Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Zegary wieżowe w Polsce

Zegary wieżowe w Polsce
Zobacz więcej zdjęć »
Niesprawny zegar na wieży kościoła, czy ratusza, to na szczęście coraz rzadszy widok w naszych miejscowościach. To, co w dalszym ciągu napawa smutkiem miłośników zegarów, to wiedza, że ich ogólna ilość, w porównaniu do innych krajów europejskich, nie jest zachwycająca.

Te jeszcze mniej liczne - cały czas działające, zbudowane od nowa, lub przywrócone do życia dzięki społecznemu zaangażowaniu lokalnych rzemieślników, często były utrzymywane w technicznej sprawności poprzez skromnych ich opiekunów.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jeszcze w ostatnim dziesięcioleciu poprzedniego wieku odwiedzając właśnie kraje naszych zachodnich sąsiadów mogliśmy być pełni podziwu nad ilością publicznych zegarów, ich urodą  i techniczną sprawnością.

Na szczęście w ostatnich latach udało się większość zachowanych zegarów ponownie uruchomić, a na rynku pojawiły się profesjonalne firmy zajmujące się restauracją i budową zegarów wieżowych. Wprawdzie w trakcie prac remontowych, często stare mechaniczne zegary zostają zastąpione „bezdusznymi zegarami na prąd”, a praktycznie wszystkie nowe konstrukcje na bazie takich mechanizmów są budowane, to sama obecność i sprawność zegarów cieszy oczy przechodniów.
Wszystkich zainteresowanych zegarami mam przyjemność powiadomić, że powstał zalążek do Katalogu Zegarów Wieżowych w Polce.

Dla większości obecnych rekordów są to dzisiaj tylko suche, wstępne informacje, ale dzięki tym, które już zawierają pełniejsze informacje można zobaczyć do czego dążą twórcy strony. Najlepszym przykładem mogą być zegary ze Świebodzic czy informacja o zegarze na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zachwycające mechanizmy, zachwycające budynki i tarcze zegarów. Kuranty, dzwony i wygrywane okolicznościowe melodie. To wszystko wróciło do nas wraz ze sprawnymi zegarami na wieżach kościelnych, zamkowych, pałacowych i ścianach innych zacnych budynków.
Dzięki podjęcia się obowiązków Mecenasa Strony przez firmę TimePol prowadzoną przez doskonale znane w zegarmistrzowskim światku rodzeństwo: Grażynę Białkowską i Jerzego Zawistowskiego strona może się rozwijać i mogą być uzupełniane jej zasoby. W tej sytuacji można tylko mieć nadzieję, że także dzięki zaangażowaniu wszystkich, którym nie są obojętne losy naszych zabytków i ich katalogowanie, tak ilość informacji, jak i ich jakość będzie systematycznie wzrastać.

Dzięki tytanicznej pracy Witolda Rzeczyckiego, informatycznej Iwo i Igora Czerniawskich oraz z ramienia Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków Profesora Zdzisława Mrugalskiego i Władysława Mellera, w zasobach tegoż Klubu powstała strona internetowa: "Katalog Zegarów Wieżowych w Polsce". Strona jest już dostępna pod adresem: www.katalog.zegarkiclub.pl

Władysław MellerRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

odCzasu doCzasu

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »