Motoryzacja » Moto Serwis

Akumulatory litowo-jonowe w branży motoryzacyjnej

Samochody z napędem hybrydowym i elektrycznym będą w przyszłości wyposażone w akumulatory litowo-jonowe. Aby to umożliwić, Bosch i Samsung SDI założyły spółkę, która rozpoczęła działalność we wrześniu.

Bosch prognozuje, że do 2015 roku udział samochodów z hybrydowymi i elektrycznymi układami napędowymi w światowym rynku będzie wynosił 3 proc.

SB LiMotive Co. Ltd., spółka joint venture założona przez firmę Bosch i jej koreańskiego partnera firmę Samsung SDI, będzie się zajmowała dostosowaniem akumulatorów litowo-jonowych do zastosowań motoryzacyjnych. Rozpoczęcie produkcji jest zaplanowane na 2011 rok. W ciągu najbliższych pięciu lat obie firmy zainwestują sumę od 300 do 400 milionów dolarów w rozwój tej technologii. - Jesteśmy pierwszym i jedynym samochodowym dostawcą, który posiada spółkę zajmującą się rozwojem akumulatorów litowo-jonowych spełniających wymagania branży motoryzacyjnej - mówi Wolf-Henning Scheider, prezes działu Boscha zajmującego się silnikami benzynowymi.

Akumulatory litowo-jonowe stanowią podstawę do zastosowania silników elektrycznych do napędu pojazdów. Bosch już od 30 lat pracuje nad elektryfikacją techniki napędowej w branży motoryzacyjnej. Kierunkiem prac jest tzw. Parallel-Hybrid, której komponenty mogą być dostosowane do różnorodnych wymagań producentów samochodów. Firma ma już pierwsze zamówienia na produkcję seryjną układów hybrydowych benzynowych i wysokoprężnych. Oprócz koncepcji dla napędowych układów hybrydowych, Bosch oferuje również prostsze rozwiązania dla technologii start/stop, jak również w zakresie odzyskiwania energii podczas hamowania poprzez alternator - także te propozycje pozwolą na znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla. Nad projektem Hybrid w Boschu pracuje obecnie 370 ekspertów z różnych działów przedsiębiorstwa, kolejnych 40 osób zajmuje się rozwojem i sprzedażą akumulatorów litowo-jonowych.

Choć inżynierowie Boscha traktują połączenie silnika spalinowego i elektrycznego jako rozwiązanie przejściowe, to jednak stopień jego skomplikowania i znaczenia jest bardzo duży. Jedną z długofalowych propozycji jest tzw. Range Extender, gdzie silnik spalinowy służy wyłącznie do ładowania akumulatorów, a nie do samego napędzania samochodu, co oznacza mniej rozbudowaną technologię. To rozwiązanie umożliwia też pokonywanie średnich dystansów pojazdom napędzanym wyłącznie energią elektryczną, natomiast większy zasięg osiągany jest dzięki dodatkowej energii elektrycznej wytwarzanej przez generator napędzany silnikiem spalinowym.

Długofalowym celem jest zastosowanie wyłącznie elektrycznych układów napędowych, ponieważ technologia ta umożliwia całkowitą eliminację spalin. Jednak dojrzałość rynkowa takich układów napędowych wzrośnie wówczas, kiedy uda się poprawić gęstość energii i mocy technologii akumulatorowej oraz kiedy kierowcy będą bardziej skłonni do zaakceptowania tego, że na jednym ładowaniu akumulatora będą mogli pokonać dystans od 100 do 200 kilometrów.

W połączeniu z silnikami elektrycznymi, układy hybrydowe z silnikami benzynowymi emitują o 25 proc. mniej dwutlenku węgla niż konwencjonalne silniki benzynowe, a układy hybrydowe z silnikami Diesla o 20 proc. mniej niż ich konwencjonalne odpowiedniki. - Spodziewamy się, że spośród 91 milionów nowych samochodów osobowych i lekkich samochodów użytkowych w 2015 roku ponad trzy procent będzie napędzanych układami hybrydowymi i elektrycznymi - mówi Scheider. Odsetek ten może się jednak zmienić w zależności od przyszłych wymagań ustawowych oraz postępu w zakresie technologii akumulatorowej.

Liczby te wyraźnie pokazują, że przez najbliższych 20 lat silnik spalinowy nadal będzie dominującą formą napędu. Jednak w aglomeracjach i dużych miastach będzie można wykorzystać silniki elektryczne, na średnich dystansach sprawdzi się Extender Range, a ciągle udoskonalane silniki benzynowe i Diesla będą najbardziej popularne na dłuższych dystansach.

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie producentem techniki motoryzacyjnej i przemysłowej, dóbr użytkowych oraz technicznego wyposażenia budynków.Obroty przedsiębiorstwa, zatrudniającego 271 tys. pracowników, wyniosły w 2007 roku 46,3 mld euro. Na grupę Bosch składa się spółka Robert Bosch GmbH oraz około 300 spółek zależnych i regionalnych w ponad 50 krajach świata. Ta światowa sieć rozwojowa, produkcyjna i dystrybucyjna jest podstawą do dalszego rozwoju. Każdego roku Bosch przeznacza ponad 3 miliardy euro na działalność badawczo-rozwojową i zgłasza do patentu ponad 3 tys. innowacji. Przedsiębiorstwo zostało założone w Stuttgarcie w 1886 roku jako "Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki" przez Roberta Boscha (1861-1942).

Społeczno-prawna struktura grupy Bosch zapewnia jej finansową niezależność i rynkową samodzielność. Umożliwia to przedsiębiorstwu inwestowanie w znaczące projekty, które zagwarantują mu przyszłość, a jednocześnie pozwala spełniać misję społeczną zgodną z przekonaniami założyciela firmy. 92% udziałów w spółce Robert Bosch GmbH należy do Fundacji im. Roberta Boscha. Funkcje rynkowe udziałowca wypełnia instytucja powiernicza Bosch Industrietreuhand KG. Pozostałe udziały należą do rodziny Bosch i firmy Robert Bosch GmbH.

Działalność grupy Bosch w Polsce obejmuje sprzedaż części samochodowych i urządzeń diagnostycznych, sprzętu car multimedia Blaupunkt, elektronarzędzi Bosch, Skil i Dremel, urządzeń grzewczych oferowanych pod markami Junkers i Buderus, systemów zabezpieczeń i sprzętu z zakresu napędów i sterowań (Bosch-Rexroth). Ponadto w Polsce odbywa się produkcja systemów hamulcowych Bosch (w Mirkowie koło Wrocławia), a także sprzedaż i produkcja (w Łodzi) sprzętu AGD w ramach spółki Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego (udział Boscha 50%).

Więcej informacji: www.bosch.com, www.bosch.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Robert Bosch Sp. z o. o.
http://www.bosch.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »