Zdrowie » Uroda

Amla, co to takiego?

Amla, co to takiego?
Zobacz więcej zdjęć »
Emblica officinalis, inaczej określana również jako indyjski agrest lub też amla czy amalaki to krzew, który rośnie na terenach Indii i charakteryzuje się jadalnymi, nieco kwaśnymi i gorzkimi owocami, który dojrzewa jesienią.

Przypisuje mu się wiele dobroczynnych właściwości. Nie bez powodu znalazł się w kręgu jednych z najczęściej stosowanych składników w medycynie ajurwedyjskiej, którą jak wiadomo uważa się za najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą dla zdrowia, jest to środek odmładzający skórę i zapobiegający jej starzeniu się. Cecha charakterystyczną amli jest wysoka zawartość tanin, dlatego powszechnie stosuje się ją w mieszankach przeznaczonych do koloryzacji włosów.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Oprócz tego, że farbuje włosy, to jednocześnie je pielęgnuje i wzmacnia – od nasady, aż po same końce, sprawiając że stają się mniej podatne na wypadanie czy rozdwajanie końcówek. Amla wykazuje się również właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwłupieżowymi. Wiele osób po jej zastosowaniu zauważyło, że włosy stają się mocne, gęste i pełne blasku. Ze względu na wysoką zawartość tanin (30 %) amla jest wykorzystywana do przyrządzania mieszanek farbujących, które składają się z henny oraz indygo. Gdy doda się ją do henny, włosy staną się ciemniejsze. A w połączeniu henny z indygo, kolor włosów zyska brązowy zimny odcień. Choć owoce tego krzewu nie należą do najsmaczniejszych, to jednak stanowią prawdziwą skarbnicę witaminy C oraz składników o działaniu antyoksydacyjnym.

Dodatkowo wykazują się właściwościami moczopędnymi, czy przeczyszczającymi, dlatego zalecane są osobom, które cierpią na zaparcia. Z kolei suszone owoce optymalnie działają w hamowaniu biegunek czy tamowaniu krwotoków. Liczne badania wykazały, że amla dobroczynnie wpływa na pracę układu trawiennego, mózg oraz serce. W znacznym stopniu zmniejsza przebieg ostrego zapalenia trzustki. Obniża poziom złego cholesterolu we krwi. W przemyśle kosmetycznym indyjski agrest został doceniony z uwagi na silne działanie antyutleniające, skuteczność w rozświetlaniu skóry, zmniejszania widoczności piegów czy innych plam lub przebarwień na cerze, wykazując się właściwościami przeciwzmarszczkowymi. Pomocniczo stosowany w chorobach skóry. Amla może być bez obaw stosowana, za wyjątkiem osób z chorobami o ostrym przebiegu, u których wystąpiła otyłość lub zatrucie toksynami.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brenna

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »