Kultura, sztuka » Kultura
Za dwa dni Barbórka - górnicy zapraszają do Wałbrzycha
Zobacz więcej zdjęć » |
4 grudnia Stara Kopalnia w Wałbrzychu zaprasza do wspólnego świętowania dnia Św. Barbary – patronki trudnej pracy.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Legenda mówi, że Święta Barbara została skazana na śmierć za potajemne przyjęcie wiary chrześcijańskiej. Katem został jej ojciec Dioskur z Heliopolis - wysoki dostojnik, którego raził piorun w momencie wykonywania wyroku. Źródła mówią, że tym sposobem Barbara została orędowniczką w czasie burzy i pożarów oraz patronką narażonych na wybuchy, w tym i górników. Do dziś jej figury znajdują się w wielu kościołach, w kopalnianych cechowniach
i domach. 4 grudnia, czyli dzień Św. Barbary, zgodnie z tradycją rozpoczyna poranny przemarsz orkiestry górniczej grającej hymn, a następnie do wieczora trwają wesołe biesiady górnicze. Tak będzie i w tym roku.
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu chcąc kultywować cenne tradycje regionu zaprasza na obchody Barbórki, która w tym roku nabierze zupełnie nowego wymiaru.
- Zgodnie z naszą misją chcemy przekazywać wiedzę o wałbrzyskich tradycjach przemysłowych kolejnym pokoleniom – mówi Anna Żabska, dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. - Będzie to pierwsze na tak szeroką skalę wydarzenie celebrujące górnicze tradycje regionu, a jednocześnie wyjątkowe święto rodzinne z mnóstwem atrakcji – dodaje.
Na czas Barbórki Stara Kopalnia udostępni swoją unikatową przestrzeń,
w której odbędą się tradycyjne w górnictwie Karczma Piwna i Babski Comber. Karczma piwna odbywa się według określonego rytuału i dostępna jest tylko dla panów. Uczestnicy biesiadują przy długich stołach, śpiewając pieśni, opowiadając dowcipy, a także niezwykłe historie
i legendy górnicze. Natomiast specjalnie dla pań przygotowano żeńską wersję biesiady
o nazwie Babski Comber. Dzieci podczas Barbórki będą mogły wziąć udział
w zabawie „Karlik” – atrakcyjnych warsztatach obejmujących lepienie z gliny motywów górniczych, wykonywanie czako z papieru czy malowanie węglem. Nie zabraknie dziecięcych występów artystycznych, gier, zabaw z nagrodami, czy zdjęć z górnikami. Na zakończenie dnia świętej Barbary zaplanowany został koncert zespołu NERVY.
Kolejnego dnia – 5 grudnia – w przemysłowych wnętrzach byłej Kopalni Julia, będzie można zobaczyć wystawę fotografii industrialnej, której wernisaż odbędzie się 4 grudnia o godz. 18.00. 4 i 5 grudnia można będzie obejrzeć także instalacje świetlne i dźwiękowe - kopalniane maszyny w formie nowoczesnych prezentacji audiowizualnych. O godzinie 16.00 w sobotę organizatorzy zapraszają na projekcję filmu Kazimierza Kutza pt. „Paciorki jednego różańca” w otwartym na tę okazję Kinie Górnik. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest Jarmark Barbórkowy z regionalnymi produktami oraz możliwość udziału w towarzyszących wydarzeniach kulturalnych – projekcjach filmów oraz spotkaniach z autorami książek. – Liczymy, że festiwal stanie się tradycyjną i popularną atrakcją w naszym regionie, docenianą przede wszystkim ze względu na niepowtarzalną atmosferę oraz różnorodność programu
i atrakcji dla całej rodziny – podsumowuje Anna Żabska. Specjalne zaproszenie na Barbórkę w ubiegłym tygodniu górnicy przywieźli także dla Wrocławia. Podczas uroczystego przemarszu górniczej parady przez wrocławski Rynek, uczniowie wałbrzyskich szkół oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych” w tradycyjnych strojach rozdali wrocławianom specjalne zaproszenia na Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka 2015.
Wałbrzych od wieków był miastem przemysłowym. Już w XIV wieku wydobywano tu rudy ołowiu i srebra, później rozwinęło się sukiennictwo i płóciennictwo, a w XIX wieku odlewnictwo żelaza, fabryki porcelany, huty szkła, elektrownie i gazownie. W tym też czasie Wałbrzych stał się miastem górniczym. Wydobycie węgla kamiennego dominowało do połowy lat 90.tych XX wieku. Chociaż już od prawie dwudziestu lat nie wydobywa się w Wałbrzychu węgla, to dziedzictwo górnicze miasta żyje nadal w pamięci byłych pracowników kopalń i ich rodzin.
Nadesłał:
Komunikacja Plus
|
Komentarze (0)