Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Wokół raka nerki

Wokół raka nerki
Zobacz więcej zdjęć »
W Warszawie 29 października odbyło się spotkanie z cyklu spotkań edukacyjnych „Wokół raka nerki”.

Warsztat dedykowany jest pacjentom oraz ich bliskim. Pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego „GLADIATOR”. Uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej o swojej chorobie i sposobach jej leczenia. Mieli też okazję porozmawiać z ekspertami – onkologiem, urologiem oraz psychoonkologiem.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Celem spotkania jest dostarczenie chorym na raka nerki kompleksowej wiedzy dotyczącej ich choroby. Podczas spotkania obecny jest jednocześnie onkolog, urolog oraz psychoonkolog, co umożliwia otwartą rozmowę dotyczącą choroby nowotworowej. W spotkaniu zorganizowanym w Warszawie uczestniczyli eksperci:  dr Gabriel Wcisło, Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojskowy Instytut Medyczny, a także dr Tomasz Kalinowski i dr Jan Karol Wolski, Centrum Onkologii – Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Eksperci opowiedzieli o raku nerki, jego epidemiologii, etiologii oraz nowych metodach leczenia.

„Uważam, że pacjenci powinni mieć dostęp do informacji a przede wszystkim wiedzieć jakie są aktualnie dostępne metody leczenia chorych na raka nerki w Polsce. Dzięki tej wiedzy pacjenci mają możliwość do otwartej rozmowy z lekarzem, która dla osoby chorej jest bardzo trudna. Współczesna medycyna daje wiele możliwości, szczególnie w zakresie terapii celowanych, które w obecnych czasach są bardzo skuteczne” – komentował dr Gabriel Wcisło, Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojskowy Instytut Medyczny.

Pamiętając o tym, jak ważne w leczeniu jest nastawienie pacjenta, w ramach spotkania odbył się również panel z udziałem psychoonkologa – Danuty Longić z Centrum Onkologii – Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Zarówno nowo zdiagnozowane osoby, jak i te, które ze świadomością choroby żyją już jakiś czas, często mają problem z odnalezieniem się w nowej sytuacji, nie wiedzą, jak radzić sobie ze stresem, i z emocjami towarzyszącymi chorobie.

„Te warsztaty to okazja do poznania lepiej własnej choroby i możliwość konsultacji ze specjalistami, którzy udzielają rzetelnych informacji. To chyba pierwsza tego rodzaju inicjatywa integrująca pacjentów chorych na raka nerki. Takie spotkania dają możliwość dzielenia się z innymi swoimi doświadczeniami i poprzez rozmowę motywują do walki z chorobą. Pamiętajmy, że choroba nowotworowa nie dotyka tylko bezpośrednio chorego, ale ma wpływ na życie całej rodziny” – mówiła Danuta Longić.

Tegoroczny cykl spotkań edukacyjnych „Wokół raka nerki” przewiduje 3 spotkania. Oprócz Warszawy, specjaliści podzielili się już swoją wiedzą z pacjentami w Katowicach oraz Gdańsku.

Informacje uzupełniające

Czym jest rak nerki?

Rak nerki zajmuje 15 miejsce wśród najczęściej występujących nowotworów na świecie. Jest bardzo niebezpiecznym nowotworem, gdyż zazwyczaj przez długi czas rozwija się bezobjawowo, co prowadzi do częstego pojawiania się przerzutów jeszcze zanim choroba zostanie właściwie zdiagnozowana.

Co roku na całym świecie diagnozowanych jest około 189 000 nowych przypadków zachorowań. Guz nerki jest wykrywany najczęściej u osób po 45 roku życia (ponad 95% zachorowań i zgonów), częściej u mężczyzn niż u kobiet. W 2007 roku w Polsce na raka nerki zachorowało ok. 3886 osób (w tym 2305 mężczyzn i 1581 kobiet) z czego 2452 zmarły (w tym 1521 mężczyzn i 931 kobiet)[1].

Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego „GLADIATOR”.

Stowarzyszenie „Gladiator” zostało powołane do popularyzowania wśród mężczyzn i kobiet wiedzy o chorobach prostaty, nerek i pozostałych narządów układu moczowo-płciowego i konieczności podstawowych badań.

Celem działalności Stowarzyszenia jest konsolidacja pacjentów dotkniętych chorobą prostaty, nerek i pozostałych narządów układu moczowo-płciowego edukacja w zakresie podstawowej wiedzy medycznej dla zapewnienia warunków wczesnego wykrywania choroby, diagnostyki i profilaktyki leczenia. Działalność Stowarzyszenia obejmuje formy pomocy bezpośredniej oraz edukacyjne.

[1] Źródło: Raport na podstawie danych Centrum Onkologii, 2007 rokRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

adrianna.maczkowska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »