Zdrowie » Medycyna
Żylaki i obrzęki podczas lata
Zobacz więcej zdjęć » |
Dolegliwościom tym można skutecznie zapobiegać za pomocą kompresjoterapii, która polega na zastosowaniu właściwego, stopniowanego ucisku kończyn.
Najczęstszymi objawami, które mogą wskazywać na zaawansowaną postać przewlekłej niewydolności żylnej są:
- żylaki na nogach (większych lub drobnych naczyń, czyli tzw. pajączki)
- zasinione, często pocące się stopy
- czerwona, pogrubiona skóra łydek
- rany (owrzodzenia) łydek w okolicach kostek.
Zdarza się również, że nogi bolą nas podczas chodzenia (nagły ból łydki), ale również siedzenia i wstawania. W takich sytuacjach najczęściej mamy do czynienia z niewydolnością tętniczą (inaczej miażdżycą naczyń obwodowych, czyli chorobą tętnic). Niekiedy nie możemy z tego powodu schylać się, klękać, a także wchodzić i schodzić po schodach. Zdarza się, że chodzimy niepewnie (musimy używać laski) lub mamy trudności z założeniem buta. Nasze kończyny są zmęczone na koniec dnia, spuchnięte (zwłaszcza stopy i łydki).
Okres letni nasila również dolegliwości związane z obrzękami limfatycznymi (niewydolnością limfatyczną). W takim przypadku obserwujemy dość szybkie narastanie obrzęku stopy i kostek w ciągu dnia. Łydki i uda stają się stopniowo coraz grubsze. Mogą pojawiać się również zaróżowienia i plamy na skórze.
W leczeniu chorób kończyn dolnych stosowana jest niezwykle skutecznie, małoinwazyjna kompresjoterapia, która polega na zastosowaniu różnych form i metod kontrolowanego, stopniowego ucisku. Metoda ta opiera się na poznaniu i zrozumieniu procesów biofizycznych i biochemicznych, które zachodzą w organizmie. Chodzi zarówno o te w skali mikro (na poziomie tkankowym, a nawet komórkowym), jak i makro (np. na poziomie układu krążenia czy poszczególnych narządów czy organów). Jednak szczególnie istotne dla specjalistów, którzy stosują tą terapię, jest nabycie umiejętności dawkowania ucisku. Jest on zależny od zdiagnozowanego problemu patofizjologicznego, który objawia się np. powstaniem zastoju płynu tkankowego i jego ekspansją.
Aby nieść pomoc pacjentom zmagającym się z tymi chorobami, w warszawskim Centrum Kompresjoterapii funkcjonuje Poradnia Chorób Kończyn, w której pracują specjaliści z dziedziny chirurgii naczyniowej, limfologii, flebologii, ortopedii, rehabilitacji czy fizjoterapii. Obrzęki limfatyczne, żylne, żylaki i ich powikłania leczone są m.in. poprzez:
1. Manualny drenaż żylno-limfatyczny
Jest formą masażu, który ma na celu stymulowanie i poprawienie krążenia płynów w układzie limfatycznym organizmu. Układ ten odprowadza nadmiar płynów z przestrzeni wokół tkanek i transportuje limfę do węzłów limfatycznych, które go filtrują i usuwają produkty przemiany materii, szkodliwe komórki, bakterie i toksyny.
2. Mechaniczny (pneumatyczny) drenaż żylno-limfatyczny kończyn
Zabieg stosowany m.in. w trakcie leczenia owrzodzenia podudzi czy obrzęków limfatycznych, przeprowadzany jest przy użyciu mankietu uciskowego, który składa się z 8-12 niezależnych sekcji. Wypełniane są one powietrzem, w odpowiedniej kolejności, dzięki czemu ułatwiają odpływ krwi żylnej, zmniejszają opór krwi w tętnicach, a także powodują przemieszczanie płynu tkankowego z okolic objętych obrzękiem.
3. Obliteracja (skleroterapia) piankowa żylaków
Jest metodą małoinwazyjną, która polega na wstrzykiwaniu do wnętrza żylaka spienionego środka farmakologicznego. Do wstrzyknięć używa się strzykawek wyposażonych w bardzo cienkie igły, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny. Ostrzyknięty żylak kurczy się i zamyka przepływ krwi, a szpecąca siatka pajączków żylnych znika, gdy w jej wnętrzu przestaje płynąć krew.
4. Inne
Powyższe metody mogą być połączone z indywidualnie dobranymi zabiegami fizykalnymi, np. z ozonoterapią, terapią ultradźwiękami czy zabiegami głębokiej oscylacji. Oprócz tego pacjenci dostają zalecenie stosowania odpowiednich leków, rajstop i pończoch uciskowych, a także opatrunków i bandaży. Personel Centrum okresowo kontroluje skuteczność leczenia, a jeśli zajdzie taka potrzeba, wskazuje metody chirurgicznego leczenia obrzęków limfatycznych i żylnych w warunkach szpitalnych.
Warto przy okazji rozpoczynającego się lata zadbać o kondycję naszych nóg, tak, aby nie przeszkodziły w codziennych aktywnościach, które w tym czasie są wzmożone. Jednak terapia uciskowa pomoże również w zachowaniu ich atrakcyjnego wyglądu, dzięki czemu nie będziemy mieć obaw w ich zaprezentowaniu.
Nadesłał:
agencja_PyRy
|
Komentarze (0)