Gospodarka » Przemysł

25 lat polsko-amerykańskich relacji gospodarczych

Z okazji 25 lat działalności Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce , przy współpracy z KPMG powstał raport „Wspólny sukces! 25 lat polsko-amerykańskich relacji gospodarczych”.

Stany Zjednoczone zainwestowały na starym kontynencie blisko 2,5 bln USD. Do Polski trafiło 14 mld USD (wg danych BEA), co oznacza, że Polska jest największym odbiorcą inwestycji amerykańskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Dla porównania, w Czechach zainwestowano 6,4 mld USD. Lokowanie amerykańskiego kapitału oraz obecność tamtejszych inwestorów na krajowym rynku w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju Polski w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Uzyskany kapitał to nie tylko środki finansowe, ale także najnowsze technologie, doświadczenie i know-how.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

AmCham i KPMG szacują, że wartość amerykańskich inwestycji w Polsce dokonanych w ciągu ostatnich 25 lat sięga 91 mld PLN, z czego aż 78% ulokowanych jest w sektorze usług. Najwięcej, bo ponad 18 mld PLN, zainwestowano w działalność finansową i ubezpieczeniową. Na drugim miejscu znajduje się  handel hurtowy i detaliczny (4 mld PLN). Z kolei w sektorze przemysłowym, amerykańskich przedsiębiorców przyciąga głównie branża motoryzacyjna. Zainwestowało w nią 20 międzynarodowych producentów motoryzacyjnych ze Stanów Zjednoczonych, którzy osiągają rocznie 30 mld PLN przychodów, tworząc jednocześnie 45 tys. nowych miejsc pracy.

Do największych inwestorów amerykańskich w Polsce zaliczyć można takie światowe koncerny jak General Motors Company, Philip Morris International, Avon Products, General Electric Company czy Procter & Gamble.

Według raportu, aż 66% badanych firm, które ulokowały amerykański kapitał w Polsce, dokonało reinwestycji. Większość z nich pojawiła się na polskim rynku w pierwszej połowie lat 90-tych. W ciągu ostatniej dekady prowadziły liczne działania reinwestycyjne, m.in. 

otwarcia kolejnych fabryk, filii, centrów biznesowych i badawczo-rozwojowych. Rozwój
przedsiębiorstw i ich unowocześnianie pozytywnie wpływa na polską gospodarkę i powiększa lokowany w kraju kapitał.

Przedsiębiorstwa ze Stanów Zjednoczonych odgrywają ważną rolę na rynku pracy. Aktualnie zatrudniają około 200 tys. osób, należąc do grona najważniejszych pracodawców w Polsce. Przykładowo, firma P&G zainwestowała w Polsce kilka mld PLN i zatrudnia obecnie 3 500 osób, natomiast firma Mondelēz Polska planuje stworzenia w Skarbimierzu ok. 200 nowych miejsc pracy do roku 2015. Wynagrodzenie oferowane pracownikom firm z kapitałem amerykańskim znacznie przekracza średnią krajową i wynosi średnio 2 tys. USD. Aż 46 tys. miejsc pracy zostało utworzonych w centrach biznesowych i badawczo-rozwojowych. Aktualnie funkcjonuje 156 takich placówek, rozlokowanych na terenie całej Polski.

Liczba przedsiębiorstw z USA inwestujących w Polsce utrzymuje się w ostatnich latach na stałym poziomie, rośnie za to zatrudnienie w firmach z kapitałem amerykańskim – mówi Józef Wancer, Prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. To pokazuje, że inwestorzy stale rozszerzają swoją działalność w Polsce, reinwestują, a tym samym zwiększają liczbę miejsc pracy.

Co ciekawe, dla wielu polskich firm rynek amerykański okazuje się dobrym miejscem do inwestycji i rozwoju biznesu. W ciągu ostatnich 25 lat, krajowe przedsiębiorstwa zainwestowały za oceanem 6,3 mld PLN, podnosząc jednocześnie z roku na rok jakość i poziom swoich inwestycji. Stany Zjednoczone stanowią dla Polski największy nieeuropejski rynek zbytu. Tylko w 2012 roku, wyeksportowaliśmy tam dobra warte 3,6 mld USD, głównie urządzenia mechaniczne i części do nich, paliwa mineralne i sprzęt RTV. USA to także drugi po Chinach dostawca towarów na nasz rynek spoza Europy oraz ważny partner w wymianie usług. W 2012 roku, Stany Zjednoczone zajmowały trzecią pozycję wśród dostawców usług w naszym kraju, eksportując głównie usługi informatyczne i informacyjne, podróżnicze, prawne i księgowe. USA jest również piątym co do wielkości ich nabywcą w naszym kraju. Największym powodzeniem u przedsiębiorców w Stanach Zjednoczonych cieszą się patenty i licencje oraz transport samochodowy.

 

 

Raport „Wspólny sukces! 25 lat polsko-amerykańskich relacji gospodarczych” zwraca również uwagę na korzyści płynące z wprowadzenia umowy Transatlantyckiego Partnerstwa
w zakresie Handlu i Inwestycji (TTIP) pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Porozumienie, będące aktualnie w fazie negocjacji, zakłada liberalizację handlu, która wpłynęłaby pozytywnie na wzrost obrotów handlowych, podniesienie poziomu PKB, zatrudnienia oraz średniego wynagrodzenia. Wejście w życie TTIP pozwoli na jeszcze większe zacieśnianie współpracy gospodarczej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską oraz na stałe zwiększanie obustronnie lokowanego kapitału.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kurier2

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »