Zdrowie » Medycyna

Astygmatyzm a soczewki toryczne

Astygmatyzm jest to schorzenie oka, które objawia się nieostrym postrzeganiem przedmiotów w pewnych obszarach widzenia. Niewłaściwa budowa rogówki lub soczewki sprawia, że promienie niewłaściwie się załamują i do oka dociera nieostry obraz.



Raczej to schorzenie dotyka osób starszych, którzy już borykają się z zaćmą niż osób młodych i może być dziedziczone. Prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości jest w większe, jeśli w rodzinie już wystąpiły takie przypadki.

Wiele przyczyn astygmatyzmu

Astygmatyzm szybciej się rozwija u osób krótkowzrocznych, a na jego rozwój wpływają także wszelkie stany zapalne, urazy oczu czy cukrzyca. Jednak w przypadku diabetyków zmiany są odwracaniu po wdrożeniu terapii insulinowej.

Aby skorygować wadę wzroku, niegdyś używało się okularów przypominających denka od butelek. Dziś technologia jest znacznie bardziej zaawansowana i szkła okularowe dla osób z astygmatyzmem prawie się nie różnią od zwykłych szkieł.

Co więcej, takie osoby mogą nosić także specjalne soczewki. Wada może zostać całkowicie usunięta za pomocą operacji laserowej.

Soczewki nie takie fajne

Osoby noszące soczewki kontaktowe cenią, przede wszystkim, komfort wyraźnego widzenia przez cały dzień. Taki stan rzeczy trudniej jest osiągnąć w przypadku osób z astygmatyzmem szczególnie jeśli zaburzenie jest niewielkie.

Często w jego korekcji stosuje się soczewki sferyczne jednak nie zawsze przynosi to odpowiednie rezultaty. Zaś osoby noszące soczewki toryczne, mogą widzieć niewyraźne na skutek pocierania oczu.

Bardzo często osoby z astygmatyzmem skarżą się na rozmyty obraz, który uniemożliwia im odpowiednie widzenie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla nich wydają się być miękkie soczewki toryczne.

Na chwilę obecną tego rodzaju soczewki są bardziej zaawansowane technologicznie, jednak nie wyeliminowano wszystkich problemów związanych z ich rotacją, powodującą zmiany ostrości widzenia przy pocieraniu lub mruganiu.

Problemy z soczewkami torycznymi


Pocieranie oczu sprawia, że soczewki przemieszają się co zaburza właściwe widzenie. Wymaga także chwili, nawet do 30 sekund, aż widzenie się ustabilizuje. Jest to szczególnie niekomfortowe przy wykonywaniu różnych czynności jak prowadzenie auta czy pracy z komputerem.

Dlatego istotną kwestią jest przepisywanie przez lekarzy takich soczewek, które są „zdolne” do powrotu na właściwe miejsce po ich rotacji.

Różne modele

Różni producenci wykorzystują różne modele stabilizacji soczewek torycznych. Najbardziej popularnymi modelami są Model Przyspieszonej Stabilizacji oraz Model Balansu Pryzmatycznego.

Pierwszy z nich wykorzystuje silę nacisku powieki, aby utrzymać soczewkę we właściwym położeniu. W przypadku balansu pryzmatycznego, soczewka nie ulega przesunięciu dzięki wykorzystaniu grawitacji. Stosując ten model dobrze mieć na uwadze to, że soczewka musi się „zaadoptować” na oku przed wykonaniem badań w lampie szczelinowej.

Dopasowanie soczewek dla osób z astygmatyzmem, wymaga odpowiedniej wiedzy lekarza okulisty. Fachowa wiedza pozwala nie tylko na dobranie odpowiednich soczewek, ale także lekarz będzie w stanie spełnić oczekiwania pacjenta.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Źródło: punktsoczewek.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Hassel Von Hoff

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »