Rozrywka » Turystyka
Badanie cen hoteli HRS
W wielu dużych miastach europejskich odnotowano dwucyfrowe wzrosty cen w badanym okresie. Natomiast poza Europą obserwowano znaczne zróżnicowanie tendencji w zakresie cen. Tak wynika z najnowszego badania cen usług hotelowych HRS - wiodącego portalu rezerwacji hotelowych w Europie. Portal dokonał porównania cen pokoi hotelowych w 48 dużych miastach w Niemczech, Europie i innych częściach świata w trzecim kwartale 2011 r. z cenami w tym samym okresie poprzedniego roku.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Jak wynika z badania, najwyższe ceny za jedną noc w hotelu były w Nowym Jorku, Zurychu i Moskwie. W ostatnim kwartale średnia cena za pokój w Nowym Jorku wyniosła 176 Euro, sprawiając, że mimo co najmniej 2% spadku cen w porównaniu do zeszłego roku, miasto to okazało się najdroższe. Największy wzrost cen odnotowano w Buenos Aires. Na przeciwległym końcu skali cenowej uplasowały się Bangkok, Kuala Lumpur i Pekin ze średnimi cenami około 50 Euro za noc.
Zestawienie cen hoteli w Europie: Zurych nadal najdroższy; ceny spadają tylko w Rzymie i Atenach
W trzecim kwartale 2011 r. wystąpił szczególnie wysoki popyt na noclegi w takich europejskich stolicach jak Wiedeń, Paryż i Praga. W miesiącach letnich popularnością niezmiennie cieszyły się kierunki śródziemnomorskie takie jak: Stambuł czy Barcelona, dzięki czemu hotelom znajdującym się w tym regionie udało się podnieść zarówno frekwencję, jak i ceny.
Podobnie jak w poprzednim kwartale, ceny pokoi hotelowych w większości dużych miast w Europie nadal rosły w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Dzięki pewnemu ożywieniu gospodarczemu i wynikającemu z niego zwiększonemu popytowi na noclegi w hotelach, ceny zwiększyły się aż o 10% w 8 z 20 miast objętych badaniem. Największy wzrost, wynoszący 14,3%, odnotowano w Moskwie, gdzie średnia cena za pokój podniosła się do 144 Euro. HRS odnotował podobny wzrost cen w Zurychu, który także słynie z tego, że jest drogim miastem. Goście odwiedzający największe miasto Szwajcarii byli zmuszeni sięgać głęboko do kieszeni ze względu na mocną pozycję franka szwajcarskiego. Właściciele hoteli inkasowali średnio 159 Euro za noc, co pozwoliło Zurychowi utrzymać najwyższe miejsce w rankingu miast europejskich.
Ceny w hotelach za pokojonoc wzrosły także w brytyjskiej stolicy. Noc w hotelu nad Tamizą kosztowała średnio 136 Euro, o około 11,3% więcej niż tym samym okresie ubiegłego roku.
Goście odwiedzający Stambuł oraz niektóre miasta Europy Środkowej byli zmuszeni zaakceptować dwucyfrowe wzrosty cen. Stolica Turcji staje się coraz modniejszym kierunkiem turystycznym dla osób decydujących się na rekreacyjny wypad do dużego miasta. Na rosnącym popycie na pokoje hotelowe skorzystały także Praga i Warszawa. Jednak przy średniej cenie za pokój w wysokości blisko 62 Euro w Pradze i 77 Euro w Warszawie, te miasta nadal zaliczają się do tańszych kierunków turystycznych Europy.
Po spadku cen w drugim kwartale roku hotelarze w Madrycie po raz kolejny na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy skorzystali na zwiększonym popycie, licząc sobie średnio 85 Euro za pokój, co przekłada się na wzrost o blisko 7,4% w stosunku do trzeciego kwartału 2010 r. Na znaczący wzrost cen hoteli w stolicy Hiszpanii szczególny wpływ wywarły sierpniowe Światowe Dni Młodzieży i wizyta Papieża.
Nieustanny napływ niepokojących informacji z Grecji wywiera presję na ceny w takich miastach jak Ateny. W ostatnim kwartale odwiedzający to miasto musieli zapłacić średnio 78 Euro za pokój hotelowy, o 1,7% mniej niż w ubiegłym roku.
Komentarze (0)