Technologie » Internet

8% użytkowników ukrywa swoje komputery, by zachować poufność danych

8% użytkowników ukrywa swoje komputery, by zachować poufność danych
Zobacz więcej zdjęć »
Strzegąc swojej prywatności, wrażliwi na tym punkcie użytkownicy wykorzystują wiele metod, aby ochronić swoje dane osobiste przed wścibskimi osobami w świecie online, łącznie z ukrywaniem swoich komputerów.

Jednak badania Kaspersky Lab wskazują, że wciąż niewielu użytkowników jest świadomych ryzyka płynącego z internetu. Z kolei osoby, które posiadają odpowiednią wiedzę, stosują niewłaściwe metody, aby zachować bezpieczeństwo online.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Z badań wynika, że internauci wykorzystują wiele różnych metod, aby chronić swoją prywatność. Jeden na pięciu (20%) użytkowników przyznaje, że zasłania swoją kamerę internetową. Sposób ten sam w sobie jest przydatny, należy jednak pamiętać, że nie zapobiega on przechwytywaniu dźwięku, zatem nie chroni przed podsłuchem ze strony hakerów czy cyberprzestępców.  

 

Ponad jedna czwarta internautów (28%) przechowuje swoje poufne dane na urządzeniach, które nie posiadają dostępu do internetu, błędnie wierząc, że w ten sposób zapewni im bezpieczeństwo. Jednak chociaż teoria ta opiera się na logice i jest niezbędna dla zabezpieczenia kopii zapasowych danych przed skutkami ataku przy użyciu oprogramowania wyłudzającego okup, w rzeczywistości połączenie z internetem nie jest niezbędne, aby zainfekować komputer – może on zostać zarażony za pośrednictwem smartfona połączonego z Siecią lub nośnika USB.  

 

Co więcej, 8% respondentów przyznało się do ukrywania komputerów przed innymi osobami, chociaż nie chroni ich to przed zagrożeniami internetowymi. 7% badanych przyznało, że podczas dokonywania płatności online wprowadza, a następnie kasuje dane dotyczące karty kredytowej, aby „zmylić wirusy” – mimo że szkodliwego oprogramowania nie można w ten sposób oszukać (zwłaszcza keyloggerów). 

 

O ile niektórzy użytkownicy stosują te ekstremalne, chociaż nieskuteczne metody, z danych statystycznych wynika, że inni internauci mają poważne braki jeśli chodzi o wiedzę dotyczącą cyberzagrożeń. Zaledwie 23% badanych uważa, że może stanowić cel ataków online, a 23% stwierdziło, że rozwiązanie bezpieczeństwa nie jest niezbędne, co poddaje w wątpliwość ich wiedzę na temat internetu oraz ogranicza możliwość zabezpieczenia się na wypadek szkody.  

 

David Emm, główny badacz bezpieczeństwa z Kaspersky Lab, powiedział: „Wyniki badania ukazują dwa ekstrema – z jednej strony istnieją osoby, które uważają, że mogą ochronić swoje dane za pomocą takich metod jak np. ukrywanie komputera. Z drugiej strony nadal istnieje rzesza tych, którzy po prostu nie stosują niezbędnych środków bezpieczeństwa online. Ludzie powinni stać się bardziej świadomi zagrożeń – dzisiejsze rozwiązania bezpieczeństwa umożliwiają ochronę przed cyberzagrożeniami bez konieczności chowania komputera i odłączania go od internetu”.

 

Użytkownicy nie muszą uciekać się do drastycznych – często nieskutecznych – metod, aby zabezpieczyć się przed zagrożeniami online. Kaspersky Internet Security może chronić użytkowników, nie wpływając negatywnie na komfort ich życia cyfrowego. Funkcja ochrony kamer internetowych dla systemów Mac i Windows pomaga użytkownikom zachować prywatność, podczas gdy specjalistyczne technologie, takie jak Surfowanie incognito, mogą przydać się użytkownikom, którzy nie chcą być śledzeni przez strony internetowe – poprzez całkowite usunięcie danych użytkownika z ruchu internetowego.  

 

Porady pozwalające na poprawę bezpieczeństwa online są dostępne na oficjalnym blogu Kaspersky Lab: https://plblog.kaspersky.com/tag/cybersavvy. Aby sprawdzić własną wiedzę dotyczącą haseł i innych aspektów cyberbezpieczeństwa, można skorzystać z quizu przygotowanego przez Kaspersky Lab: https://plblog.kaspersky.com/cyber-savvy-quiz.

 

W informacji prasowej wykorzystano wyniki badania Consumer Security Risks Survey 2015 przeprowadzonego przez Kaspersky Lab. Pełne wyniki quizu Kaspersky Lab są dostępne na stronie http://r.kaspersky.pl/AWJbS.  

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

 

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/nowosci.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »