Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Aparat ortodontyczny - leczenie wad zgryzu

Aparat ortodontyczny - leczenie wad zgryzu
Zobacz więcej zdjęć »
Stomatologia to rozległa dziedzina medycyny, która oprócz leczenia ubytków zębowych, koryguje wady zgryzu.

Stomatologia to rozległa dziedzina medycyny, która oprócz leczenia ubytków zębowych, koryguje wady zgryzu. Ma to znaczenie zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Krzywy zgryz bowiem to nie tylko defekt estetyczny, ale także zaburzenie funkcji gryzienia, wady wymowy czy deformacje kości szczęki i stawów skroniowo - żuchwowych. Jak wygląda leczenie aparatem ortodontycznym? 
 
Aparat ortodontyczny może być stosowany w leczeniu zębów u dzieci, którym wyrosły już stałe zęby, jak i u dorosłych z utrwaloną wadą zgryzu. U dzieci może być także stosowany aparat na zęby mleczne lub mieszane. Wtedy nie służy on typowo prostowaniu zębów, a jedynie korekcji wad zgryzu w obrębie szczęk. Stomatolog powinien ocenić zgryz u dziecka natychmiast, gdy zaczną się wyrzynać zęby stałe. Dzieci mają zakładany aparat ruchomy, który ściągany jest w dowolnym momencie. Powinien być on noszony przez kilkanaście godzin na dobę. Aparat stały natomiast stosowany jest u nastolatków z już wykształconymi wszystkimi zębami. 
 
U dorosłych stomatolog stosuje aparat ortodontyczny stały, który prostuje zęby czy pobudza rozwój szczęk na szerokość. Aparat ten mocowany jest na stałe, zaś jego zdjęcia lub zmiany położenia dokonuje wyłącznie ortodonta. Przeciwwskazaniem do stosowania aparatu ortodontycznego jest  niewyrównana cukrzyca, choroby przyzębia czy poważne zaburzenia odporności.
 
Niewątpliwą  zaletą aparatu ortodontycznego jest jego skuteczność. Umożliwia on zminimalizowanie wad zgryzu, co pozwala uniknąć radykalnych rozwiązań, takich jak chirurgia stomatologiczna i wyrywanie niektórych zębów. Ponadto stomatolog przywraca funkcję aparatu żucia. Lekkie i hipoalergiczne kompozyty, z których wykonany jest aparat ortodontyczny, sprzyjają komfortowi użytkowania, a minimalistyczny i estetyczny wygląd aparatu nie budzi uczucia skrępowania. Wadą aparatu ortodontycznego jest zwiększona tendencja do osadzania płytki nazębnej i trudniejsze utrzymanie higieny. Trudno dostępne dla zwykłej szczoteczki miejsca pod aparatem wymagają użycia specjalnych narzędzi do czyszczenia, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia zębów lub dziąseł. W przypadku nagłego i zaawansowanego stanu zapalnego jedynym wyjściem może być pogotowie dentystyczne i skomplikowane leczenie.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Schelldent - Dentysta Bydgoszcz
http://schelldent.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »