Technologie » Internet

20% Europejczyków uważa, że ich hasła nie mają żadnej wartości dla przestępców

20% Europejczyków uważa, że ich hasła nie mają żadnej wartości dla przestępców
Zobacz więcej zdjęć »
Jeden na pięciu internautów z Europy zakłada, że jego hasła nie mają żadnej wartości dla cyberprzestępców – tak wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International.

Jednak hasła stanowią klucz do danych osobistych właściciela konta, jego życia prywatnego, a nawet pieniędzy – w przypadku kradzieży konsekwencje mogą dotknąć nie tylko samych użytkowników, ale również ich bliskich i znajomych.    

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Na przykład w przypadku włamania się do konta e-mail cyberprzestępcy uzyskują dostęp do każdego konta, z jakiego korzystał użytkownik, dzięki otrzymanym wiadomościom informującym o udanej rejestracji lub odpowiedziom na żądanie odzyskania hasła. Z kolei zhakowane konto na portalu społecznościowym umożliwia rozsyłanie reklam za pośrednictwem spamu oraz szkodliwych odsyłaczy. Hasło do konta w sklepie internetowym umożliwia cyberprzestępcom przechwytywanie danych finansowych oraz wydawanie cudzych pieniędzy. Niestety - tylko połowa (51%) respondentów z Europy wymieniła hasła jako cenne informacje, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce, podczas gdy 20% badanych uważało, że ich hasła nie przedstawiają jakiejkolwiek wartości dla cyberprzestępców.      

 

Z przytoczonego badania wynika, że Europejczycy często wybierają łatwą drogę podczas tworzenia i przechowywania swoich haseł. Tylko 28% z nich tworzy oddzielne hasło dla każdego konta, a zaledwie 5% wykorzystuje specjalne oprogramowanie do przechowywania haseł. Niestety - 18% badanych zapisuje swoje hasła w notesie, 9% przechowuje je w pliku na komputerze/smartfonie/tablecie, a 6% zapisuje je na kartce samoprzylepnej umieszczonej w pobliżu komputera. Jednocześnie 18% Europejczyków swobodnie przekazuje swoje hasła do kont osobistych innym osobom z rodziny oraz znajomym.

 

Tymczasem ze statystyk wynika, że kradzież haseł to powszechne zjawisko. Według danych pochodzących z chmury Kaspersky Security Network w 2014 r. produkty Kaspersky Lab ochroniły 3,5 miliona osób przed szkodliwymi atakami, w wyniku których mogło dojść do kradzieży nazw użytkowników oraz różnego rodzaju haseł do kont. Dodatkowo 11% badanych Europejczyków przyznało, że w ciągu roku doszło do zhakowania ich kont online.     

 

„Nawet jeśli nie jesteś celebrytą ani miliarderem, cyberprzestępcy mogą czerpać korzyści z twoich danych uwierzytelniających” – powiedziała Elena Karczenko, szefowa działu odpowiedzialnego za produkty konsumenckie, Kaspersky Lab. „Hasło jest jak klucz do twojego domu - z pewnością nie zostawiłbyś go w miejscu widocznym dla wszystkich tylko dlatego, bo uważasz, że nie posiadasz nic cennego. Mocne hasła, unikatowe dla każdego konta i przechowywane w bezpiecznym miejscu oszczędzą ci wielu problemów”.    

 

Jak się zabezpieczyć

 

Aby chronić swoje konto przed nieautoryzowanym dostępem, należy przestrzegać kilku prostych zasad przygotowanych przez ekspertów z Kaspersky Lab:

 

- Twórz unikatowe hasła dla każdego konta: jeśli jedno z nich zostanie skradzione, pozostałe będą bezpieczne.

- Pamiętaj, aby hasło było złożone, a przez to trudne do złamania, nawet przy użyciu specjalnych programów. Takie hasło składa się z przynajmniej 8 znaków, w tym wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków interpunkcyjnych. Staraj się nie wykorzystywać imion zwierząt ani krewnych czy dat urodzenia. 

- Nie udostępniaj nikomu hasła, nawet swoim znajomym. Jeśli cyberprzestępcom nie uda się ukraść go z Twojego urządzenia, mogą spróbować przechwycić je od innej osoby.  

- Przechowuj swoje hasło w bezpiecznym miejscu. Nie zapisuj go na kartce papieru - najlepiej zapamiętaj lub skorzystaj ze specjalnego programu do przechowywania haseł od renomowanego producenta, takiego jak menedżer haseł wbudowany w program Kaspersky PURE.

 

Menedżer haseł wbudowany w program Kaspersky PURE oferuje coś więcej niż tylko bezpieczne przechowywanie mocnych haseł z dala od ciekawskiego wzroku innych osób czy szkodliwego oprogramowania szpiegującego. Narzędzie to automatycznie wpisuje dane uwierzytelniające użytkownika na stronach, eliminując konieczność zapamiętywania kilku złożonych haseł. Ponadto może generować silne i unikatowe hasła za użytkownika.

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

 

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »