Firma » Praca

Zarządzanie czasem - Zasada Pareta

Zarządzanie czasem - Zasada Pareta
Zobacz więcej zdjęć »
Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego ciągle wydaje Ci się, że tracisz czas? Dlaczego mimo tego, że masz pełno obowiązków, cały czas jesteś w plecy z ważnymi sprawami? Jeśli tak - czytaj dalej.

Z pomocą przychodzi zasada Pareta, która mówi, że tylko 20% tego co robisz to rzeczy naprawdę ważne. Razem ze specjalistami z Kancelarii Prawnej Malinowski (http://przemyslawmalinowski.pl/), postanowiliśmy przyjrzeć się temu konceptowi i sprawdzić jego założenia.

Zasada Pareta, czyli 20/80

Mówi, że 20% badanych obiektów przekłada się na 80% wszystkich zasobów. Co to oznacza w praktyce? Że mała część czynności, które wykonujesz daje największe efekty. Zilustrujemy to kilkoma przykładami z różnych dziedzin życia:

  • 20% klientów przynosi 80% zysków,

  • 20% kierowców powoduje 80% wypadków,

  • 20% powierzchni dywanu przypada na 80% zużycia,

  • 20% materiału zajmuje 80% egzaminu,

  • 20% ubrań nosimy przez 80% czasu,

  • 20% pracowników generuje 80% produktów,

  • 20% tekstu pozwala zrozumieć 80% treści.


Oczywiście są to dane statystyczne, które niekoniecznie mogą mieć zastosowanie zawsze i wszędzie. Na pierwszy rzut oka widać jednak jaki mają potencjał np. w ustalaniu priorytetów.

W czym może mi to pomóc?

Zasadę Pareta możesz zastosować w każdej dziedzinie swojego życia. Przede wszystkim pomaga ona w ustaleniu priorytetów i realizowaniu najważniejszych zadań w możliwie najkrótszym czasie. Oczywiście istotne jest uściślenie, które obszary Twojej aktywności to owe 20%, a które to mniej znaczące 80%. W tym celu przede wszystkim musisz określić kryteria. Później należy je podzielić na mniejsze jednostki. Następnie zidentyfikować powtarzalne czynności, gdyż to właśnie one powinny zostać poddane analizie. Na końcu zostaje już tylko zastosować zasadę. Nie zawsze będzie to sztywne 20/80, proporcje zapewne będą różne w zależności od tego czym się zajmujesz i co chcesz osiągnąć.

Oczywiście nie powinno się fiksować na punkcie Zasady Pareta i trzeba dokładnie zbadać w jakich obszarach życia się sprawdza, a w jakich nie. Powodzenia w organizacji!

 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Daniel Getsiński

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »