Firma » Finanse
Amadeus wchodzi na giełdę
Zobacz więcej zdjęć » |
Po zatwierdzeniu prospektu emisyjnego przez hiszpańską komisję papierów wartościowych CNMV (Comisión Nacional del Mercado de Valores), hiszpańskie giełdy papierów wartościowych udostępnią akcje firmy Amadeus IT Holding S.A. w ramach pierwszej oferty publicznej.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Spodziewana data wprowadzenia akcji firmy do obrotu na giełdach w Madrycie, Barcelonie, Bilbao i Walencji to 29 kwietnia br.
Oferta obejmuje podstawową transzę akcji, zapewniającą wpływy brutto w wysokości 910 milionów euro (odpowiednik 85 046 729 akcji po kursie stanowiącym średnią zakresu spodziewanych kursów), które zostaną wykorzystane do spłaty zobowiązań firmy. Dodatkowa oferta, obejmująca 35 271 045 akcji, sprzedawana będzie przez spółkę Amadelux Investments, S.à r.l. (posiadaną i kontrolowaną przez prywatne fundusze BC Partners i Cinven) oraz dwie linie lotnicze będące akcjonariuszami Amadeus - Lufthansa Commercial Holding GmbH i Société Air France. Ponadto, niektórzy członkowie zarządu firmy Amadeus (w tym byli członkowie kierownictwa) zaoferują łącznie 1 686 337 akcji. Przy założeniu kursu akcji od 9,2 do 12,2 euro za akcję, wartość akcyjna (Equity Value) firmy wynosi od 4,3 do 5,4 miliarda euro, zaś wartość korporacyjna (Enterprise Value) od 7,3 do 8,4 miliarda euro[1].
Całkowita wielkość oferty, przy kursach akcji z prognozowanego zakresu, stanowić będzie co najmniej 25% całkowitego kapitału akcyjnego firmy po sprzedaży akcji. Amadelux Investments, S.à r.l., Lufthansa Commercial Holding GmbH i Société Air France uczestniczyć będą w drugiej ofercie, stosownie do posiadanej liczby akcji. Inny z głównych akcjonariuszy firmy Amadeus, Iberia Líneas Aéreas de España S.A., zdecydował się nie uczestniczyć w ofercie.
Firma Amadeus IT Holding, S.A. oraz jej główni udziałowcy - Amadelux Investments, S.à r.l., Société Air France, Iberia Líneas Aéreas de España, S.A. oraz Lufthansa Commercial Holding GmbH zgodzili się na zamrożenie akcji nie sprzedanych w ofercie przez okres 180 dni od ich wystawienia, z uwzględnieniem określonych wyjątków[2]. Członkowie najwyższego kierownictwa firmy Amadeus (obejmującego Komitet Wykonawczy i Komitet Zarządzający) zgodzili się przestrzegać podobnych ograniczeń przez okres 360 dni od wystawienia akcji, z uwzględnieniem dodatkowych określonych wyjątków[3].
Zgodnie z rynkową praktyką w tego rodzaju transakcjach, sprzedający akcjonariusze (spoza zarządu firmy Amadeus) przeznaczyli 10% oferty (tzw. „green shoe") dla globalnych koordynatorów.
Oferta ma postać pojedynczej globalnej transzy dla kwalifikowanych inwestorów hiszpańskich i międzynarodowych. Funkcję globalnych koordynatorów i gwarantów emisji pełnią Goldman Sachs International, J.P. Morgan i Morgan Stanley. Rolę doradcy finansowego pełni firma Rothschild. Natomiast doradcą Amadeus w sprawach oferty była firma Freshfields Bruckhaus Deringer LLP.
- Amadeus to renomowany dostawca usług przetwarzania transakcji i rozwiązań technologicznych dla branży turystycznej, niekwestionowany, światowy lider w swojej dziedzinie, który może poszczycić się długą historią zyskownego wzrostu oraz spójną strategią dalszego rozwoju. Pierwsza oferta publiczna to dla firmy Amadeus ważny krok w przyszłość, który zwiększy nasze możliwości inwestowania w przedsiębiorstwo, a także pozwoli na zwiększenie konkurencyjności - mówi David Jones, prezes i dyrektor generalny Amadeus.
Powołanie nowych, niezależnych członków zarządu
Jednocześnie z opublikowaniem prospektu emisyjnego, firma Amadeus poinformowała o powołaniu do zarządu dwojga niezależnych członków, którymi zostaną Guillermo de la Dehesa Romero i Clara Furse. Firma ogłosiła również zamiar powołania do zarządu na początku maja br. Bernarda Bourigeaud i Davida Webstera, co zwiększy liczbę niezależnych członków zarządu do czworga.
Wszyscy nowi członkowie zarządu firmy Amadeus posiadają szerokie doświadczenie
w dziedzinie zarządzania i strategii biznesu.
Informacje o firmie Amadeus
Amadeus to partner w dziedzinie technologii i operator transakcji dla globalnego przemysłu turystycznego. Firma zapewnia rozwiązania dystrybucyjne i technologiczne, aby umożliwić swoim klientom rozwój i osiąganie sukcesów na energicznie zmieniającym się rynku turystycznym. Docelowe grupy klientów firmy to dostawcy usług turystycznych (linie lotnicze, hotele, wypożyczalnie samochodów, przewoźnicy kolejowi, przewoźnicy promowi, firmy oferujące wycieczki morskie, firmy ubezpieczeniowe i touroperatorzy), sprzedawcy usług turystycznych (biura podróży) i odbiorcy (firmy i turyści indywidualni).
Amadeus opiera swoją działalność na modelu biznesowym bazującym na transakcjach, który oferuje rozwiązania IT dla praktycznie wszystkich graczy branży turystycznej. System Amadeus przetworzył ponad 670 milionów transakcji podróży w 2009 roku.
Amadeus ma swoje biura w Madrycie (siedziba główna firmy i dział marketingu), Nicei (dział rozwoju) i Erding (dział operacyjny - centrum przetwarzania danych) oraz biura regionalne w Miami, Buenos Aires, Bangkoku i Dubaju. Firma Amadeus świadczy usługi dla klientów za pośrednictwem 72 lokalnych Organizacji Handlowych Amadeus obejmujących swoją działalnością 195 krajów.
Większościowym właścicielem Amadeus jest firma WAM Aquisition, której udziałowcami są firmy: BC Partners, Cinven, Air France, Iberia i Lufthansa. Amadeus zatrudnia na całym świecie ponad 9 300 pracowników, reprezentujących 123 narodowości.
Więcej informacji o firmie Amadeus można znaleźć na stronie internetowej www.amadeus.com.pl
Kontakt dla mediów
Joanna Parasiewicz
Senior Account Manager
Dział Nowych Technologii
Sigma International (Poland) LTD
tel: +48 22 628 04 88, 628 05 93 wew. 140
e-mail: joanna.parasiewicz@sigma.com.pl
www.sigma.com.pl
Elżbieta Więckiewicz
Junior Account Manager
Dział Nowych Technologii
Sigma International (Poland) LTD
tel: +48 22 628 04 88, 628 05 93 wew. 108
e-mail: elzbieta.wieckiewicz@sigma.com.pl
www.sigma.com.pl
[1] Przyjmuje proforma dług finansowy netto na dzień 31 grudnia 2009 w wysokości 3 mld EUR, proforma za wpływ oferty i spłatę długu.
[2] Te ograniczenia zbywalności akcji mogą podlegać kilku wyjątkom, które są zwyczajowe w tego typu porozumieniach.
[3] Te ograniczenia zbywalności akcji mogą podlegać kilku wyjątkom, które są zwyczajowe w tego typu porozumieniach.
Nadesłał:
EW
|
Komentarze (0)