Firma » Biznes
Analiza danych Big Data – na czym to polega?
Zobacz więcej zdjęć » |
Celem uzyskania dostępu do tych danych jest odkrywanie nowych zjawisk i optymalizacja procesów. W jaki sposób Twoje przedsiębiorstwo może korzystać z tej metody analizowania danych?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Czym jest analiza danych Big Data?
Analiza danych Big Data odnosi się do zbioru danych, które ze względu na swoją ogromną ilość wymagają wsparcia wyspecjalizowanych narzędzi. Tego rodzaju działania opierają się na analizie i przetwarzaniu baz informacji, które po zakończeniu procesu otrzymują status wiedzy. Doskonałym przykładem firmy, która zajmuje się zbieraniem, integrowaniem i analizowaniem tego typu danych jest Datarino. Firma wykorzystuje potencjał nowych technologii przy realizacji projektów mających na celu optymalizację procesów w danej organizacji.
Analiza danych Big Data - składniki
Termin Big Data jest kojarzony głównie z łączeniem rozwiązań z takich obszarów jak: objętość, różnorodność, złożoność, zmienność i wartość.
Objętość charakteryzuje się znaczącą dynamiką przyrostu danych, dla których wymagane są nowe technologie bazodanowe. Różnorodność oznacza, że dane pochodzą z wielu źródeł, często występują w rozmaitych formach i są zapisywane za pomocą różnych modeli. Za przykład różnego rodzaju źródeł i różnej formy generowania danych mogą służyć tzw. dane wewnętrzne organizacji przechowywane w bazach danych, np. transakcyjne, księgowe czy kadrowe. Złożoność danych jest ściśle powiązana z różnorodnością. Polega ona na odpowiednim uporządkowaniu danych, m.in. danych o określonej strukturze. Do danych strukturalnych należą m.in. numery telefonów, pesel czy numer karty kredytowej. Wartość natomiast to unikatowa informacja, która jest ukryta w dużych i złożonych strukturach danych. Wartość informacji powinna dawać możliwość wyciągania nowych wniosków, które z kolei mają przyczyniać się do wzrostu efektywności działania organizacji i budowania jego przewagi na rynku. Elementy działania przedsiębiorstwa, na które może mieć wpływ wykorzystywanie wartości, to na przykład: efektywniejszy wewnętrzny model biznesowy, model doboru kadr czy strategia marketingowa. Zmienność dotyczy danych, które są zmienne w czasie i podlegają okresowym cyklom oraz trendom. Przykładem może być sprzedaż produktów i usług w okresie Bożego Narodzenia.
Analiza danych Big Data – czy to bezpieczne?
Wielu osobom Big Data kojarzy się z inwigilacją czy nielegalnym pozyskiwaniem danych przez wielkie korporacje – nie jest to prawdą. Big Data to nazwa określająca proces korzystania z zebranych danych, a nie sam proces ich zbierania. Dane, z których korzysta Big Data, zazwyczaj biorą się z wewnętrznych zasobów informacyjnych firmy.
Gdzie najczęściej analiza danych Big Data jest wykorzystywana?
W biznesie wykorzystywanie danych istnieje od zawsze. Big Data to kolejny sposób na zwiększenie możliwości analiz wykorzystujących dane z wielu wiarygodnych źródeł. W Polsce analiza danych Big Data dotyczy głównie branż: ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej lub bankowej.
Poza wyżej wymienionymi branżami, z analizy danych Big Data korzystają również serwisy internetowe, które oferują różnego rodzaju usługi. Warto zaznaczyć, że w przypadku serwisów online, Big Data podlega pod wiele przepisów prawnych mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych w sieci.
Nadesłał:
JoannaS
|
Komentarze (0)