Dom » Architektura
BIAŁA PERŁA POMORZA - GDYNIA
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
SPEKTUKULARNY GDYŃSKI MODERNIZM
Modernizm to unikalny styl w architekturze europejskiej, który otworzył nową epokę wzornictwa przemysłowego. Był on odpowiedzią na problemy, których nie mogła rozwiązać istniejąca forma i rosnące wymagania społeczeństwa w zakresie przestrzeni życiowej, higieny i estetyki. Wyróżniała go szlachetna prostota, funkcjonalizm, innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne. Topowe były wówczas dla gdyńskich pierzei kubicznych kamienic, eleganckich willi i pensjonatów wielkie przeszklone powierzchnie nadające bryłom budynków lekkości i białe elewacje . Atuty te miały również gmachy użyteczności publicznej czy portowe magazyny. Liczne marynistyczne odniesienia tej formy to okrętowa architektura: bryły budynków przypominające kadłuby statków, okrągłe okna nawiązujące do okrętowych bulajów czy zewnętrzne schody.
PRĄD MODERNISTYCZNY W EUROPIE
W Europie wyodrębniło się kilka nurtów: niemiecki racjonalizm Bauhausu wykreowany przez Waltera Gropiusa, ekspresyjny nurt Mendelsohna, funkcjonalizm Le Corbusiera we Francji oraz neoplastycyzm amsterdamski, popularny w Belgii i Holandii.
Prąd modernistyczny, przerwany okresem wojny ponownie rozkwitł w latach 50. Powojenny modernizm miał znacznie większy zasięg. Jego wielki rozkwit nastąpił od 1956-1957 i trwał aż do końca lat 80. XX wieku.
MODERNISTYCZNE BUDYNKI INDUSTRIALNE
Fundusze państwowe stworzyły szansę na nowoczesną infrastrukturę miejską i portową. Rozwijający się port przyciągnął kapitał prywatny i przedsiębiorców, a miasto rosło w niezwykłym tempie.
W duchu awangardy modernizmu, w okresie krótkiej dekady lat 30 – powstało Śródmieście Gdyni oraz kluczowe obiekty publiczne. Filarem wokół, której powstawała przedwojenna zabudowa Gdyni, były ulice 10 lutego i Świętojańska. Podczas II wojny światowej zabudowa Gdyni nie została zniszczona, gdyż okupant zlokalizował w Gdyni bazy Kriegsmarine.
- Kamienna Góra w Gdyni to miejsce, w którym zobaczyć możemy wiele imponujących form architektonicznych zabudowy willowej lat 20 i 30 II RP. Obok willi mieszkalnych w odmianie stylu dworkowego będących przykładem historyzmu, napotkamy tam również wiele modernistycznych realizacji, które wyróżnia nowoczesność i minimalizm. Najciekawsze obiekty to: „Opolanka”, budynek mieszkalno-biurowy „Polskarob” czy klasyk, tak zwanego funkcjonalizmu kubicznego – przepiękna Willa Hrabiny Łosiowej przy ul. Korzeniowskiego 7 – mówi Agata Karolina Lasota, dyrektor zarządzająca LBC INVEST. Dodaje: wybornym przykładem gdyńskiego modernizmu jest również gmach główny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, który kształci jedną z najlepszych kadr oficerskich na świecie i należy do ścisłej elity inżynierii morskiej.
Modernizm Gdyni to znakomite przykłady zabudowy industrialnej, portowej oraz willowej. Do pereł gdyńskiego modernizmu należą m.in: Biurowiec ZUSu będący obecnie miejscem urządu miasta przy ul. 10 lutego 24, Budynek Sądu Rejonowego przy pl. Konstytucji 5, „Bankowiec” Zespół Mieszkaniowy BGK przy ul. 3 Maja 27/31, a także Zespół Miejskich Hal Targowych, Dom Żeglarza Polskiego, Dworzec Morski – obecnie Muzeum Emigracji czy zacna Kamienica Hundsdorffów. W Gdyni powstał także wspaniały gmach teatralny, zaprojektowany przez architektów Daniela Olędzkiego i Józefa Chmiela z Politechniki Gdańskiej.
- Każdy z tych obiektów ma nie tylko unikalny styl i charakter, ale też nosi w sobie historię „miasta z morza”, zrealizowane marzenie o nowoczesnym porcie i miejscu do życia. Powstająca współcześnie architektura willo-mieszkalna zarówno w kraju, jak i zagranicą jest pod dużym wpływem gdyńskiego modernizmu międzywojennego i stanowi żywą inspirację dla pracowni architektonicznych tworzących dzisiejsze projekty. Wpis Białego Miasta na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO – od, którego dzieli ją już tylko krok - to nie tylko wyróżnienie formy artystycznej tej niezwykłej „perły” architektonicznej, ale i znaczące wydarzenie w historii młodej, fantastycznej Gdyni – podkreśla Agata Karolina Lasota
Dziś Gdynia to wizytówka biznesowa Trójmiasta. Nowoczesne i dynamicznie rozwijające się miasto, przyciągające przyjazną przestrzenią do życia, co potwierdza zdobycie przez nią trzeciego miejsce w światowym rankingu najlepszych miast do życia przygotowanym przez LivCom.
Komentarze (0)