Dom » Wnętrza
ALLOW – lampa tysiąca możliwości
Zobacz więcej zdjęć » |
Lekka, uniwersalna, elastyczna, wszechstronna, zaskakująca, innowacyjna, zmienna – długo można wymieniać cechy tej inspirowanej naturalnymi formami lampy. Pojedyncza oprawa przypomina wygięty płatek kwiatu, tajemnicze morskie stworzenie lub falę. Dwie lampy zawieszone obok siebie pod dowolnym kątem wyglądają, jak widziane z oddali rozpięte skrzydła ptaka. Ale zabawa kształtem to dopiero początek przygody z ALLOW.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Alicja Nawracaj-Szramowiat, opowiadając o powstawaniu koncepcji ALLOW podczas targów Łódź Design Festival, przywołała swoje architektoniczne doświadczenia związane z tworzeniem lamp na indywidualne zamówienia inwestorów. Szkło, choć od wieków stosowane do tworzenia opraw świetlnych, jest ciężkie, kosztowne i ma ograniczone możliwości formowania. Przyszedł więc czas na poszukiwanie innych materiałów i nowych perspektyw.
Błona termonapinalna, z której wykonana jest ALLOW, charakteryzuje się lekkością, elastycznością i efektownie rozprasza światło. Pozwala zawieszać oprawę w dowolnej pozycji, bez specjalnych konstrukcji i zawiesi. Uczestnicy łódzkiej prezentacji z ciekawością dotykali wyeksponowanej na stoisku LAKO lampy i zachwycali się jej lekkością.
Warto wspomnieć też o innych walorach ALLOW wymienionych przez jej projektantkę. Ważnymi cechami błony termonapinalnej są także podwyższona ogniotrwałość oraz oporność na działanie wody i substancji chemicznych. Jest łatwa do czyszczenia i jednocześnie antystatyczna. Jeśli w jej powierzchni wykonamy mikroperforację, zyskuje ona właściwości dźwiękochłonne, które doskonale sprawdzą się we wnętrzach publicznych – idealny pomysł na przestrzeń typu open space.
To nie wszystko na co pozwala – zgodnie z nazwą – ALLOW. Jej powierzchnię można zdobić dowolnymi nadrukami grafik lub zdjęć. Tu barierą jest tylko kwestia dostarczenia producentowi odpowiedniej jakości pliku graficznego.
Lampę ALLOW można stosować pojedynczo, jak też w grupach, tworząc z nich efektowne instalacje świetlne. Możliwości jest naprawdę wiele. Projektantka pokazała kilka własnych pomysłów w tym zakresie, ale tak naprawdę wszystko zależy od wyobraźni architekta oraz charakteru i skali wnętrza. Standardowa średnica dyfuzora to 120 cm.
Interesujące jest tu zastosowanie technologii RGB, która pozwala kreować wyjątkowe sceny świetlne. Dodatkowym atutem oprawy jest zaawansowana technologia – system Tunable white, umożliwiający sterowanie barwą światła w przedziale 2700 – 6500 K - od przytulnej, bardzo ciepłej barwy do zimnej.
Kolejna odsłona lampy ALLOW i prezentacja LAKO zaplanowana jest na 16 listopada 2016 r. podczas jubileuszowej edycji OKK! design, która odbędzie się w przestrzeni MYSIA 3 w Warszawie.
Więcej informacji: www.lako.pl, www.okkpr.pl
Nadesłał:
ann_okk
|
Komentarze (0)