Technologie » Internet

Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce: Toruń (lipiec 2009)

Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce: Toruń (lipiec 2009)
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab, producent rozwiązań służących do ochrony danych, opublikował nowy artykuł poświęcony bezpieczeństwu sieci bezprzewodowych WiFi w Toruniu.

Jest to pierwszy z serii raportów - kolejne badania z innych polskich miast będą publikowane w najbliższej przyszłości.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu ich pod kątem zabezpieczeń (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Analiza opierała się zatem na sprawdzaniu typu zabezpieczeń, a nie ich łamaniu.

W trakcie badania przeprowadzonego 27 lipca 2009 r. Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska, skontrolował zabezpieczenia ponad 1 000 sieci bezprzewodowych. Wszystkie sieci zostały wychwycone przez podczas jazdy samochodem i spaceru. Całkowita długość trasy wyniosła 13,5 km (12 km przejechane samochodem oraz 1,5 km przebyte pieszo między blokami).

Raport zawiera, między innymi, informacje o producentach i prędkości wykorzystywanego sprzętu sieciowego, metodach szyfrowania i bezpieczeństwie toruńskich sieci.

"O tym jak wygląda Toruń pod względem bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych na tle innych miast będzie można napisać w momencie kiedy opublikowane zostaną bieżące raporty z badań przeprowadzonych w innych aglomeracjach", mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. "Z pewnością stan zabezpieczeń nie jest zachwycający. Tylko 44% sieci stosuje silne algorytmy szyfrowania. Z drugiej jednak strony używanie jakiejkolwiek metody szyfrowania może sugerować, że użytkownicy mają potrzebę zabezpieczania swoich sieci, jednak niekoniecznie muszą zdawać sobie sprawę z tego, który model szyfrowania jest odpowiedni dla zapewnienia bezpieczeństwa. Optymistycznym faktem wydaje się być używanie przez 1/3 użytkowników sprzętu oferującego duże prędkości transmisji danych. Czas pokaże, czy tendencja do zakładania szybszych i bezpieczniejszych sieci będzie rosła."

Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.

Pełny artykuł dostępny jest w Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=549.

Artykuł można wykorzystać dowolnie, z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »