Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Zdrowa wątroba, szczupła sylwetka, piękna cera – tak działa ostropest!

Sylibum marianum – ostropest plamisty, czyli roślina z rodziny astrowatych, w pewnym okresie owiana legendą i uznawana wręcz za świętą, by przez jakiś czas spotkać się z mianem zwykłego chwasta. Dziś to roślinna o cennych właściwościach dla zdrowia i urody.

Ostropest właściwości, które doceniamy

Popularne zioło naturalnie występujące w krajach o śródziemnomorskim klimacie, a także w Pakistanie czy Indiach, to szereg cennych właściwości, przede wszystkim ważnych dla wspomagania pracy i regeneracji wątroby. W Polsce ostropest plamisty stanowi roślinę uprawną, charakteryzująca się białymi plamami na liściach. Owoce i pozyskiwana z nich głównie sylimaryna, to krok w stronę poprawienia kondycji wątroby, do tego możliwość poradzenia sobie z wieloma problemami skórnymi.

Ostropest plamisty zastosowanie

W ostropeście znajdujemy kompleks flawonolignanów, które określane są mianem sylimaryny i to one odpowiadają za pożądane właściwości rośliny. Występują tu również inne związki, które mają znaczenie nie tylko dla wątroby, ale i kondycji skóry.

Wątroba każdego dnia zmaga się z nadmiarem toksyn pochodzących z różnych źródeł, dlatego jej wspomaganie i regeneracja są bardzo ważne. Zastosowany ostropest plamisty mielony wpływa na regenerację komórek, ale i ochronę. Można liczyć na hamowanie zmian martwiczych poprzez zapobieganie odkładania się kolagenu w komórkach wątroby.

Uszczelniane są błony komórkowe, a także regulowane procesy trawienne. Poprawia się apetyt i dochodzi do zwiększonego wydzielania soków trawiennych. Układ pokarmowy jest stymulowany dzięki sylimarynie, ale i obecnym w ostropeście związkom goryczkowym. Nie musi nas jednak mylić poprawa apetytu. Doskonale wiemy, że sprawnie funkcjonujący układ trawienny, usprawnione procesy metaboliczne, sprzyjają zachowaniu szczupłej sylwetki.

W ostropeście gości także witamina E, uznawana za witaminę młodości. To między innymi ona odpowiada za efekt odmłodzenia, wygładzenia skóry i uczynienia jej bardziej promienną. Otrzymywany z owoców ostropestu olej wpływa na spowalnianie procesów starzenia, rozjaśnianie przebarwień i ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Ostropest plamisty jak stosować

Sposób stosowania zależny jest od postaci, po jaką sięgniemy. Ostropest plamisty mielony można dodawać do herbaty, kanapek i sałatek lub przyrządzać z niego napar i nalewki. W formie doustnej przyjmuje się tabletki. Sporządzony „kleik” czy pozyskiwany olej, mogą być stosowane bezpośrednio na skórę lub też znajdują swoje miejsce w kosmetykach.

Ostropest plamisty dawkowanie

Zaleca się dodawanie maksymalnie 2 łyżeczek ostropestu mielonego do herbaty lub naparów. W postaci tabletek można przyjmować 200-400 mg sylimaryny na dobę, dzieląc tę dawkę na 2-3 porcje.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »