Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
ABC pierwszego trymestru ciąży
Zobacz więcej zdjęć » |
Zgodnie z regułą Naegelego I trymestr rozpoczyna się wraz z początkiem ostatniego cyklu miesiączkowego i kończy w 12. tygodniu ciąży. Na tym etapie Twoje ciało zmienia się bardzo powoli, jednak w organizmie zachodzą dynamiczne zmiany związane z kształtowaniem się płodu.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Uciążliwe objawy
W I trymestrze ciąży będziesz uskarżać się na wiele nieprzyjemnych objawów. Wiele kobiet doświadcza przede wszystkim:
- bolesności i większej tkliwości piersi,
- nudności,
- zwiększonej wrażliwości na zapachy,
- senności i ogólnego zmęczenia.
Dobra wiadomość jest taka, że część z nich mija wraz z nadejściem 12. tygodnia ciąży.
Pierwsza wizyta u ginekologa
Z wizytą u ginekologa nie należy się nadmiernie spieszyć – szczególnie jeśli test ciążowy wykonałaś w dniu spodziewanej miesiączki albo niewiele później. Na tym etapie lekarz nie będzie w stanie potwierdzić ciąży, dlatego udaj się do niego dopiero ok. 6.-7. tygodnia. Wtedy na USG powinien być widoczny zarodek w jamie macicy, a może nawet uda się już usłyszeć bicie jego serca.
Nie zwlekaj jednak zbyt długo z wizytą u lekarza – pamiętaj, że wczesne rozpoczęcie opieki prenatalnej zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka.
Niezbędne badania laboratoryjne
Podczas pierwszej wizyty ginekolog wypisze Ci skierowanie na badania laboratoryjne. Ich przeprowadzenie pozwoli ocenić stan zdrowia dziecka, a w razie wystąpienia nieprawidłowości – szybko podjąć odpowiednie działania.
Na liście obowiązkowych i zalecanych badań laboratoryjnych znajdują się m.in.:
- morfologia krwi,
- oznaczenie grupy krwi z czynnikiem Rh i obecnością przeciwciał odpornościowych,
- badania na obecność przeciwciał różyczki, toksoplazmozy i cytomegalii,
- oznaczenie poziomu cukru we krwi (na czczo),
- badanie ogólne moczu.
Ważne badania prenatalne
- tydzień ciąży to dobry moment, aby wykonać badania prenatalne. Zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników każda ciężarna kobieta powinna poddać się diagnostyce w kierunku najczęściej spotykanych wad rozwojowych i aberracji chromosomowych (nieprawidłowej liczby chromosomów u płodu).
Uwaga na intensywny wysiłek fizyczny
Chociaż wysiłek fizyczny w ciąży jest zalecany, w I trymestrze lepiej unikać nadmiernego forsowania się – szczególnie jeśli do tej pory nie ćwiczyłaś intensywnie. Należy przy tym unikać sportów niosących za sobą duże ryzyko urazów, np. jazdy na rowerze, gry w siatkówkę, jazdy konnej, jazdy na nartach czy snowboardzie. Wskazane jest natomiast pływanie i spacerowanie w energicznym tempie. Możesz także zapisać się do fitness klubu na specjalne zajęcia dla ciężarnych kobiet.
Zastanawiasz się, co jest dozwolone i zabronione w I trymestrze ciąży? W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z ginekologiem – odpowie on na nurtujące Cię pytania i doradzi w problematycznych kwestiach.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (2)
ja nie wiedziałam jak wazne sa witaminy, które powinno ię brac jeszcze przed ciazą by uzupełnić braki, mój ginekolog zalecił mi brani emama dha premium, ma bardzo dobry skład i tylo 2 tabletki wi ciągu dnia trzeba brac, tych witamin które mają w skłądzie nie sposób uzupełnic samym jedzeniem
Fajny wpis, trochę mi rozjaśnił. Dużo dowiedziałam się też z artykułów na stronie NaturalnaPlodnosc, piszą zrozumiałym językiem i nie muszę sprawdzać znaczenia co drugiego słowa :P