Firma » Biznes
Zmiany w normie ISO 9001:2015 [infografika]
Zobacz więcej zdjęć » |
Firmy, urzędy, czy fundacje decydują się na wprowadzenie ISO 9001, aby usprawnić swoje działanie i podnieść jakość oferowanych towarów i usług. Niedawno norma ta została zaktualizowana, aby lepiej dostosować zapisy do obecnych warunków i potrzeb rynkowych. W tym artykule zostaną przedstawione najważniejsze zmiany w normie ISO 9001:2015. (http://www.szkolenia.bureauveritas.pl/iso-90012015-planowane-zmiany/ )
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Nowa struktura
Zaktualizowana norma ISO 9001 jest uporządkowana według nowych zasad. Obecnie znajdziemy w niej takie rozdziały jak:
Punkt 1 – zakres normy
Punkt 2 – powołanie normatywne
Punkt 3 – terminy i definicje
Punkt 4 – kontekst organizacji
Punkt 5 – przywództwo
Punkt 6 – planowanie
Punkt 7 – wsparcie
Punkt 8 – funkcjonowanie
Punkt 9 – ocena efektów funkcjonowania
Punkt 10 – doskonalenie
Warto wiedzieć, że taka struktura będzie też dotyczyć innych systemów zarządzania, dzięki czemu łatwiej będzie je wdrażać i realizować ich wymogi w organizacji.
Podejście procesowe
Nowa norma zwraca dużą uwagę na procesy zachodzące w firmie, bądź instytucji. Bardzo ważne jest definiowanie elementów wejściowych i wyjściowych, a także określenie odpowiedzialności za całość działania.
Komunikacja i dokumentacja
W normie ISO 9001:2015 znajdziemy też dużo zapisów dotyczących komunikacji. Zgodnie z nowymi wymogami organizacja musi zdecydować jakie dane mają być dokumentowane, kiedy i w jaki sposób. Kluczowe jest też określenie komu i w jaki sposób te informacje mają być przekazywane i udostępniane. Dzięki regulacjom w tym zakresie usprawniona jest zarówno komunikacja wewnętrzna, jak i zewnętrzna. Wiele osób zapewne ucieszy fakt, że nowa norma rozluźnia nieco wymogi dotyczące dokumentacji. Od tej chwili to organizacja sama ustala w jakie informacje i w jakiej formie dane będą przechowywane.
Ryzyko
Norma ISO 9001:2015 wiele aspektów rozpatruje w kontekście ryzyka. Zgodnie z wymaganiami konieczne jest określenie zarówno możliwości, jak i zagrożeń oraz stworzenie procedur, które mimo zmieniających się warunków pozwolą na osiągnięcie zaplanowanych celów.
Poniższa infografika zawiera więcej informacji na temat zmian wprowadzonych w ISO 9001. Zapoznaj się z nią i podziel się z innymi.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (1)
Potrzebujesz pomocy we wdrożeniu Systemu Zarządzania Jakością wg ISO 9001:2015? Zapraszamy do skorzystania z usług Instytutu Kształcenia Menadżerów Jakości. Więcej informacji znajdziesz na: https://ikmj.com/