Dom » Wnętrza

Zasady stosowania silikonu sanitarnego

Zasady stosowania silikonu sanitarnego
Zobacz więcej zdjęć »
Klasyczny silikon sanitarny należy do grupy uszczelniaczy typu kwaśnego, dlatego może reagować z metalem lub innymi materiałami wrażliwymi na działanie kwasów.

W praktyce używa się go zatem głównie do wykonywania spoin i łączeń przedmiotów ceramicznych z podłożem – betonem, cegłą lub płytkami ceramicznymi (położony na kamień naturalny może prowadzić do powstania na jego powierzchni odbarwień). Jeśli szukamy uszczelniacza, który nie będzie powodował korozji metalu lub odbarwień na kamieniu, powinniśmy sięgnąć po silikon sanitarny typu neutralnego, który równie często wykorzystywany jest w budownictwie do fugowania różnego rodzaju połączeń, w tym spoin na zewnątrz budynków (wypełniania rys czy pęknięć w elewacji, wykończenia parapetów itp.).

Dostępne na rynku silikony sanitarne i inne masy uszczelniające sprzedawane są w łatwych w użyciu tubach. Do ich wyciśnięcia stosuje się specjalne pistolety ręczne lub automatyczne, co ułatwia wykonanie równych, ciągłych spoin. Kształt tuby oraz jej zakończenie pozwala na równomierne dozowanie środka, umożliwiając jednocześnie wykonywanie spoin w trudnodostępnych miejscach, na styku sedesu z podłogą, umywalki, brodzika lub wanny ze ścianą itd. Ze względu na elastyczność silikonu, tego typu spoiny stają się trwałym zabezpieczeniem chroniącym przed przesiąkaniem wilgoci, rozwojem grzybów i pleśni.  

Przed rozpoczęciem spoinowania zawsze powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Miejsca, które będą uszczelniane należy oczyścić z zanieczyszczeń typu mechanicznego, odtłuścić i osuszyć. Jeśli chcemy, by linia spoiny była maksimalnie prosta, przed przystąpieniem do pracy warto skorzystać z taśmy malarskiej, wyznaczając w ten sposób obszar, który zostanie pokryty silikonem. Zaraz po wykonaniu spoiny taśmę należy usunąć. Samą spoinę silikonową wygładzamy przy pomocy specjalnej szpatułki zamoczonej w wodzie z mydłem. W ten sposób nadajemy jej ostateczny kształt oraz wygląd. 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brenna

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »