Zdrowie » Medycyna
Zbadaliśmy dno oka!
Zobacz więcej zdjęć » |
Pikniki edukacyjne organizowane przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Polski Związek Niewidomych, Stowarzyszenie Retina AMD oraz Stowarzyszenie AMD odbyły się w Warszawie, Krakowie i Sopocie.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Podczas pikniku można było wykonać bezpłatne badanie dna oka pozwalające na wczesne rozpoznanie chorób okulistycznych, takich jak: zwyrodnienie barwnikowe siatkówki i zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), jaskra i retinopatia cukrzycowa, ale także chorób ogólnoustrojowych, takich jak: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i cukrzyca. Z takiej możliwości skorzystało 416 osób, z których ponad 60% nie słyszało wcześniej o AMD. U 92 osób lekarze zdiagnozowali suchą postać AMD, u 25 – wysiękową postać tej choroby, a u 19 osób rozpoznano jaskrę.
„Kampania edukacyjna pokazała, że potrzebna jest ciągła edukacja społeczeństwa nt. zwyrodnienia plamki związanej z wiekiem, chociażby ze względu na fakt, że o AMD słyszało niecałe 40% przebadanych osób. Uczestnicy pikniku otrzymali komplet materiałów edukacyjnych o chorobie, jak również test Amslera, za pomocą którego każdy samodzielnie może kontrolować swój wzrok i w razie wykrycia nieprawidłowości w widzeniu szybko skontaktować się z okulistą” – mówi dr Anna Murawska z Katedry i Kliniki Chorób Oczu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Specjalnie przeszkoleni edukatorzy uczyli odwiedzających jak wykonywać test Amslera w domu, który pozwala na rozpoznanie pierwszych objawów AMD. Również dzieci, które przybyły z rodzinami i dziadkami, mogły wziąć udział w konkursach i zabawach dotyczących zmysłu wzroku pod opieką animatora.
Tydzień Retina AMD to międzynarodowa kampania edukacyjna, której celem jest propagowanie wiedzy o chorobach siatkówki, czyli m.in. zwyrodnienia plamki związanej z wiekiem AMD, a także zwrócenie uwagi na potrzebę właściwej profilaktyki oraz możliwości wczesnej diagnostyki schorzeń, ponieważ tylko we wczesnej fazie choroby możemy jeszcze uratować nasz wzrok. W tym roku kampania edukacyjna odbyła się w dniach 25-26 września w Warszawie, Krakowie oraz Sopocie.
Kampania V Tydzień Retina AMD jest realizowana pod honorowym patronatem Minister Zdrowia, Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Patronami medialnymi są: Rynek Zdrowia, Gazeta Farmaceutyczna, Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia, Portale Senior.pl, Nazdrowie.pl, Warszawianki.pl, Gazeta Warszawska, Moje Miasto Warszawa, Sopockie Kulisy, Żyj Długo, Moje Miasto Trójmiasto, Dziennik Polski, Radio Kraków, StronaKrakow.pl oraz Moje Miasto Kraków. Partnerem strategicznym kampanii są firmy Novartis oraz Topcon.
O AMD – informacje dodatkowe
AMD (z ang. age-related macular degeneration) jest chorobą siatkówki oka odpowiedzialnego za precyzyjne widzenie. To jedna z chorób cywilizacyjnych prowadzących do utraty widzenia centralnego, a w konsekwencji do praktycznej ślepoty u osób po 50 roku życia. Zmiany degeneracyjne w obrębie plamki są wynikiem postępującego procesu starzenia się i w związku z tym choroba określana jest jako zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Choroba ta powoduje zaburzenia lub utratę widzenia centralnego, co uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności jak np. krojenie chleba, czytanie, pisanie czy też prowadzenie samochodu.
AMD to choroba społeczna, która dotyka ok. 25 milionów ludzi na świecie. Niestety, przewiduje się, że w ciągu najbliższych 25 lat liczba ta ulegnie potrojeniu, co jest wynikiem procesu starzenia się społeczeństw. W zaawansowanych stadiach AMD prowadzi do nieodwracalnego, ciężkiego upośledzenia widzenia, a nawet praktycznej ślepoty. Czas rozwoju choroby może się wahać od kilku tygodni nawet do kilku lat. Zmiany na dnie oka mogą być wykryte we wczesnym etapie. Ponieważ nie istnieje przyczynowe leczenie AMD, wiele zależy od profilaktyki i wczesnej diagnozy zmian. O ile to możliwe, należy wyeliminować czynniki ryzyka: nie palić tytoniu, nosić okulary przeciwsłoneczne, przebywać często na świeżym powietrzu i odżywiać się zdrowo, spożywając dużo owoców i warzyw. Korzystne może być także uzupełnianie diety preparatami zawierającymi przeciwutleniacze i inne substancje wpływające na prawidłowe funkcjonowanie oka (np. witaminę C, witaminę E, beta-karoten, selen, cynk).
Nieleczone AMD może postępować bardzo szybko. Dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne u okulisty, zwłaszcza po 50-tym roku życia. Dobrą okazją jest na przykład konieczność dobrania nowych okularów. Należy pamiętać, że nawet nieznaczny spadek ostrości wzroku może wskazywać na rozpoczynające się zwyrodnienie plamki. Możliwe jest również samodzielne kontrolowanie widzenia przy pomocy testu Amslera, czyli kartki papieru z narysowanymi kratkami. Patrząc na siatkę można zauważyć zniekształcenia linii oraz zaburzenia w polu wiedzenia. Ten prosty test można samodzielnie wykonać w domu i jest najprostszą metodą wykrycia pierwszych objawów AMD.
Więcej informacji na www.infoamd.pl
Nadesłał:
adrianna.maczkowska
|
Komentarze (0)