Gospodarka » Przemysł

Accolade inwestuje blisko 30 mln euro w Panattoni Park w Częstochowie

Accolade - międzynarodowy inwestor na rynku nieruchomości komercyjnych - zainwestuje w kolejny park przemysłowy, który zostanie otwarty w lutym przyszłego roku, tym razem w Częstochowie.

Trwa już budowa dwóch nowoczesnych, ekologicznych budynków magazynowych klasy A o łącznej powierzchni 30 400 m2. Wartość projektu wynosi prawie 30 milionów euro i jest to kolejna inwestycja typu brownfield czeskiego inwestora w Polsce. Portfel Accolade obejmuje łącznie 48,5% inwestycji typu brownfield. Wybór Częstochowy to realizacja strategii wyróżniającej inwestycje w przemyślane lokalizacje w miastach regionalnych o największym potencjale. Pierwsi najemcy w Częstochowie mają pojawić się w lutym 2020 r.

 

Accolade posiada w Polsce 9 parków przemysłowych o łącznej powierzchni 588 000 m2 i wartości 400 mln euro w lokalizacjach takich jak Szczecin, Zielona Góra, Lublin, Kielce, Bydgoszcz, Białystok, Konin, Legnica i Mińsk Mazowiecki. Teraz inwestor z Czech zdecydował się zainwestować w Częstochowie. Panattoni Park Częstochowa będzie zlokalizowany w pobliżu Częstochowskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego i drogi krajowej numer 1. Park będzie znajdował się około godziny jazdy od zjazdu z autostrady A1 i A4 oraz 1,5 godziny od zjazdu z autostrady A1 i A2.

 

„Rynek powierzchni magazynowych w centrach regionalnych stale rośnie. Kontynuujemy wdrażanie strategii zakładającej obecność w dynamicznych miastach o dużym potencjale, takich jak Częstochowa. Wyniki Accolade pokazują, że każda z lokalizacji, w którą zainwestowaliśmy, była dobrze przemyślana i przyczyniła się do rozwoju danego regionu. W tym przypadku jest podobnie. Jestem przekonany, że Panattoni Park Częstochowa odniesie sukces’’ - mówi Michał Białas, Head of Poland w Accolade.

 

Długoterminowy inwestor, jakim jest Accolade, widzi duży potencjał w Częstochowie. Nowoczesny park przemysłowy odmieni istniejącą działkę typu brownfield, która stoi obok funkcjonującej koksowni. 

 

W Częstochowie, istnieje również możliwość ubiegania się o realne wsparcie dla przedsiębiorców w postaci zwolnień z podatku od nieruchomości. Pomagają również duże inwestycje w infrastrukturę, realizowane przez samorząd. Na 2019 r. zaplanowano choćby przebudowę i remonty na trasach DK 1 i DK 46, które dzięki wybudowanym wielopoziomowym skrzyżowaniom zapewnią płynny ruch w mieście. W tym roku powinien również zostać oddany do użytku nowy odcinek autostrady A1. Co istotne dla pracodawców, Częstochowa jest również dobrze oceniana przez pryzmat lokalnego rynku pracy.

 

„Kilka kluczowych czynników decyduje o sukcesie parków przemysłowych i magazynowych w miastach regionalnych. Najważniejsze kryteria to: potencjał rynku pracy, dostępność transportowa i możliwość uzyskania konkurencyjnych warunków finansowych. Koszt gruntów jest również znaczący, ponieważ zwykle jest niższy w takich lokalizacjach niż w dużych aglomeracjach. Ponadto najemcami nowoczesnych magazynów są coraz częściej lokalne firmy, które rozwijają się dynamicznie i podnoszą jakość wynajmowanej powierzchni, co znacznie ułatwia im zmniejszenie rotacji pracowników, ale także przyciągnięcie nowej siły roboczej” - komentuje Tom Listowski z CRESA.

 

Według specjalistów z firmy konsultingowej CRESA rynek magazynowy rozwija się obecnie bardzo dynamicznie. Istnieją zarówno nowe lokalizacje, jak i typy budynków, które lepiej pasują do działań najemców i zapewniają im większą wydajność. Główne lokalizacje przyciągają największą liczbę najemców a oni zatrudniają najwięcej osób, ale z czasem firmy wynajmujące powierzchnię mogą zdecydować się na przeniesienie ze starszych budynków do budynków ekologicznych budowanych w pobliżu bardziej zaawansowanych technologicznie obiektów, co pozwoliłoby im zachować pracowników.

 

Zmodernizowana infrastruktura zapewnia lepszy dostęp z największych aglomeracji w kraju do miast regionalnych, które stwarzają nowe możliwości zarówno dla najemców, jak i podmiotów inwestujących w nieruchomości przemysłowe i logistyczne. Nowe technologie, automatyzacja i robotyzacja rewolucjonizują procesy wewnętrzne i zapewniają doskonałe wsparcie w lokalizacjach o ograniczonym dostępie do pracowników. Dalszy rozwój rynku nieruchomości przemysłowych i logistycznych w Polsce jest jednak w dużej mierze uzależniony od tworzenia nowych lokalizacji, a tym samym dostępności personelu.

 

Accolade jest długoterminowym inwestorem w sektorze nieruchomości magazynowych i przemysłowych. Spółka działa na kilku rynkach europejskich – polskim, czeskim, niemieckim, a od niedawna również na słowackim. Obecnie zarządza portfelem ponad 1,1 mln mkw. powierzchni przemysłowej w 30 lokalizacjach, długofalowo współpracując z ponad 70 najemcami, wśród których znajdują się takie firmy, jak: Tchibo, DHL, Kion, Raben, Assa Abloy, Vive, Gates, Data Modul, Oponeo, Swiss Krono, Pierce, Autodoc.

 

Accolade w Polsce posiada parki w Szczecinie, Zielonej Górze, Lublinie, Kielcach, Bydgoszczy, Białymstoku, Koninie, Legnicy oraz w Mińsku Mazowieckim.

 

Chcąc umożliwić osobom fizycznym inwestowanie w parki przemysłowe, w 2014 roku Accolade założył Fundusz Inwestycyjny, który działa w Czechach.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mariel & Haan Communications
http://www.marielhaan.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »