Rozrywka i wypoczynek » Sport
Żabka to styl pływacki dla każdego
Zobacz więcej zdjęć » |
Rozpoczynając treningi żabką musimy pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim nasze ciało powinno być ułożone równolegle do wody i nieco w niej zanurzone. Proste ręce wyciągamy przed siebie i wykonujemy ruch okrężny, tak jakbyśmy całą rozpiętością naszych rąk chcieli narysować na wodzie koło. Nasze ręce powinny spotkać się ponownie na wysokości klatki piersiowej. Gdy to nastąpi, wynurzamy głowę, aby zaczerpnąć powietrza. Znów prostujemy ręce, chowamy głowę między ramiona i powtarzamy cały ruch raz jeszcze.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Oczywiście możliwe jest także pływanie żabką z głową uniesioną nad wodą, nazywane przez niektórych pływaniem „po dyrektorsku”. Nie jest to jednak poprawny sposób wykonywania tej techniki. Nadmiernie obciąża on bowiem odcinek szyjny, co w efekcie może doprowadzić do uciążliwych bólów karku. Gdy opanujemy już ruchy rąk i oddychanie, warto popracować nad odpowiednią koordynacją nóg. W czasie pływania żabką nogi powinny być ugięte w kolanach, a stopy podciągnięte do pośladków i skierowane na zewnątrz. Następnie mocno wypychamy nogi na zewnątrz, tak jakbyśmy chcieli je od siebie odrzucić. Wyprostowane w ten sposób nogi łączymy ze sobą i powtarzamy cały ruch od początku.
Ruchy rąk i nóg warto poćwiczyć najpierw „na sucho” a dopiero potem wykonywać te manewry w wodzie. Gdy opanujemy już podstawy poruszania się żabką, pozostaje nam jedynie ćwiczyć, aż do nabrania perfekcyjności ruchów. Jakie korzyści da nam ten styl pływania? Przede wszystkim korzystnie wpływa na rozbudowę mięśni klatki piersiowej. Żabka też doskonale modeluje biodra i pośladki, co z pewnością spodoba się każdej kobiecie.
Styl ten jest całkowicie bezpieczny dla kobiet w ciąży, jednak osoby ze stwierdzonymi zwyrodnieniami stawów biodrowego i kolanowego powinny wybrać inny sposób pływania. Będąc na basenie z pewnością dostrzeżemy, że żabka jest najczęściej stosowaną techniką pływania. Można nią pływać zarówno w czasie intensywnych treningów, jak i podczas rekreacyjnej wizyty na pływalni.
Komentarze (0)