Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Angielski na maturze? Sprawdzone i przyjemne sposoby na naukę języka

Angielski na maturze? Sprawdzone i przyjemne sposoby na naukę języka
Zobacz więcej zdjęć »
Co roku tysiące maturzystów zdaje obowiązkowy egzamin z języka obcego – najczęściej j.angielskiego. Jak przygotować się do takiego egzaminu? O sprawdzonych sposobach na naukę na EasyMatura.pl (www.easymatura.pl) - blogu dla maturzystów, opowiada Agnieszka Biały, założycielka bloga Języki i podróże.

Pamiętasz swój egzamin maturalny z języka angielskiego? Miałaś wtedy sprawdzony patent na naukę?

Aggie Biały:  Tak szczerze, ja nie zdawałam matury z angielskiego! :) Serio! Miałam certyfikat FCE, dzięki któremu byłam zwolniona z egzaminu maturalnego. Ale ja byłam ostatnim rocznikiem, który zdawał oddzielnie egzaminy maturalne i na studia. To, co wtedy było dla mnie najważniejsze, to te egzaminy na studia.
 
Gdybyś miała zdawać maturę z języka angielskiego dziś, jak wyglądałyby przygotowania?

Aggie: Dzisiaj na pewno wiedzy szukałabym w Internecie :) Aż dziwnie mi o tym myśleć, ale faktycznie tak było, że wtedy kiedy ja zdawałam maturę nie było takiego dostępu do informacji w sieci, jaki jest dzisiaj. Wszystkie materiały, wskazówki i książki dostawaliśmy od nauczycieli. Dzisiaj właściwie wszystko jest w Internecie, trzeba tylko wiedzieć jak po to sięgnąć i gdzie szukać wartościowych treści.
 
W takim razie - w jakie miejsca w sieci powinni zaglądać maturzyści? Z czego korzystać?

Aggie: Oczywiście przydatne są strony przygotowane specjalnie z myślą o o aturzystach, np. English4matura oraz przeznaczone dla wszystkich uczących się języka angielskiego. Listę takich wartościowych stron znajdziecie tu: Języki i podróże - sprawdzone i ciekawe strony (http://jezykipodroze.pl/sprawdzone-i-ciekawe-strony-do-nauki-angielskiego.html)

Warto również korzystać z testów maturalnych z lat poprzednich, ale przede wszystkim każdy maturzysta powinien pamiętać o tym, że angielski to coś więcej niż przedmiot w szkole i egzamin, który trzeba zdać. Angielski to język komunikacji między ludźmi, to narzędzie, dzięki któremu możemy się rozwijać i poznawać różnych ludzi, podróżować, studiować za granicą, mieć lepszą pracę, więcej możliwości... Dlatego każdy, kto uczy się angielskiego powinien oglądać, słuchać i czytać o tym, co go interesuje, co lubi. Jeśli są to jakieś konkretne seriale, super. Sport? Świetnie, zamiast stron polskich można czytać anglojęzyczne. Muzyka to też fantastyczny sposób nauki, ja sama uwielbiałam i nadal uwielbiam się uczyć z piosenek. Tutaj jednak trzeba być ostrożnym, bo zdarzają się błędy gramatyczne w tekstach. Podsumowując, koniecznie trzeba korzystać z prawdziwego języka angielskiego, a Internet bardzo nam to ułatwia.
 
Na swoim blogu Języki i podróże (http://jezykipodroze.pl/) często organizujesz językowe wyzwania, które cieszą się dużą popularnością. Skąd ta zainteresowanie i jakie korzyści edukacyjne zyskują uczestnicy wyzwań?

Aggie: Tak, pierwsze wyzwanie, które zorganizowaliśmy na facebooku w formie wydarzenia skupiło ponad 220 tysięcy ludzi :) Wyzwanie z angielskim (z idiomami, z piosenkami, ze słówkami prosto z ulic USA, z serialami, czasami angielskimi, itp) wymaga zaangażowania ze strony uczestników. Każde wyzwanie ma swój cel i zamysł, a uczestnik ma regularny kontakt z angielskim. Codziennie wchodzi na bloga albo facebooka, poznaje nie tylko nowe słowo, ale uczy się je wytłumaczyć po angielsku, poznaje kontekst użycia i ma specjalne zadania ode mnie. Np. zostawić komentarz z użyciem danego słowa lub zwrotu, a ostatnio również nagrać się kiedy używa tego zwrotu w mowie na Snapchat :)
Dzięki temu, że uczestnik angażuje się w wyzwanie, poznawane słowa i zwroty wchodzą do jego pamięci długotrwałej. Ważne żeby mieć kontakt z angielskim codziennie, nawet jeśli to tylko 10 minut. Dzięki wyzwaniom uczestnicy mają taką szansę.
 
W ostatnim tygodniu sierpnia odbędą się matury poprawkowe, również z języka angielskiego. Co doradziłabyś tym, którzy muszą przygotować się do egzaminu w zaledwie trzy tygodnie? Z jakich sprawdzonych materiałów mogą korzystać?

Aggie: Same materiały to jedno, a drugie to kwestia tego, jak z nich korzystać. Gdy mamy tylko 3 tygodnie, warto skonsultować się z nauczycielem, który sprawdzi, które umiejętności wymagają poprawy i zaproponuje odpowiednie ćwiczenia. Można też przygotować się samodzielnie, trzeba oczywiście mieć świadomość tego, co wymaga poprawy. Jeśli jest to słuchanie, należy codziennie bardzo dużo słuchać wszystkiego (filmów, programów TV, podcastów). Jeśli to czytanie, należy jak najwięcej czytać różnych artykułów. Ważna jest również praca z testami maturalnymi. Można pracować z nimi samodzielnie jeśli mamy klucz i potrafimy samodzielnie znaleźć wyjaśnienia ewentualnych błędnych odpowiedzi. Jeśli poprawka dotyczy matury ustnej, tutaj zdecydowanie warto konsultować się z nauczycielem i rozmawiać na wszystkie tematy. Nauczyciel podpowie jakich zwrotów używać, powinien też pokazać Ci co zrobi, żeby poczuć pewność siebie w czasie egzaminu.
 
A tym, którzy mają nieco więcej czasu - czyli maturzystom 2017? Jaki jest przepis na skuteczne przygotowanie się do egzaminu pisemnego i ustnego z języka angielskiego?

Aggie: Przepis jest bardzo łatwy :) Tak jak wspominałam wcześniej najważniejszy jest codzienny kontakt z angielskim w każdej postaci: słuchanie, oglądanie, czytanie, pisanie, rozmowy. Ważne, aby obywać się z tym, co jest zgodne z zainteresowaniami! Jeśli wkręcisz się w jakiś temat po polsku, przenieś to na angielskie strony. Jest tam na pewno zdecydowanie więcej informacji!
Druga sprawa to podejście do angielskiego jako do narzędzia komunikacji. Dalej, wiedza o tym, JAK się uczyć żeby osiągać efekty. Nie jest to tak ważne jak długo się uczysz, ale w jaki sposób. O sposobach nauki piszę bardzo dużo na moim blogu. Niedawno wystartowało również Vagaru.pl (http://www.vagaru.pl/) - specjalny program on-line do nauki w formie łączącej samodzielną pracę i wsparcie Native Speakera. Zapraszam i zachęcam :)
 
Pora na pewniaki. Jakie zwroty powinien znać każdy młody człowiek siadający do przygotowania maturalnej wypowiedzi pisemnej?

Aggie: O pewniakach pisałam na blogu: Języki i podróże - matura pisemna. Ten artykuł bije rekordy oglądalności zawsze na początku maja tuż przed maturą pisemną z angielskiego. Najwięcej osób otwiera go wieczorem tuż przed samą maturą ;)
 
Maturzyści często obawiają się tej części egzaminu, która wiąże się ze słuchaniem? Jak skutecznie i bezstresowo przygotować się do niej?

Aggie: Nie dziwię się, że obawiają się tej części. W szkole jest tak, że każdy uczeń zaczyna naukę języka z książek. Czyta, rozwiązuje zadania, uczy się słówek z książek lub zeszytów, pisze wypracowania. Słuchania jest zazwyczaj bardzo mało. Na lekcjach nie ma na to czasu. Dlatego każdy może i nawet powinien słuchać dużo po angielsku, nawet jeśli początkowo nie rozumie wszystkiego. Zrozumienie przyjdzie z czasem. Na początku słucha się, żeby osłuchać się z melodią języka, intonacją, nie po to, żeby zrozumie. Dodatkowo warto robić ćwiczenia na słuchanie. Jedno z takich bardzo skutecznych ćwiczeń można wykonać na stronie www.newsinlevels.com - wybieramy wiadomość oraz poziom zaawansowania, najpierw czytamy tekst I sprawdzamy niezrozumiałe słowa, potem - odsłuchujemy. Całość trwa zazwyczaj nie dłużej niż 10 minut, ale powtarzana regularnie daje bardzo dobre efekty.
 
Powiedziałaś, że zdanie matury z angielskiego nie jest jedynym wyznacznikiem znajomości języka. Kiedy zatem poznajemy, że już „naprawdę" znamy i umiemy?

Aggie: To kwestia BARDZO indywidualna :) Znamy i umiemy wtedy, kiedy czujemy się pewnie w rozmowie z kimś, a pewnie czujemy się wówczas, gdy potrafimy użyć odpowiednich do sytuacji słów, całych zdań, kiedy zaczynamy myśleć po angielsku, kiedy znamy poprawne konstrukcje i znamy poprawną wymowę.

Więcej informacji: http://easymatura.pl/jezyk-angielski-skuteczne-sposoby-na-nauke-dla-maturzystow/ Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Agata Warywoda

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »