Społeczeństwo » Społeczeństwo

Zmiany na litewskiej scenie politycznej

Zmiany na litewskiej scenie politycznej
Zobacz więcej zdjęć »
Liderzy czterech partii podpisali wczoraj w Wilnie porozumienie o utworzeniu nowej koalicji centroprawicowej. Tymczasem obecny premier Litwy Gediminas Kirkilas już prognozuje jej krótki żywot.

Nową rządzącą koalicję będą tworzyć partie, które w dwóch turach wyborów parlamentarnych zdobyły łącznie 79 mandatów. Są to: konserwatywna partia Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, Partia Wskrzeszenia Narodowego, Litewski Ruch Liberałów oraz Związek Liberałów i Centrum. Liderzy partii podpisali wczoraj w Wilnie stosowne porozumienia w tej kwestii.

Według zapowiedzi Andriusa Kubiliusa, lidera konserwatystów i pretendenta na stanowisko premiera, pierwszym zadaniem, na jakim skupi się przyszła koalicja, będzie szukanie możliwości wyjścia z trwającego kryzysu finansowego. - Wkrótce rozpoczniemy prace nad planem, który pomoże nam poradzić sobie z wyzwaniami ekonomicznego i finansowego kryzysu - powiedział Kubilius podczas konferencji prasowej. Kolejną ważną kwestią będą także delikatne stosunki z Rosją, która jest głównym dostawcą energii dla Litwy.

Tymczasem zdaniem obecnego premiera i lidera socjaldemokratów Gediminasa Kirkilasa, "nie będzie to trwała koalicja", gdyż poglądy na poszczególne kwestie wchodzących w jej skład partii są odmienne. Kirkilas prognozuje, że pierwsze zgrzyty pojawią się w koalicji już wiosną przyszłego roku, na kiedy wyznaczone są wybory prezydenckie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

fuburek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »