Społeczeństwo » Społeczeństwo
Znaczenie różnych kolorów liturgicznych
W kontekście liturgii chrześcijańskiej, istnieją specyficzne kolory, które są wykorzystywane dla szat i akcesoriów używanych przez kapłana i innych członków służby liturgicznej. Te kolory nazywane są kolorami liturgicznymi i mają specyficzną symbolikę przynależną do każdego koloru, co stanowi podstawę nastrojów, które są odpowiednie dla roku liturgicznego i innych specjalnych okazji. Istnieją cztery główne kolory w użyciu, które zostały zakodowane w rzymskim rycie w 1969 roku przez Pawła VI; zielony, czerwony, fioletowy i biały. Istnieją alternatywne kolory, takie jak różowy, jasnoniebieski, złoty i czarny, używane na specjalne okazje.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Aby w pełni zrozumieć znaczenie różnych kolorów zapoznaj sie z poniższym krótkim wyjaśnieniem:
- Zielony: zielony odnosi się do symbolizacji nadziei, wytrwałości i ciągłego słuchania. Obok białego, ogólny kolor jest używany w niedzielnych mszach lub w dni powszednie, które wykraczają poza zdefiniowane święta. Głównym celem tego koloru jest towarzyszyć codziennej "ścieżce" księdza i jego kongregacji.
- Biały: historycznie biały zawsze przypisywał radość i czystość, która wynika z wiary. Jednym z najbardziej popularnych kolorów, kapłani używają go w szatach liturgicznych do codziennego użytku, niezależnie od obecnego okresu liturgicznego. Ma bezpośredni związek z kultem Pana, Jezusa Chrystusa, a także modlitwy do Matki Bożej zarówno podczas Wielkanocy, jak i świąt Bożego Narodzenia.
- Purpurowy: w katolickiej wierze kolor fioletowy symbolizuje pokutę, oczekiwanie i żałobę. Szaty liturgiczne o purpurowych kolorach są najczęściej używane podczas Adwentu i Wielkiego Postu oraz podczas Mszy dla zmarłych.
- Czerwony: czerwony odnosi się do krwi przelanej przez męczeńską śmierć Chrystusa i świętych. Symbolizuje też pasję Chrystusa. Czerwone stroje liturgiczne noszone są specjalnie na niedzielę palmową, święto zesłania Ducha Świętego, w Wielki Piątek i obchody poświęcone męce Pana Jezusa. Jest również używany podczas obchodów święta Apostołów, ewangelistów i świętych męczenników.
Nieskodyfikowane kolory: Istnieją również alternatywne kolory używane w akcesoriach liturgicznych i szatach w różnych częściach świata, najważniejsze zawierają kolory niebieski, różowy i złoty.
- Niebieski: kraje mające bliskie więzy kulturalne z Hiszpanią i Portugalią, takie jak Hiszpania, Portugalia, Brazylia, Meksyk, Argentyna etc. Niebieski jest kolorem uroczystości ku czci Błogosławionej Dziewicy Marii.
- Różowy: różowy jest symbolem radości i uroczystości. Różowy jest używany głównie podczas Trzeciej niedzieli Adwentu lub Czwartej niedzieli Wielkanocnej.
- Złoty: złoty to jedyny kolor który może zastąpić wszystkie inne kolory na dowolną okazję. To symbol królewskości i władzy i jest używany w trakcie ważnych uroczystości.
Kolory liturgiczne odgrywają ważną rolę w chrześcijańskim świecie. Ponieważ każdy kolor symbolizuje różne aspekty wiary, wszyscy chrześcijanie powinni mieć odpowiednie zrozumienie ich wykorzystania.
Nadesłał:
dawidgrab
|
Komentarze (0)