Gospodarka » Przemysł

Zastosowanie i zalety technologii odlewniczej w przemyśle

Zastosowanie i zalety technologii odlewniczej w przemyśle
Zobacz więcej zdjęć »
Metoda odlewania w skrócie polega na kształtowania elementów, które w dalszym procesie będą łatwiejsze w obróbce. Technologię tę stosuje się, gdy inne technologie są zbyt kosztowne.

Metodą odlewania można byłoby wyrobić przedmioty o bardzo skomplikowanych kształtach z bardzo dużą dokładnością np. tłoki, silniki, obudowy, narzędzia. Odlewanie może być procesem prostym, bądź skomplikowanym, wszystko zależy od tego jaki kształt chcemy uzyskać i jaki materiał obrabiamy. Sprawdźmy więc jakie zalety ma metoda odlewania wykorzystywana we współczesnym przemyśle.

Metoda odlewania w skrócie polega na kształtowania elementów, które w dalszym procesie będą łatwiejsze w obróbce. Technologię tę stosuje się, gdy inne technologie są zbyt kosztowne. Metodą odlewania można byłoby wyrobić przedmioty o bardzo skomplikowanych kształtach z bardzo dużą dokładnością np. tłoki, silniki, obudowy, narzędzia. Odlewanie może być procesem prostym, bądź skomplikowanym, wszystko zależy od tego jaki kształt chcemy uzyskać i jaki materiał obrabiamy. Sprawdźmy więc jakie zalety ma metoda odlewania wykorzystywana we współczesnym przemyśle.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:



Jak wygląda przygotowanie procesu odlewania

Na początku procesu odlewania wykonuje się model z przedmiotu, kolejnym etapem jest wykonanie elementów formy odlewniczej. Następny krok to wykonanie rdzeni, które odwzorowują kształty wewnętrzne przedmiotu. Ważnym etapem jest montaż formy, a później zalanie jej ciekłym metalem. Końcowy etap to wyjęcie odlewu z formy, czyszczenie i obróbka wykańczająca. Warto wiedzieć, że każdy przedmiot odlany w formie jest zazwyczaj nazywany odlewem. Jednak zwykle powinno się tak nazywać tylko te przedmioty, które nie wymagają wcale bądź prawie wcale dalszej obróbki mechanicznej. Wzorce z których wykonuje się formy odlewnicze są nieco większe od produktów końcowych. Jest to konieczne, gdyż tuż po zestaleniu, gdy metal jest gorący, odlewy są nieco większe niż się wymaga, jednak kurczą się gdy metal ostygnie. Jeśli chodzi o problemy, to najpowszechniej spotykanym jest obecność tzw. podcięć. Są to wgłębienia bądź występy ukształtowane tak, że formy nie dałoby się oddzielić od odlewu po jego zastygnięciu.



Zalety technologii odlewania

Wiele rodzajów metody odlewania pozwala na dobranie tej najbardziej optymalnej. W przypadku np. odlewania pod ciśnieniem jakość odlewu jest bardzo wysoka i  większości przypadków nie wymaga żadnej obróbki skrawania. Technologię tę stosuje się szczególnie do wyrobów ze stopów aluminium. Owa metoda pozwala na produkcję wieloseryjną i masową różnego rodzaju części. Nowoczesne technologie pozwalają także na tworzenie elementów metodą wtryskową. Firmy takie jak https://sigern.pl oferują kompleksowe usługi w tym zakresie.

Współczesny przemysł nie mógłby obejść się bez takich rozwiązań jak metoda odlewania lub formowanie wtryskowe. Owe procesy pozwalają na tworzenie różnorodnych elementów z ogromną precyzją, dlatego ich wykorzystanie będzie z pewnością wzrastać w przyszłości.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »