Firma » Praca
4 kroki, których nie można pominąć przed rozmową kwalifikacyjną
Każdy chce zrobić jak najlepsze wrażenie. Dlatego przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej trzeba potraktować niezwykle poważnie. Czego należy dowiedzieć się o organizacji, w której chce się pracować?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Krok pierwszy: dowiedz się wszystkiego o firmie
Najważniejszą rzeczą, o którą muszą zadbać osoby starające się o pracę w danej organizacji, jest to, czym w ogóle się ta firma zajmuje. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej zaczyna się więc od dokładnego rozpoznania pola walki. Należy dowiedzieć się maksymalnie dużo o historii firmy, kluczowych jej momentach i najważniejszych osobach.
Dobrze jest sprawdzić, na jakich rynkach działa i jakie produkty lub usługi oferuje. Można też rzucić okiem na jej kampanie reklamowe czy poszukać wzmianek w mediach. Takie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej przyda się nie tylko w jej trakcie. Będzie dobrą bazą argumentów za i przeciw decyzji o podjęciu współpracy z takim przedsiębiorstwem.
Krok drugi: sprawdź, ile zarabia się w branży
Dobrze jest także zorientować się, jak wygląda branża, w której firma działa. Nie tylko pod względem oferowanych przez konkurentów produktów i usług, ale przede wszystkim pod kątem wysokości zarobków. Bądź co bądź pracy szuka się po to, żeby zarobić. Trzeba więc wiedzieć, ile w kluczowym momencie rozmowy zaproponować (albo jakiej kwoty się spodziewać).
Żeby dowiedzieć się tego, jak kształtują się zarobki w danej branży i na danym stanowisku najlepiej skorzystać z danych gromadzonych przez różne serwisy internetowe. Trzeba przy tym wziąć poprawkę na niedoskonałość takich informacji i ich niewielką dokładność. Tak czy inaczej, pewien pogląd po takim rozeznaniu będzie.
Krok trzeci: prześledź rekrutującego w mediach społecznościowych
Ponieważ pieniądze są ważne, a komuś, kto poważnie traktuje przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej z pewnością na nich zależy, można także sięgnąć po nieco mniej standardowe metody sprawdzania tego, z kim mamy do czynienia. Ponieważ z reguły (przynajmniej tak nakazuje dobre wychowanie) wiemy, z kim będziemy się spotykać, możemy dowiedzieć się o tej osobie więcej.
Choćby korzystając z mediów społecznościowych. W większości przypadków będzie można więc sprawdzić, jakie są rozmówcy zainteresowania, co go lub ją interesuje i jakie ma zapatrywania na różne kwestie. Z tej wiedzy można, choć nie trzeba, korzystać w trakcie rozmowy.
Krok czwarty: sprawdź, kto tam pracuje
Dzięki internetowi można także sprawdzić, kto konkretnie pracuje w danej firmie. W razie wątpliwości można wręcz skontaktować się z takimi osobami i zapytać, jakie warunki tam panują, jaka jest atmosfera czy wymagania. Taki wywiad zawsze pomoże.
Przy okazji będzie można zorientować się, jak wygląda struktura zatrudnienia lub jakie są możliwości awansu. I znowu, być może takie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej wyda się nadmierną dbałością o szczegóły, jednak warto dopiąć wszystko na ostatni guzik. Nigdy przecież nie wiadomo, kiedy następnym razem pojawi się możliwość ubiegania się o ciekawe stanowisko.
źródło: artykuł powstał we współpracy z firmą Kreatorzy Kariery
Nadesłał:
Hassel Von Hoff
|
Komentarze (0)