Technologie » Internet

Bitdefender o atakach ransomware: cybergangi biorą na cel najbogatszych

Bitdefender o atakach ransomware:  cybergangi biorą na cel najbogatszych
Zobacz więcej zdjęć »
Bitdefender w dokumencie „2021 Consumer Threat Landscape Report” przedstawia skalę ataków ransomware i ich rozkład geograficzny. W ubiegłym roku napastnicy skoncentrowali się przede wszystkim na dochodowych terytoriach i branżach.

W 2021 roku operatorzy ransomware wykazywali się bardzo dużą aktywnością. Solar Winda, Colonial Pipeline, Kaseya czy Brenntag - to najbardziej znane ofiary ubiegłorocznych ataków. Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych wycenił, że straty finansowe spowodowane działaniami gangów ransomware wyniosły 5,2 miliarda dolarów.

 

Według Bitdefendera napastnicy najczęściej uderzali w bogate regiony geograficzne. Gangi brały na cel terytoria z dużymi koncernami i rozbudowaną infrastrukturą krytyczną. Nie ma w tym żadnego przypadku. Zdaniem cyberprzestępców, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ofiary pochodzące z wysoko rozwiniętych regionów zapłacą okup.

 

Ulubionym państwem gangów ransomware są Stany Zjednoczone, gdzie skierowano 33 proc. ataków spośród wszystkich cyberataków. Kolejne miejsca zajęły Niemcy z 12 proc. udziałem, a następnie Ameryka Łacińska (11 proc). Włochy (11 proc.), Wielka Brytania (8 proc.). Należy przypomnieć, że we wcześniejszych latach ataki ransomware był niemal równomiernie rozłożone po całym świecie.

 

Napastnicy szczególnie upodobali sobie sektor telekomunikacyjny. W 2021 r. rozwiązania Bitdefender zablokowały 48 proc. globalnych ataków ransomware w samej branży telekomunikacyjnej. Media zajmują drugie miejsce (19 proc.), a za nimi uplasowały się takie branże jak: edukacja i badania (9 proc.), administracja (8 proc.), technologia i usługi (1 proc.). Powodem, dla którego branża telekomunikacyjna przyciąga gangi ransomware, jest dostęp telekomów do skarbnic danych korporacyjnych, finansowych i osobowych miliardów klientów na całym świecie. Nawet jeśli operator sieci bezprzewodowej odmówi zapłaty okupu, dane skradzione podczas ataku mogą zostać wykorzystane w darknecie pod kątem phishingu, oszustw, kradzieży tożsamości i innych przestępstw.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Marken

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 10 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »