Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

ABC pierwszego trymestru ciąży

ABC pierwszego trymestru ciąży
Zobacz więcej zdjęć »
Na teście ciążowym ukazały się dwie kreski? Gratulacje – już niebawem zostaniesz mamą! Powinnaś więc poznać najważniejsze informacje o I trymestrze, który będzie trwał aż do 12. tygodnia ciąży. Sprawdź, o czym musisz pamiętać.

Zgodnie z regułą Naegelego I trymestr rozpoczyna się wraz z początkiem ostatniego cyklu miesiączkowego i kończy w 12. tygodniu ciąży. Na tym etapie Twoje ciało zmienia się bardzo powoli, jednak w organizmie zachodzą dynamiczne zmiany związane z kształtowaniem się płodu.Uciążliwe objawy

W I trymestrze ciąży będziesz uskarżać się na wiele nieprzyjemnych objawów. Wiele kobiet doświadcza przede wszystkim:

 • bolesności i większej tkliwości piersi,
 • nudności,
 • zwiększonej wrażliwości na zapachy,
 • senności i ogólnego zmęczenia.

Dobra wiadomość jest taka, że część z nich mija wraz z nadejściem 12. tygodnia ciąży.Pierwsza wizyta u ginekologa

Z wizytą u ginekologa nie należy się nadmiernie spieszyć – szczególnie jeśli test ciążowy wykonałaś w dniu spodziewanej miesiączki albo niewiele później. Na tym etapie lekarz nie będzie w stanie potwierdzić ciąży, dlatego udaj się do niego dopiero ok. 6.-7. tygodnia. Wtedy na USG powinien być widoczny zarodek w jamie macicy, a może nawet uda się już usłyszeć bicie jego serca.

Nie zwlekaj jednak zbyt długo z wizytą u lekarza – pamiętaj, że wczesne rozpoczęcie opieki prenatalnej zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka.Niezbędne badania laboratoryjne

Podczas pierwszej wizyty ginekolog wypisze Ci skierowanie na badania laboratoryjne. Ich przeprowadzenie pozwoli ocenić stan zdrowia dziecka, a w razie wystąpienia nieprawidłowości – szybko podjąć odpowiednie działania.

Na liście obowiązkowych i zalecanych badań laboratoryjnych znajdują się m.in.:

 • morfologia krwi,
 • oznaczenie grupy krwi z czynnikiem Rh i obecnością przeciwciał odpornościowych,
 • badania na obecność przeciwciał różyczki, toksoplazmozy i cytomegalii,
 • oznaczenie poziomu cukru we krwi (na czczo),
 • badanie ogólne moczu.


Ważne badania prenatalne

 1. tydzień ciąży to dobry moment, aby wykonać badania prenatalne. Zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników każda ciężarna kobieta powinna poddać się diagnostyce w kierunku najczęściej spotykanych wad rozwojowych i aberracji chromosomowych (nieprawidłowej liczby chromosomów u płodu).


Uwaga na intensywny wysiłek fizyczny

Chociaż wysiłek fizyczny w ciąży jest zalecany, w I trymestrze lepiej unikać nadmiernego forsowania się – szczególnie jeśli do tej pory nie ćwiczyłaś intensywnie. Należy przy tym unikać sportów niosących za sobą duże ryzyko urazów, np. jazdy na rowerze, gry w siatkówkę, jazdy konnej, jazdy na nartach czy snowboardzie. Wskazane jest natomiast pływanie i spacerowanie w energicznym tempie. Możesz także zapisać się do fitness klubu na specjalne zajęcia dla ciężarnych kobiet.

Zastanawiasz się, co jest dozwolone i zabronione w I trymestrze ciąży? W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z ginekologiem – odpowie on na nurtujące Cię pytania i doradzi w problematycznych kwestiach.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (2)

 • avatar
  ramona 2018-07-12 19:37:28

  ja nie wiedziałam jak wazne sa witaminy, które powinno ię brac jeszcze przed ciazą by uzupełnić braki, mój ginekolog zalecił mi brani emama dha premium, ma bardzo dobry skład i tylo 2 tabletki wi ciągu dnia trzeba brac, tych witamin które mają w skłądzie nie sposób uzupełnic samym jedzeniem

 • avatar
  ~ewa 2018-06-11 07:38:23

  Fajny wpis, trochę mi rozjaśnił. Dużo dowiedziałam się też z artykułów na stronie NaturalnaPlodnosc, piszą zrozumiałym językiem i nie muszę sprawdzać znaczenia co drugiego słowa :P


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »