Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Bezpieczna zabaw(k)a

Bezpieczna zabaw(k)a
Zobacz więcej zdjęć »
W przypadku dziecięcych zabawek, największe znaczenie dla dziecka ma „co to jest?”. Trudno od kilkulatka oczekiwać, że będzie się on zastanawiał nad tym, czy przedmiot jest bezpieczny. Od tego jest rodzic. Piszemy, na co uważać przy zakupie zabawki dla dziecka.

Przy wyborze zabawki dla dziecka powinniśmy wykorzystać wszystkie swoje zmysły. Musimy popatrzeć, czy zabawka jest odpowiednio skonstruowana, czy nie emituje zbyt głośnych dźwięków, a także czy nie pachnie zbyt intensywnie. Dopiero gdy ocenimy, że nie zagraża bezpieczeństwu oraz sprawdzimy czy posiada odpowiednie certyfikaty, powinniśmy udać się z nią do kasy. Innymi słowy, do kupowania zabawki musimy podejść z rozsądkiem i odpowiednią dozą ostrożności. W końcu ma ona służyć dziecku.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformy Link BuildinguKupno zabawki należy zacząć od jej oględzin – Oglądając zabawkę musimy zwrócić uwagę, czy nie zawiera małych części, które mogłyby zostać połknięte. Ważne jest także czy wszystkie elementy przedmiotu są ze sobą solidnie połączone i trwałe, a także czy nie posiada ostrych i spiczastych krawędzi – mówi Katarzyna Śliwa, pracownik działu dziecięcego we wrocławskim sklepie IKEA.

Równie ważne są materiały, które zostały wykorzystane do wykończenia zabawki. Szerokim łukiem powinniśmy omijać przedmioty, które pokryte są brudzącymi farbami, a także bardzo mocno pachnącymi lakierami. Szczególnie małe dzieci lubią brać przedmioty do ust, co w wypadku zabawek pokrytymi niewłaściwymi substancjami, może spowodować nawet zatrucie naszej pociechy. Przed kupnem zabawek emitujących dźwięk musimy sprawdzić również, czy nie są one zbyt głośne. Dzieci są podatne na bodźce zewnętrzne – a więc także i na dźwięk – dużo bardziej niż dorośli.

Wszystkie informacje o zastosowaniach i potencjalnych zagrożeniach związanych z wykorzystaniem zabawki powinniśmy znaleźć się na metce przedmiotu lub w dołączonej instrukcji. Zwykle znajdziemy tam też dane na temat producenta, a także instrukcję montażu – w wypadku zabawek składających się z kilku elementów – oraz instrukcję obsługi. Bezpieczną zabawkę charakteryzuje też odpowiedni certyfikat. Wszystkie zabawki, które spełniają warunki normy europejskiej otrzymują oznaczenie CE. Tego typu znak pojawia się zwykle na opakowaniu oraz na samej zabawce – mówi Katarzyna Śliwa. Fakt umieszczenia tego logotypu na opakowaniu lub samej zabawce powinno ostatecznie wpłynąć na decyzję o jej zakupie. Jednak żaden certyfikat nie zastąpi rozsądku rodzica, pilnującego jak dany przedmiot jest wykorzystywany w praktyce przez milusińskiego.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Matylda Dudek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »