młodzieży. Założona w 1996 r., posiada zespół doświadczonych badaczy, którzy każdego roku przeprowadzają około 150 badań i prowadzą stały, intensywny dialog z młodymi ludźmi w wieku poniżej 30 lat oraz odpowiednimi grupami referencyjnymi, takimi jak rodzice. Media cyfrowe oraz ich wpływ na dzieci i nastolatków zawsze stanowiły istotny priorytet w działalności iconKids & Youth. Więcej informacji na temat agencji znajduje się na stronie http://www.iconkids.com.

Informacje na temat European Schoolnet

European Schoolnet (EUN) to sieć 30 europejskich ministerstw edukacji z siedzibą w Brukseli. Jako organizacja non-profit, dąży do wprowadzenia innowacji do sfery nauczania i nauki kluczowych stron zainteresowanych, obejmujących ministerstwa edukacji, szkoły, nauczycieli, badaczy i partnerów w branży. Aby osiągnąć ten cel, EUN rozwija, koordynuje i wdraża szeroki wachlarz projektów i usług, łącznie z promowaniem umiejętności w zakresie obywatelstwa cyfrowego oraz szerszego zakresu edukacji naukowej w szkołach, która zwiększy zainteresowanie dzieci nauką, technologią, inżynierią i matematyką. Więcej informacji znajduje się na stronie http://www.europeanschoolnet.org.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/nowosci.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »