Firma » Podatki

Zmiana właściwości US

Zmiana właściwości US
Zobacz więcej zdjęć »
Ministerstwo Finansów wprowadzi nowe zasady właściwości urzędów skarbowych w przypadku spadków i darowizn oraz poboru zaliczek PIT.

Dotychczasowe przepisy określały właściwość w sposób zbyt ogólnikowy, zwłaszcza w sprawach dotyczących opodatkowania nabycia spadku, w związku z czym niezbędne jest ich skonkretyzowanie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Projektowane przepisy uwzględniają trzy podstawowe zasady:

  1. pierwsza - wyznaczenie właściwości organu podatkowego zawsze według miejsca położenia nieruchomości, jeżeli przedmiotem nabycia lub ustanowienia nieodpłatnego użytkowania albo służebności są nieruchomości położone na obszarze działania jednego naczelnika urzędu skarbowego, niezależnie od tytułu, na podstawie którego następuje nabycie nieruchomości,
  2. druga - wyznaczenie właściwości organu podatkowego w sprawach dotyczących nabycia na podstawie szeroko rozumianego spadkobrania (dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego, zachowku, dyspozycji wkładcy albo uczestnika funduszu inwestycyjnego) – według ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy,
  3. trzecia - wyznaczenie właściwości organu podatkowego w pozostałych przypadkach (w sprawach darowizny, polecenia darczyńcy, zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności, nieodpłatnej renty) - według miejsca zamieszkania nabywcy w dniu powstania obowiązku podatkowego.

Jednocześnie w niektórych przypadkach proponuje się uszczegółowienie przepisów dotyczących właściwości miejscowej organów podatkowych, w odniesieniu do spraw związanych z nabyciem praw do wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej albo określenia właściwości miejscowej w sprawach, w których składane jest wspólne zeznanie podatkowe.

Projektowane przepisy określają ponadto właściwość miejscową organów podatkowych w przypadku nabycia majątku w całości lub w części położonego za granicą. W tych przypadkach właściwym organem podatkowym będzie organ ustalony według miejsca zamieszkania (pobytu) nabywcy w dniu powstania obowiązku podatkowego, a jeżeli nabywcy składają wspólne zeznanie podatkowe - według miejsca zamieszkania (pobytu) jednego z nich, niezależnie od tego co jest przedmiotem nabycia.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

sp

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »