Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Jak poradzić sobie z nerwicą lękową?

Jak poradzić sobie z nerwicą lękową?
Zobacz więcej zdjęć »
Nerwica lękowa to niestety choroba współczesnego świata. Notuje się coraz więcej zachorowań, w szczególności u młodych ludzi, poniżej 25 roku życia.

Zaburzenia lękowe, o których warto wiedzieć

Jest to okrutne zaburzenie, które działa na zasadzie błędnego koła - emocje wpływają na reakcję ciała i na odwrót. W związku z tym chorzy potrafią zrezygnować z wszelkich aktywności fizycznych i przyjemności, by uniknąć objawów choroby. W ten sposób napędzają mechanizm błędnego koła, siedząc w domu lęki stają jeszcze intensywniej odczuwalne. 

Objawy nerwicy lękowej

Głównym objawem choroby jest lęk. Niestety jest to dopiero początek szeregu problemów. Oprócz lęku, w pierwszym rzucie można zauważyć wiele konsekwencji na tle fizycznym. Migreny, bóle brzucha, drżenie rąk, potliwość, kołatanie serca i nudności - przyczyn takich objawów szuka się zazwyczaj zupełnie gdzie indziej, niż w nerwicy. Dlatego choroba jest niezwykle trudna do zdiagnozowania. Pacjenci wypierają możliwość chorowania na nerwicę i szukają pomocy u zupełnie innych specjalistów. U osoby z nerwicą lękową mogą występować ataki lękowe, których konsekwencją mogą być nawet chwilowe amnezje. 

Zaburzenia lękowe i ich leczenie

Najlepszym krokiem do wyleczenia nerwicy lękowej jest psychoterapia. Najtrudniejsze okazuje się zdiagnozowanie nerwicy i rozpoczęcie właściwej terapii. Psychoterapia w nerwicy lękowej jest niezwykle długa, czasem trwa kilka miesięcy, ale może trwać też kilka lat. W łagodnym przebiegu choroby psychoterapia zazwyczaj pomaga. Czasem choroba jest mocno uciążliwa i nie pozwala choremu normalnie funkcjonować. Wtedy konieczne jest zastosowanie farmakoterapii. Należy jednak pamiętać, że leki pomagają w zmaganiu się z objawami choroby, ale jej nie leczą. Trzeba również pamiętać, że łatwo się od nich uzależnić. 

Nerwica depresyjna

Nerwica i depresja są różnymi chorobami o zupełnie innym podłożu i odmiennym sposobie leczenia.  Niestety często zdarza się, że obok występujących zaburzeń lękowych zaczynają się pojawiać problemy depresyjne, czyli smutek, przygnębienie i spowolnienie. Depresja nerwicowa ma zazwyczaj nieco łagodniejszy przebieg niż depresja. Takie zaburzenia mogą mieć spokojny, ale długotrwały przebieg. Osoby chorujące na nerwicę depresyjną są często odbierane nie jako chore, a jako wiecznie niezadowolone i marudzące. Postawienie diagnozy u osób z objawami obu chorób jest bardzo trudne. Kluczową rolą w leczeniu chorób jest uświadomienie sobie przyczyn wystąpienia choroby - a to można osiągnąć tylko dzięki długotrwałej psychoterapii. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Psychiatra, Psychoterapeuta, Seksuolog Family Med
http://family-med.com.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »