Firma » Finanse
Akcje spółek z rynków wschodzących mają potencjał
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Nasze długoterminowe prognozy dla akcji z rynków wschodzących i nowych rynków wschodzących są generalnie optymistyczne. Uważamy, że wiele krajów zaliczanych do tych rynków ma solidniejsze fundamenty gospodarcze niż spora część rynków rozwiniętych – stwierdza dr Mark Mobius, Prezes Templeton Emerging Markets Group
Pomimo spadku szacunków wzrostu gospodarczego rynków wschodzących za 2012 r. w ostatnich miesiącach, prognozowane stopy wzrostu i tak są znacznie wyższe niż te osiągane przez rynki rozwinięte. Co więcej, w odróżnieniu od rynków rozwiniętych, wiele rynków wschodzących i nowych rynków wschodzących nadal ma sporą swobodę niezbędną do prowadzenia stymulacyjnej polityki budżetowej i pieniężnej. Choć słaba dynamika rynków rozwiniętych może odbić się także na rynkach wschodzących, w szczególności poprzez osłabienie globalnej wymiany handlowej, kraje rozwijające się mogą zniwelować ten wpływ wyższymi wydatkami na inwestycje i większym popytem krajowym.
Chiny przyśpieszą
Spodziewamy się nieco szybszego wzrostu gospodarczego ważnej dla całego świata gospodarki chińskiej w porównaniu z tym, jaki Chiny zanotowały w 2012 r., przede wszystkim dzięki efektom podejmowanych do tej pory działań stymulacyjnych. Po zmianie na najwyższych szczeblach władz państwowych pod koniec 2012 r., nowi przywódcy powinni kontynuować reformy zorientowane na zmniejszenie zależności chińskiej gospodarki od eksportu i inwestycji, przy jednoczesnym zwiększeniu wpływu popytu krajowego na PKB. Można się także spodziewać mniejszej koncentracji na branżach oferujących niską wartość dodaną i w większym stopniu opartych na intensywnej eksploatacji siły roboczej i stawiania na zaawansowane technologie, wraz z wzrostem płac i rosnącym poziomem wykształcenia chińskich pracowników.
Jeżeli chodzi o wiodące rynki wschodzące i nowe rynki wschodzące w innych częściach świata, o ile zapowiadane reformy gospodarcze w Indiach zostaną faktycznie zrealizowane, mogą one uwolnić indyjską gospodarkę od pewnych obciążeń administracyjnych, które hamują jej dynamikę. Brazylia powoli zaczyna przechodzić na politykę sprzyjającą bogaceniu się słabiej zarabiających obywateli, co powinno okazać się korzystne dla branż powiązanych z rynkiem konsumenckim. Ponadto, krajowy sektor surowcowy może skorzystać na większej dynamice chińskiej gospodarki i wzroście popytu Chin na surowce. W Rosji, plany intensywnej eksploatacji złóż surowców we wschodnich regionach kraju na potrzeby rynku chińskiego mogą stymulować wzrost w obydwu krajach. Należy także wspomnieć o nowych rynkach wschodzących, a w szczególności o krajach z regionu Afryki Subsaharyjskiej, które wdrażają kolejne reformy ekonomiczne i liberalizują swoje rynki, co z kolei zapewnia dodatkowe źródła stymulacji wzrostu gospodarczego.
Afryka z potencjałem inwestycyjnym
Uważamy, że optymistyczne prognozy wzrostu na wielu rynkach wschodzących nie znajdują obecnie odzwierciedlenia w kursach akcji, które na koniec roku były (często znacznie) niższe w porównaniu z cenami papierów na rynkach światowych. Nasze szczegółowe analizy fundamentalne poszczególnych spółek pozwalają nam identyfikować przedsiębiorstwa, które, według nas, oferują atrakcyjne możliwości inwestycyjne w dłuższej perspektywie. Najwięcej uwagi poświęcamy dwóm tematom inwestycyjnym: konsumpcji i surowcom. Konsumenci z wielu rynków wschodzących stają się coraz zamożniejsi, a polityka makroekonomiczna tych krajów coraz śmielej zmierza w kierunku modelu opartego w większym stopniu na popycie krajowym niż na eksporcie. Spodziewamy się jednocześnie niezmiennie dużego popytu na „twarde” i „miękkie” surowce, stymulowanego postępującym uprzemysłowieniem wielu rynków wschodzących, wzrostem zamożności ich obywateli oraz rosnącymi wydatkami na infrastrukturę, które to trendy powinny zmieniać stosunek pomiędzy podażą a popytem na korzyść producentów. Jeżeli chodzi o preferencje regionalne, znajdujemy korzystne okazje na wielu rynkach, ale najbardziej ekscytuje nas potencjał, jaki odkrywamy na nowych rynkach wschodzących, a w szczególności w Afryce.
*****
Niniejszy dokument został sporządzony wyłącznie do celów informacyjnych i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej ani oferty sprzedaży ani zachęty do kupna tytułów uczestnictwa jakiegokolwiek funduszu zarejestrowanej w Luksemburgu spółki SICAV Franklin Templeton. Żadnych informacji zawartych w niniejszym dokumencie nie należy traktować jako porady inwestycyjnej. Z uwagi na błyskawicznie zmieniające się warunki rynkowe, Franklin Templeton Investments nie zobowiązuje się do uaktualniania niniejszego materiału.
Opinie zawarte w niniejszym dokumencie mogą ulegać zmianom bez odrębnego powiadomienia. Wszelkie badania i analizy uwzględnione w niniejszym dokumencie zostały opracowane na potrzeby i do wyłącznych celów Franklin Templeton Investments i mają charakter informacji pobocznych.
Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych, należy skonsultować się z doradcą finansowym. Kopię najnowszego prospektu Funduszu, „Podstawowych informacji dla inwestorów” oraz sprawozdania rocznego i półrocznego (o ile było opublikowane później) można znaleźć na stronie internetowej www.franklintempleton.pl lub otrzymać za darmo od Franklin Templeton Investments Poland Sp. z o.o., Rondo ONZ 1; 00-124 Warszawa, tel.: +48 22 337 13 50; faks: +48 22 337 13 70.
Dokument wydany przez Franklin Templeton International Services S.A. - profesjonalną organizację finansową podlegającą nadzorowi Commission de Surveillance du Secteur Financier (Luksemburg).
Prawa autorskie © 2013 Franklin Templeton Investments. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt dla mediów:
Paweł Satalecki
TALKING HEADS PR
tel. 0513-099-035
e-mail: pawel.satalecki@thpr.pl
Artur Niewrzędowski
TALKING HEADS PR
tel. 0509-433-874
e-mail: artur.niewrzedowski@thpr.pl
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
an@thpr.pl
|
Komentarze (0)