Technologie » Internet

BloodyStealer: nowy zaawansowany trojan wycelowany w konta popularnych platform gier online

BloodyStealer: nowy zaawansowany trojan wycelowany w konta popularnych platform gier online
Zobacz więcej zdjęć »
Badacze z firmy Kaspersky odkryli zaawansowanego trojana BloodyStealer, sprzedawanego na forach darknetu i wykorzystywanego do kradzieży kont graczy na popularnych platformach do gier, takich jak Steam, Epic Games Store czy EA Origin.

Wyposażony w funkcje, które utrudniają wykrycie oraz analizowanie go, jak również w kilka interesujących możliwości, a do tego oferowany w niskiej cenie subskrypcyjnej, BloodyStealer to doskonały przykład zagrożeń, z jakimi stykają się gracze online. Informacje o nim, jak również przegląd produktów związanych z grami kradzionymi i sprzedawanymi w darknecie można znaleźć w najnowszym raporcie firmy Kaspersky dot. zagrożeń związanych z grami.

Jak wynika z najnowszego badania firmy Kaspersky, w darknecie istnieje zapotrzebowanie na przedmioty oraz konta w grach. Loginy do gier wraz z hasłami do popularnych platform, takich jak Steam, Origin, Ubisoft czy EpicGames, można kupić już za około 55 zł za tysiąc kont w sprzedaży hurtowej oraz za 1-30% wartości konta w sprzedaży detalicznej. Skradzione konta nie pochodzą z przypadkowych wycieków danych, ale są raczej wynikiem celowych kampanii cyberprzestępczych z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania, takiego jak BloodyStealer.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

BloodyStealer to trojan kradnący informacje, który gromadzi i potajemnie wyprowadza różne rodzaje danych, takich jak np. pliki cookie, hasła, formularze, karty bankowe, z przeglądarek, zrzutów ekranu, pamięci logowania czy sesji z różnych aplikacji. Obejmują one sesje gier, w szczególności na platformach EpicGames, Origin oraz Steam

Badacze z firmy Kaspersky po raz pierwszy zauważyli omawianego trojana w marcu 2021 r., gdy reklamowano jego możliwości unikania wykrycia oraz ochrony przed inżynierią wsteczną oraz ogólnie analizą szkodliwego oprogramowania. Szkodnik jest sprzedawany na forach czarnorynkowych w atrakcyjnej cenie – niecałe 40 zł za miesięczną subskrypcję lub około 150 zł za dożywotnią subskrypcję.

Szkodnik zwrócił uwagę badaczy ze względu na wykorzystywanie kilku metod służących skomplikowaniu analizy oraz inżynierii wstecznej, łącznie z użyciem kompresji oraz technik zapobiegających debugowaniu. Trojan jest sprzedawany na czarnym rynku, a klienci mogą zabezpieczyć go za pomocą wybranego przez siebie mechanizmu kompresji lub wykorzystywać w ramach innego wieloetapowego łańcucha infekcji. Eksperci z firmy Kaspersky wykryli ataki wykorzystujące trojana BloodyStealer w Europie, w Ameryce Łacińskiej oraz rejonie Azji i Pacyfiku.

O ile BloodyStealer nie został stworzony wyłącznie w celu kradzieży informacji dotyczących gier, atakowane przez niego platformy wyraźnie wskazują na zapotrzebowanie na tego rodzaju dane wśród cyberprzestępców. Dane logowania, konta, przedmioty w grach – wszystkie te „produkty” związane z grami są sprzedawane hurtowo bądź indywidualnie w darknecie w atrakcyjnej cenie.

Mimo bogactwa opcji dostępnych cyberprzestępcom chcącym zakupić lub wypożyczyć trojana lub wykorzystać go w swoim łańcuchu ataków BloodyStealer zdołał zwrócić na siebie uwagę użytkowników na jednym z podziemnych forów. Szkodnik ten posiada kilka interesujących możliwości, takich jak wydobywanie haseł przeglądarek, plików cookie oraz informacji dot. środowiska. Jego twórcy wyposażyli go w dodatkowe możliwości, takie jak przechwytywanie informacji związanych z platformami gier online. Informacje te mogą być następnie sprzedawane na różnych platformach lub poprzez kanały Telegrama związane ze sprzedażą dostępu do kont gier online – powiedział Dmitrij Gałow, badacz bezpieczeństwa z Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) firmy Kaspersky. Cyberprzestępcy bez wątpienia polują na konta w grach, dlatego jeśli chcesz grać bez obaw i nie martwić się, że stracisz swoje konta, zabezpiecz je przy pomocy uwierzytelnienia dwuskładnikowego oraz stosuj niezawodne rozwiązanie bezpieczeństwa dla swoich urządzeń.

Szczegóły techniczne dotyczące trojana BloodyStealer oraz oprogramowania związanego z grami dostępnego w darknecie są dostępne na stronie https://r.kaspersky.pl/prLA9.

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z firmy Kaspersky zalecają następujące działania umożliwiające bezpieczne granie:

·         W miarę możliwości chroń swoje konta przy pomocy uwierzytelnienia dwuskładnikowego.

·         Nie klikaj odsyłaczy do stron zewnętrznych z czatu gry oraz sprawdzaj adres zasobu, który żąda od Ciebie podania nazwy użytkownika oraz hasła – taka strona może być fałszywa.

·         Nie pobieraj nielegalnie skopiowanego oprogramowania ani innej nielegalnej zawartości. Nawet jeśli zostałeś przekierowany do takiego zasobu z legalnej strony internetowej.

·         Stosuj skuteczne rozwiązanie bezpieczeństwa, zwłaszcza takie, które nie spowolni Twojego komputera podczas grania, a ochroni Cię przed wszelkimi potencjalnymi cyberzagrożeniami. Przykładem może być produkt Kaspersky Total Security, który jest wyposażony w specjalny Tryb Gracza i działa płynnie z platformą Steam oraz podobnymi.

·         Korzystaj z niezawodnego rozwiązania bezpieczeństwa, które zapewni Ci ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem oraz jego działaniami na urządzeniach mobilnych. Przykładem może być Kaspersky Internet Security for Android.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »