Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Zagrożenia w górach cz.I

Zagrożenia w górach cz.I
Zobacz więcej zdjęć »
Mgła w górach wiąże się z poważnym niebezpieczeństwem. Ogranicza widoczność do kilkudziesięciu a czasem nawet kilkunastu metrów. W takiej atmosferze, gdy przestrzeń wokół nas jest wypełniona mleczną zawartością, bardzo łatwo zgubić szlak.

Zejście ze szlaku w trudnych warunkach atmosferycznych jest sytuacją, która zagraża życiu. Kadego roku GOPR ma pełne ręce roboty przez turystów, którzy nierozważnie ocenili sytuację w górach. Szczególnie często problemy z widocznością zdarzają się na wiosnę i jesienią.

Gdy dopadnie nas mgła, za wszelką cenę należy utrzymać się na oznakowanym szlaku. Podążanie za znakami daje nam możliwość osiągnięcia celu, a w większości przypadków jest to schronisko. W grupie liczącej kilkanaście osób ważne jest, aby nikt się nie zgubił. Wbrew pozorom nawet z niewielkiej grupki sześciu, ośmiu osób jedna może się niezauważenie odłączyć. Zwarty szyk, równy marsz lub w skrajnym przypadku długa lina, której się wszyscy trzymają, może zagrożenie oddalić.

W sprzedaży dostępne są w rozsądnej cenie nadajniki GPS. Najtańsze modele mogą nie sprawdzić się w naprawdę ekstremalnych warunkach, gdyż często gubią sygnał. Jedynym najbardziej niezawodnym urządzeniem jest tradycyjny kompas. Według niego możemy wyznaczyć kierunek, w którym podążamy. Zmienne warunki atmosferyczne w górach przyczyniają się do niebezpiecznego charakteru turystyki górskiej. Gór nie należy się bać, wystarczy nie ignorować zagrożeń i dobrze się przygotować.

Na szczęście, profesjonalne punkty zaopatrzenia, sklep górski, sieć sklepów z wyposażeniem turystycznym, zatrudnia wyszkoloną obsługę, dzięki czemu „niedzielny turysta" może do pewnego stopnia zaufać sprzedawcy i nabyć podstawowy sprzęt turystyczny, konieczny do swobodnego wyjścia na szlak.

Mgła to tylko jedno z wielu zagrożeń czających się w górach. O pozostałych opowiemy sobie z następnym odcinku.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

fuburek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »