Firma » Tax

Zasady, wysokość i specyfika podatku liniowego PIT 36L

Zasady, wysokość i specyfika podatku liniowego PIT 36L
Zobacz więcej zdjęć »
Opodatkowanie liniową metodą opodatkowania, oznacza zmianę opodatkowania z podstawowej skali progresywnej do podatku liniowego. Jak ustawodawca określił te zasady opodatkowania? Dla kogo będą bardziej opłacane? Czym są zaliczki na podatek?
Jakie przewidziano główne różnice dla podatków na zasadach ogólnych i podatku liniowego?

Podstawowa forma opodatkowania – skala podatkowa

Żeby zrozumieć odrębności rozliczenia na zasadach podatku liniowego podatnik powinien najpierw zapoznać się z zasadami ogólnymi. Podstawową forma opodatkowania dochodowego osób fizycznych, jest tak zwana skala podatkowa, w której z zasady podatek zależy od podstawy obliczenia podatku w złotych. Forma ta zakłada, że przy podstawie do 85 528 złotych - podatek wynosi 17% minus kwota zmniejszająca podatek, zaś w przypadku podstawy obliczenia podatku ponad 85 528 złotych - podatek wynosi 14 539 zł 76 gr +32% nadwyżki ponad 85 528 zł, minus kwota zmniejszająca podatek. Do zasad opodatkowania według skali należy przypisać również możliwość skorzystania z wielu ulg i preferencji, w tym możliwość rozliczenia wspólnie z małżonkiem.

Opodatkowanie na zasadach podatku liniowego

Jeżeli podatnik dokona odpowiedniego wyboru i zgłosi się do opodatkowania na zasadach określonych w art. 30 c (podatek liniowy), to nie tylko będzie musiał skorzystać z innego formularza podatkowego (PIT 36L), ale przede wszystkim zaczną wiązać go inne wysokości podatku oraz zasady opodatkowania. Zgodnie z obecnymi przepisami, podatek liniowy stanowi obecnie podstawowo 19%.

Wyciąg z przepisów

Ustawa o PIT Art. 30c. [Podatek liniowy]

  1. Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Granica opłacalności i zaliczki na podatek

Granicą opłacalności dla wyboru podatku liniowego (w uproszczeniu przyjmując brak odliczeń poza podstawowymi odliczeniami na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) jest w zasadzie wysokość 101 200 zł. Jeżeli podatnik osiąga wyższe dochody i nie korzysta z dodatkowych preferencji, to bardziej opłacalne powinno być opodatkowanie podatkiem liniowym. Opodatkowanie podatkiem liniowym, w przypadku dochodów poniżej tej granicy, jest nieopłacalne (ponieważ jest opodatkowane stawką wyższą 19% niż w przypadku skali podatkowej 17%). Natomiast przy coraz wyższych dochodach, umożliwia uniknięcie wysokiego 32% podatku drugiego progu podatkowego.

Obowiązkiem podatników, którzy wybrali podatek liniowy, jest odprowadzanie odpowiednich zaliczek na podatek oraz przygotowanie rocznego zeznania podatkowego na formularzu PIT 36L. Co ważne, przy podatku w formie podatku liniowego, ze względu na brak kwoty wolnej od podatku, zaliczki należy odprowadzać z zasady już od pierwszej złotówki dochodu.

Wyciąg z przepisów

Ustawa o PIT art. 44 ust. 3f

 

Podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące, z uwzględnieniem art. 27b.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Artykuł zewnętrzny

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »