Motoryzacja » Moto Serwis

Zasady funkcjonowania układu chłodzenia w samochodzie

Zasady funkcjonowania układu chłodzenia w samochodzie
Zobacz więcej zdjęć »
Prawidłowo działający układ chłodzenia w samochodzie odgrywa niezwykle ważną funkcję. Wbrew obiegowej opinii nie chodzi jednak tylko o faktyczne chłodzenie silnika, ponieważ ten podczas pracy nie może być zbyt zimny.

Prawidłowo działający układ chłodzenia w samochodzie odgrywa niezwykle ważną funkcję. Wbrew obiegowej opinii nie chodzi jednak tylko o faktyczne chłodzenie silnika, ponieważ ten podczas pracy nie może być zbyt zimny. Mogłoby to spowodować liczne, poważne usterki, których skutki byłyby opłakane zarówno dla samego pojazdu, jak i budżetu jego właściciela. Niska temperatura pracy zakłóca bowiem proces spalania i powoduje wyższą emisję węglowodorów i tlenków węgla. Zatem poprawniejszym stwierdzeniem będzie, iż układ chłodzenia ma za zadanie jedynie (a może aż) utrzymanie optymalnej temperatury silnika.

Jak funkcjonuje układ chłodzenia?

W pojazdach mechanicznych wyróżnia się dwa, podstawowe rodzaje układu chłodzenia:

 • naturalny - można zaobserwować go na przykład w motocyklach, gdzie silnik chłodzony jest powietrzem powstałym na przykład podczas siły pędu pojazdu
 • wymuszony - kiedy to do chłodzenia niezbędny jest specjalny osprzęt. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość utrzymywania optymalnej temperatury nie tylko podczas jazdy, ale zawsze wtedy, gdy jest to potrzebne (również w czasie postoju)

Powyższy podział zaliczany jest do układu chłodzenia określanego jako układ chłodzenia bezpośredni, który cechuje praktycznie zupełny brak konieczności obsługi oraz wysoka niezawodność. W drugim podziale warto wyróżnić jeszcze układ pośredni, którego funkcjonowanie jest nieco inne.

Budowa pośredniego układu chłodzenia

Takie systemy zwykle składają się z:

 • chłodnicy
 • przewodów łączących układ
 • termostatu
 • nagrzewnicy
 • czujników temperatury
 • pompy wymuszającej obieg cieczy
 • zbiornika wyrównawczego
 • a także wentylatora.

Główne zadanie odgrywa tu specjalna ciecz chłodząca. Przy takim systemie układu niezbędne jest dostosowanie budowy bloku silnika. W jego konstrukcji musi znaleźć się wydzielony obszar, przez który wspomniana ciecz będzie mogła swobodnie przepływać. Warto na moment zwrócić uwagę na nagrzewnicę. To właśnie dzięki niej możliwe jest także utrzymywanie wybranej temperatury we wnętrzu pojazdu.

W przeciwieństwie do układu jakim jest układ chłodzenia bezpośredni największą wadą pośredniego jest konieczność obsługi oraz wyższa zawodność w działaniu. Ciesz chłodząca po dwóch - trzech latach stosowania zaczyna tracić swoje właściwości, dlatego niezbędna jest jej wymiana. Do tego sprowadza się kwestia obsługi. W systemie tym może dochodzić również do awarii. Najczęściej spotykaną jest wyciek cieczy chłodzącej, co może być przyczyną zarówno pęknięcia węży, jak i rozszczelnieniem uszczelek. Naprawa zepsutych części zwykle wymaga ich wymiany na nowe. Oczywiście, w sieci - na portalach aukcyjnych można nabyć także używane podzespoły, jednak w tym przypadku nie można mieć pewności, że będą one sprawne.

Jak zdiagnozować niewłaściwe działanie układu chłodzenia cieczą?

Do szczegółowej oceny zwykle niezbędna jest specjalistyczna wiedza ekspercka. Zdarza się jednak, że w pojeździe można zaobserwować bardzo typowe symptomy, do których zaliczą się:

 • wyraźny ubytek cieczy chłodzącej w zbiorniku - łatwo sprawdzić to pod pokrywą silnika
 • trudności w utrzymaniu poprawnej temperatury w pojeździe - może to świadczyć na przykład o awarii nagrzewnicy
 • wysoka lub zbyt niska temperatura silnika - w takim przypadku niezwłocznie należy udać się do warsztatu samochodowego, celem wykrycia i usunięcia usterki.

Samochód zawsze powinien działać poprawnie. To bowiem decyduje o jego żywotności, sprawności a także komforcie oraz ogólnej jakości użytkowania.

Oferta sklepów internetowych

Części samochodowe do większości typów pojazdu można dziś kupić w sieci. Warto jednak zawsze zaopatrywać się u sprawdzonych dostawców. Jeśli chodzi o układ chłodzenia można znaleźć wszystko to, co jest potrzebne do zreperowania układu chłodzenia.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »